Autor Wątek: X-Type 2002 2.5 Brak mocy, basowy dzwięk, wypadające zapłony  (Przeczytany 1144 razy)

Offline lukasz_slask

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • X-TYPE 2.5
X-Type 2002 2.5 Brak mocy, basowy dzwięk, wypadające zapłony
« dnia: Kwiecień 01, 2021, 09:52:58 am »
Witam po długiej bezawaryjnej przerwie  :)
Po prawie bezawaryjnych 5 latach śmigania pojawił się dość poważny problem.
Samochód w zimie, przy mrozach ok -12oC zaczął mieć następujący problem: nie trzymał obrotów, chwilę po odpaleniu obroty spadały do ok 500, podbijał je do ok 1000-1200 po czym znów spadały do ok 500 (trzęsienie autem). Działo się tak do lekkiego nagrzania silnika może ze 2-3 minuty, później można było normalnie jechać. Zbagatelizowałem ten problem jednak po czasie przy dodawaniu gazu zacząłem odczuwać spadek mocy i coraz głośniejszy basowy dźwięk. Na chwilę obecną auto nie ma mocy, przy dodaniu gazu auto dławi się, czasem nawet tak jakby przygasa i szarpnie towarzyszy temu dziwny, basowy dźwięk przy mocniejszym dodaniu gazu. Auto posiada LPG ale powyższe objawy są identyczne na gazie jak i na benzynie. Check oczywiście się świeci.
Na luzie auto w miarę bezproblemowo wkręca się na obroty, i na zimnym silniku i na ciepłym.
Z błędów które udało się wyczytać to wypadające zapłony na jednym banku (bodaj 1, 3, 5 cylinder).
Co zostało zrobione: wymienione świece, sprawdzenie cewek – bez poprawy. Dodatkowo katalizator z banku gdzie zdiagnozowano wypadające zapłony został sprawdzony wizualnie (od środka) i wygląda na sprawny (niezapchany, siatka w dobrym stanie).

Macie jakieś pomysły co dalej sprawdzać?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2021, 10:24:32 am wysłana przez lukasz_slask »

Offline kamilos_sid

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 184
Odp: X-Type 2002 2.5 Brak mocy, basowy dzwięk, wypadające zapłony
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 02, 2021, 12:37:23 pm »
Basowy dźwięk może wskazywać na nieszczelność w dolocie, zrób próbę szczelności z epapierosem.
¯ycie jest za krótkie ¿eby je¼dziæ Volkswagenem...

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: X-Type 2002 2.5 Brak mocy, basowy dzwięk, wypadające zapłony
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 05, 2021, 09:11:09 am »
Pierwotną przyczyną jest lewe powietrze - najprawdopodobniej na dolnych uszczelkach kolektora (wymień oba komplety)
Spowodowały zmiany map paliwowych i wysterowania pompy paliwa. Doraźnie możesz odpiąć aku na 15min i wyzerujesz mapy. Natomiast bez usunięcia nieszczelności temat szybko wróci

Offline lukasz_slask

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • X-TYPE 2.5
Odp: X-Type 2002 2.5 Brak mocy, basowy dzwięk, wypadające zapłony
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2021, 12:06:35 pm »
Cześć!

Dziękuję za podpowiedzi, zrobiłem próbę szczelności koloktora i wygląda właśnie że dolne uszczelki przepuszczają powietrze.
Akumlator już wcześniej próbowałem odpinać ale to nie pomogło.
Na chwilę obecną dostałem się do uszczelek i faktycznie - dolne uszczelki są bardzo spłaszczone i mam nadzieje że to one były powodem tej awari.
Górne wg mnie są w dobrym stanie, wymieniane ok 4 lata temu - przy okazji montażu LPG.

Mam jeszcze pytanie, ze względu na to że mam zamonowany LPG dosyć trudno było wyciągnąć te uszczelki i przy wyciąganiu tej plastikowej częsci z uszczelkami "rozciekł" się wtryskiwacz benzyny i domyślam się że będe musiał odpowietrzać listwę. Czy mogą być z tym jakieś problemy?

Dziękuję za dotychczasową pomoc!  ;)

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 878
Odp: X-Type 2002 2.5 Brak mocy, basowy dzwięk, wypadające zapłony
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 05, 2021, 12:50:44 pm »
Nic nie musisz odpowietrzać. Samo się odpowietrzy - pewnie nawet nie zauważysz, że coś było nie tak.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

Offline szpadel68

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 202
  • DIAGNOSTYKA LandRover Jaguar Fiat Nissan VW TOYOTA
Odp: X-Type 2002 2.5 Brak mocy, basowy dzwięk, wypadające zapłony
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 05, 2021, 13:05:15 pm »
Nie żeby coś, ale miałem wtryski na wierzchu i jedyne co, to ciut dłużej kręciłem rozrusznikiem, więc potwierdzam, nic nie musisz odpowietrzać  ;D

Pzdr.
Jaguar X-Type 2.0 D (115kW) Estate (SPRZEDAM)
Peugeot 407 1.6 HDi (jest)
TOYOTA RAV4 2.0 4x4 SXA10L (jest)
Citroen C8 2.0 HDi Exclusive (jest)
Fiat Barchetta 1.8 16v (SPRZEDAM)
Jeep Grand Cherokee 5.2 (BY£)
VW Golf IV GTi 1.8T (162kW) (BY£)
...

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: X-Type 2002 2.5 Brak mocy, basowy dzwięk, wypadające zapłony
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 05, 2021, 15:46:29 pm »
Aha, i po wymianie aku do odpięcia na 15min

Offline lukasz_slask

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • X-TYPE 2.5
Odp: X-Type 2002 2.5 Brak mocy, basowy dzwięk, wypadające zapłony
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 30, 2021, 12:17:44 pm »
Witam po dość długiej przerwie...
Uszczelki wymienione, aku oczywiście odpięty ale samochód "chodzi" jeszcze gorzej.
Na moje oko to katalizator jest zatkany i spaliny cofały się właśnie przez te uszczelki - stąd były one w tak kipeskim stanie. Teraz po wymianie na nowe, spaliny nie mają którędy uciec i stąd gorsza praca silnika.
Drugim objawem który zauważyłem to przepocenia silnika.
Nigdy nie miałem z tym problemów, silnik był w miarę czysty, obecnie widzę że w kilku miejscach pojawiły się "wilgotności".
Także stawiam na zatkany katalizator, ten od strony chłodnicy. Macie jakiś sposób żeby sprawdzić czy to katalizator? Myślę nad poluźnieniem sondy lambda przed katalizatorem i sprawdzeniu jak wtedy auto będzie się zachowywać... Tylko czy wtedy od razu nie przejdzie w tryb awaryny z wykręconą sondą?