Autor Wątek: Wymiana skrzyni w X308 (5hp24)  (Przeczytany 697 razy)

Offline Adrian

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 12
    • TMS
Wymiana skrzyni w X308 (5hp24)
« dnia: Marzec 23, 2021, 20:08:38 pm »
Witam wszystkich.

X308 4.0 '99 r.
Ostatnio zauważyłem, że skrzynia pracuje głośniej, gdy olej jest nierozgrzany - przy przełączaniu słychać wyraźnie tarcie. Po rozgrzaniu - objawy ustępują, skrzyni nie słychać, przełącza mięciutko.
Sytuacja inna: po około 5 minutach od uruchomienia auta i wyjazdu z drogi koło domu ruszyłem dynamicznie spod świateł i po ok. 100 m zatrzymałem się na kolejnych. Trzymałem nogę na hamulcu, zaś po puszczeniu skrzynia weszła w tryb awaryjny i doturlałem się na nim do najbliższego zjazdu. Po wyłączeniu i włączeniu zapłonu objaw się nie powtórzył.

Nie mając informacji od poprzedniego właściciela (auto mam od kilku miesięcy, przejechane może z 2000km) postanowiłem zmienić olej, zgodnie z poradnikiem zrób to sam z tego forum.

Zleciało mi niecałe 5 litrów oleju, kolor i konsystencja mazutu. Filtr czarny jak smoła, uszczelka praktycznie nie istniała. Na magnesach mnóstwo opiłków oraz kilka zauważalnie większych drobin:




Ewidentnie nikt o tę skrzynię nie dbał.

Nie będę się bawił w regenerację, tylko mam zamiar wymienić na sprawną używkę z jeżdżącego dawcy.

Poradźcie proszę na co zwrócić uwagę, prócz samej skrzyni.

Będę to robił wraz z moim znajomym kolegą-mechanikiem.



---
SAAB pilot, JAG owner, rock guitarist, school teacher, happy father of little princess ;). Jaguar Club Poland Foundation Member