Autor Wątek: X-Type 2002 2.5 Brak mocy, basowy dzwięk, wypadające zapłony  (Przeczytany 813 razy)

Offline lukasz_slask

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • X-TYPE 2.5
X-Type 2002 2.5 Brak mocy, basowy dzwięk, wypadające zapłony
« dnia: Kwiecień 01, 2021, 09:52:58 am »
Witam po długiej bezawaryjnej przerwie  :)
Po prawie bezawaryjnych 5 latach śmigania pojawił się dość poważny problem.
Samochód w zimie, przy mrozach ok -12oC zaczął mieć następujący problem: nie trzymał obrotów, chwilę po odpaleniu obroty spadały do ok 500, podbijał je do ok 1000-1200 po czym znów spadały do ok 500 (trzęsienie autem). Działo się tak do lekkiego nagrzania silnika może ze 2-3 minuty, później można było normalnie jechać. Zbagatelizowałem ten problem jednak po czasie przy dodawaniu gazu zacząłem odczuwać spadek mocy i coraz głośniejszy basowy dźwięk. Na chwilę obecną auto nie ma mocy, przy dodaniu gazu auto dławi się, czasem nawet tak jakby przygasa i szarpnie towarzyszy temu dziwny, basowy dźwięk przy mocniejszym dodaniu gazu. Auto posiada LPG ale powyższe objawy są identyczne na gazie jak i na benzynie. Check oczywiście się świeci.
Na luzie auto w miarę bezproblemowo wkręca się na obroty, i na zimnym silniku i na ciepłym.
Z błędów które udało się wyczytać to wypadające zapłony na jednym banku (bodaj 1, 3, 5 cylinder).
Co zostało zrobione: wymienione świece, sprawdzenie cewek – bez poprawy. Dodatkowo katalizator z banku gdzie zdiagnozowano wypadające zapłony został sprawdzony wizualnie (od środka) i wygląda na sprawny (niezapchany, siatka w dobrym stanie).

Macie jakieś pomysły co dalej sprawdzać?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2021, 10:24:32 am wysłana przez lukasz_slask »

Offline kamilos_sid

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: X-Type 2002 2.5 Brak mocy, basowy dzwięk, wypadające zapłony
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 02, 2021, 12:37:23 pm »
Basowy dźwięk może wskazywać na nieszczelność w dolocie, zrób próbę szczelności z epapierosem.
Życie jest za krótkie żeby jeździć Volkswagenem...

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: X-Type 2002 2.5 Brak mocy, basowy dzwięk, wypadające zapłony
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 05, 2021, 09:11:09 am »
Pierwotną przyczyną jest lewe powietrze - najprawdopodobniej na dolnych uszczelkach kolektora (wymień oba komplety)
Spowodowały zmiany map paliwowych i wysterowania pompy paliwa. Doraźnie możesz odpiąć aku na 15min i wyzerujesz mapy. Natomiast bez usunięcia nieszczelności temat szybko wróci

Offline lukasz_slask

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • X-TYPE 2.5
Odp: X-Type 2002 2.5 Brak mocy, basowy dzwięk, wypadające zapłony
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2021, 12:06:35 pm »
Cześć!

Dziękuję za podpowiedzi, zrobiłem próbę szczelności koloktora i wygląda właśnie że dolne uszczelki przepuszczają powietrze.
Akumlator już wcześniej próbowałem odpinać ale to nie pomogło.
Na chwilę obecną dostałem się do uszczelek i faktycznie - dolne uszczelki są bardzo spłaszczone i mam nadzieje że to one były powodem tej awari.
Górne wg mnie są w dobrym stanie, wymieniane ok 4 lata temu - przy okazji montażu LPG.

Mam jeszcze pytanie, ze względu na to że mam zamonowany LPG dosyć trudno było wyciągnąć te uszczelki i przy wyciąganiu tej plastikowej częsci z uszczelkami "rozciekł" się wtryskiwacz benzyny i domyślam się że będe musiał odpowietrzać listwę. Czy mogą być z tym jakieś problemy?

Dziękuję za dotychczasową pomoc!  ;)

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 876
Odp: X-Type 2002 2.5 Brak mocy, basowy dzwięk, wypadające zapłony
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 05, 2021, 12:50:44 pm »
Nic nie musisz odpowietrzać. Samo się odpowietrzy - pewnie nawet nie zauważysz, że coś było nie tak.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

Offline szpadel68

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 208
  • DIAGNOSTYKA LandRover Jaguar Fiat Nissan VW TOYOTA
Odp: X-Type 2002 2.5 Brak mocy, basowy dzwięk, wypadające zapłony
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 05, 2021, 13:05:15 pm »
Nie żeby coś, ale miałem wtryski na wierzchu i jedyne co, to ciut dłużej kręciłem rozrusznikiem, więc potwierdzam, nic nie musisz odpowietrzać  ;D

Pzdr.
Jaguar X-Type 2.0 D (115kW) Estate (SPRZEDAM)
Peugeot 407 1.6 HDi (jest)
TOYOTA RAV4 2.0 4x4 SXA10L (jest)
Citroen C8 2.0 HDi Exclusive (jest)
Fiat Barchetta 1.8 16v (SPRZEDAM)
Jeep Grand Cherokee 5.2 (BYŁ)
VW Golf IV GTi 1.8T (162kW) (BYŁ)
...

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: X-Type 2002 2.5 Brak mocy, basowy dzwięk, wypadające zapłony
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 05, 2021, 15:46:29 pm »
Aha, i po wymianie aku do odpięcia na 15min

Offline lukasz_slask

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • X-TYPE 2.5
Odp: X-Type 2002 2.5 Brak mocy, basowy dzwięk, wypadające zapłony
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 30, 2021, 12:17:44 pm »
Witam po dość długiej przerwie...
Uszczelki wymienione, aku oczywiście odpięty ale samochód "chodzi" jeszcze gorzej.
Na moje oko to katalizator jest zatkany i spaliny cofały się właśnie przez te uszczelki - stąd były one w tak kipeskim stanie. Teraz po wymianie na nowe, spaliny nie mają którędy uciec i stąd gorsza praca silnika.
Drugim objawem który zauważyłem to przepocenia silnika.
Nigdy nie miałem z tym problemów, silnik był w miarę czysty, obecnie widzę że w kilku miejscach pojawiły się "wilgotności".
Także stawiam na zatkany katalizator, ten od strony chłodnicy. Macie jakiś sposób żeby sprawdzić czy to katalizator? Myślę nad poluźnieniem sondy lambda przed katalizatorem i sprawdzeniu jak wtedy auto będzie się zachowywać... Tylko czy wtedy od razu nie przejdzie w tryb awaryny z wykręconą sondą?