Autor Wątek: Wymiana oleju skrzynia biegów  (Przeczytany 1414 razy)

Offline mmrumun

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Kocham to forum
Wymiana oleju skrzynia biegów
« dnia: Sierpień 30, 2019, 15:23:19 pm »
Cześć, przeszukiwałem już forum, ale odpowiedzi nie znalazłem, mam dwa pytania, ponieważ chciałbym się zabrać za wymianę oleju w skrzyni biegów. Jag to 2,5l 4x4 benzyna, czy montowano w nich tylko jeden model skrzyni automatycznej - Jatco?
I pytanie drugie, jeśli spuszczę stary olej ze skrzyni, to musze wlewać taki sam jak był? Bo nie mam pojęcia jaki to dokładnie byłby olej.
Z góry dziękuję za podpowiedzi

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Wymiana oleju skrzynia biegów
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 30, 2019, 20:33:56 pm »
Skrzynia to Jatco JF506E i tylko taka montowana była w tym aucie (pomijając jakieś śladowe ilości skrzyń ZF, które też były wrzucane ale to chyba do diesla i 2.1 V6). Najpopularniejszym olejem obecnie jest chyba Ravenol JF506E i taki bym Ci polecił. Dostępny m.in w Inter-Carsie. Zaopatrz się w 6 butelek bo z układu zleci Ci około 5,5 litra, reszta (czyli ponad 3 litry) pozostaje w misce i nie spuścisz tego.

Pod skrzynią masz 3 śruby: spustową oleju, rewizyjną/przelewową, która informuje o odpowiednim poziomie oleju i gdy zacznie się z niej wylewać to znaczy, że jest odpowiedni poziom i trzecią na której trzyma się taśma wstecznego - NIE WOLNO jej odkręcać, a bywa niestety często mylona z poprzednimi. Wlew masz od góry pod obudową akumulatora.

Najwiarygodniejszy pomiar poziomu oleju robi się na włączonym silniku, biegu P i temperaturze oleju w granicach 60 stopni.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline ziutek567

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 495
  • x-type 3.0 automat
Odp: Wymiana oleju skrzynia biegów
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 30, 2019, 22:34:40 pm »
o i taka odpowiedź powinna być tłustym drukiem wysmarowana i załączona w dziale ze skrzyniaim i napędem

Offline mmrumun

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 33
  • Kocham to forum
Odp: Wymiana oleju skrzynia biegów
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 02, 2019, 19:14:47 pm »
Gdzieś na skrzyni sprawdzę czy na 100% będzie to model skrzyni Jatco?
A co jeśli wcześniejszy olej w skrzyni był inny niż zalecony przez Ciebie i do tego, co pozostało doleję właśnie inny olej?

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Wymiana oleju skrzynia biegów
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 02, 2019, 20:20:16 pm »
Jakbyś miał inny olej to skrzynia zapewne już by nie chodziła. To jest tak jak z olejami silnikowymi, mają swoją specyfikację i normy i np. jak dolejesz syntetyk 5W40 do drugiego syntetyka 5W40, lecz innej firmy to nic się nie stanie, bo są one mieszalne. Olej do skrzyni Jatco to nic innego jak syntetyczny olej typu ATF.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.