Autor Wątek: Wymiana oleju w reduktorze/skrzynce rozdzielczej  (Przeczytany 901 razy)

Offline Andrzej96

  • Aspirant
  • Wiadomości: 1
  • Kocham to forum
Wymiana oleju w reduktorze/skrzynce rozdzielczej
« dnia: Maj 06, 2021, 15:50:15 pm »
Witam wszystkich,

Jestem posiadaczem JA XE 2.0D AWD 180km, 2016r.

Jeśli znaleźć informację o zaleceniach przy wymianie oleju w silniku lub w skrzyni biegów nie stanowi problemu, to przy takich rzeczach jak reduktor/skrzynka rozdzielcza jest już nieco trudniej :)

W związku z czym mam do was zapytanie, czy wymieniacie i jak często te oleje? Jakie oleje wybieracie i w jakich sklepach kupujecie? Być może jeszcze o jakichś obowiązkowych/zalecanych wymianach olejów nie wspomniałem, to będę wdzięczny za informację zwrotną.

Offline DaTweek

  • Aspirant
  • Wiadomości: 2
  • Kocham to forum
Odp: Wymiana oleju w reduktorze/skrzynce rozdzielczej
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 09, 2021, 16:18:33 pm »
Strony producentów olejów posiadają w większości bazę większości marek samochodów i potrzebnych rodzajów oliwy do danych układów. Osobiście korzystam ze strony ravenol.pl
Po wybraniu swojego auta --> modelu--> silnika  wyskakuje ci lista układów w którym chcesz zmienić olej. Masz podaną potrzebną ilość, gęstość i przykładowy olej akurat tego producenta.

Jako ciekawostkę mogę dodać, ze w przypadku silnika 3.0 SC V6 AWD oleju do silnika wchodzi 5,7 litra, akurat ta strona aż takich szczegółów nie podaje (podaje dla RWD ponad 7 litrów), także przy wymianie można się nieco zdziwić. Trzeba brać lekką zawsze lekką poprawkę, że może wejść mniej lub więcej.

Co do interwałów; producent nie podaje (lub ja nie znalazłem takiej informacji u niego) co ile wymieniać olej w skrzynce rozdzielczej lub dyfrze. Ogólnie w świecie mechaniki się przyjmuje wartość taką jak dla skrzyń ZF'ki czyli 60k km  w porywach do 80k km. Więcej też jeżdżą, ale czy to zdrowe dla powierzchni metalowych jakimi są tryby/koła zębate etc :-gwizd