Autor Wątek: dławienie silnika po kilku dniach postoju  (Przeczytany 1274 razy)

Offline michalc

  • Aspirant
  • Wiadomości: 8
dławienie silnika po kilku dniach postoju
« dnia: Sierpień 06, 2019, 21:43:05 pm »
Witajcie,
Zgłaszam się do Was z gorącą prośbą o pomoc ponieważ żaden z mechaników z którymi się konsultowałem nie potrafi mi rozwiązać tego problemu. X-type z silnikiem 2,5 automat(2005r.) dławi się po uruchomieniu silnika. Objawy dławienia, gaśnięcia, szarpania silnika pojawiają się tylko jeśli auto postoi kilka dni(zweryfikowane powyżej 4-5dni). Po przejechaniu kilku kilometrów(ok.3-5) samochód zaczyna znów jeździć bez zarzutu. W sytuacji kiedy użytkuję samochód codziennie bądź co 2-gi dzień nie ma żadnego problemu z autem. X-type został zweryfikowany pod kątem przepustnicy-jest czysta, wszystkie filtry nowe, olej wymieniony. Żaden czek się nie pali przy codzienne jeździe. Bardzo proszę o podpowiedź co to może być i jak sobie z tym poradzić.

X-type 2,5 Automat 4x4, 2005r, LPG

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: dławienie silnika po kilku dniach postoju
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2019, 21:52:52 pm »
LPG jest ? Może to coś z układem paliwowym ?? Albo zapowietrza się albo coś ??
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline michalc

  • Aspirant
  • Wiadomości: 8
Odp: dławienie silnika po kilku dniach postoju
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 06, 2019, 22:01:02 pm »
LPG jest, gazownik pod kątem LPG zweryfikował wszystko-twierdzi, że te objawy nie mają związku z instalacją gazową.  Dławienia, szarpania silnika występuję zarówno na benzynie jak i LPG  :(, dodam, że przebieg auta:158tys., krajowy
X-type 2,5 Automat 4x4, 2005r, LPG

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: dławienie silnika po kilku dniach postoju
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 07, 2019, 09:18:35 am »
Pewnie jeszcze im chłodniej tym zjawisko się nasila - dolne uszczelki kolektora ssącego do wymiany. Miałem podobne objawy :)

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: dławienie silnika po kilku dniach postoju
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 07, 2019, 09:23:05 am »
To w takim razie zacząłbym od sprawdzenia świec, cewek i przedmuchów, bo jak zdejmiesz kolektor to uszczelki masz na wyciągnięcie ręki a one potrafią naprawdę napsuć krwi w różnych dziwnych przypadkach.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline michalc

  • Aspirant
  • Wiadomości: 8
Odp: dławienie silnika po kilku dniach postoju
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 07, 2019, 17:28:29 pm »
Panowie czy uważacie że problem może być spowodowany spadkiem napięcia które doprowadza do jakiś błędów co za tym idzie dławieniu się auta  i konieczności "przyuczenia" oraz ponownego podładowania aku? Taką teorię przedstawił mi jeden z mechaników
X-type 2,5 Automat 4x4, 2005r, LPG

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 877
Odp: dławienie silnika po kilku dniach postoju
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 07, 2019, 17:41:38 pm »
Według mnie - nie. Jak by tak było, to zapewne kontrolka ładowania by się zaświecała.
Ja bym zaczął od zrobienia logów np. w torque - typowe parametry na początek, MAF, MAP, Fuel pressure, RPM, STFT1,2 LTFT 1,2, TPS i sprawdzał co się dzieje w momencie kiedy problem występuje.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: dławienie silnika po kilku dniach postoju
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 07, 2019, 17:55:06 pm »
Ewentualnie jak to nie pomoże to przyjrzałbym się układowi paliwowemu i temu czy paliwo jest odpowiednio podawane na listwę po dłuższej przerwie.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline peter1801

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • X-type V6 3.0 2008
Odp: dławienie silnika po kilku dniach postoju
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 07, 2019, 18:37:00 pm »
cześć ... dokładnie miałem to samo ... a rozwiązanie jest bardzo proste - po przekręceniu kluczyka nie odpalaj go od razu - daj mu 5-10 sek. U mnie problem zniknął. Nie wiem wszakże co jest przyczyną ( podejrzewam że jakaś drobna nieszczelność układu paliwowego i paliwo się cofa - przy szybkim odpaleniu pompa nie zdąży podać i zasysa powietrze - ale to tylko moja teoria ) powodzenia  ;D ... i daj znać czy pomogło

Offline michalc

  • Aspirant
  • Wiadomości: 8
Odp: dławienie silnika po kilku dniach postoju
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 07, 2019, 19:04:17 pm »
Bardzo dziękuję za wszelkie podpowiedzi, jak coś się w tej sprawi wyjaśni oczywiście dam znać  :)
X-type 2,5 Automat 4x4, 2005r, LPG

Offline michalc

  • Aspirant
  • Wiadomości: 8
Odp: dławienie silnika po kilku dniach postoju
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 08, 2020, 20:30:54 pm »
Dla tych którzy mieli podobny problem a nie chcą stracić tyle zdrowia i czasu na szukania przyczyny w moim x-typie okazał się do wymiany czujnik spalania stukowego, dziwne jest to, że błąd tego czujnika pokazał się dopiero po wymianie akumulatora na nowy.
X-type 2,5 Automat 4x4, 2005r, LPG