Autor Wątek: Jestem nowym użytkownikiem forum witam. Chciałbym zapytać o pewne rzeczy.  (Przeczytany 1001 razy)

Offline rafalwba

  • Aspirant
  • Wiadomości: 2
  • Kocham to forum
Posiadam Xa z 2004r na gazie założonym 2017 BRC z silnikiem 3.0 V6. Nie doszedłem na jakim oleju jeździł więc zgodnie z zaleceniami wymieniłem na 5W30 Motul X-Clean C1.
Burczenie spod stacyjki okazało się czujnikiem temperatury.. pikuś. Bardziej niepokoi mnie to że na pracującym silniku przygasają lampki oświetlenia wnętrza i zegarów nad kierownicą ( prędkość obroty i całe to ustrojstwo co jest w każdym aucie ). Przygazowanie rozjaśnia a na niskich przyciemnia się, występuje nawet lekkie mruganie a ostatnio jak wcisnąłem pedał gazu zaświeciła się lampka nagle oswietlenia wnetrza ta środkowa. Obstawiam alternator. Czy słusznie ? Druga sprawa to przenoszenie wibracji z silnika na wnętrze no i całą budę przy obrotach 1000-2500 tys. Obstawiam poduszki ale pewności nie mam. Po wymianie oleju wczoraj dziś po odpaleniu zaświeciła się kontrolka zółta engine check. Czy to reakcja na zmianę oleju i zniknie ? Klamka oczywiście poluzowana od kierowcy ale naciągnę sam i zdejmę tapicerkę. To co najbardziej mnie niepokoi to dzisiaj po odpaleniu silnika na zimno ok 0 stopni silnik przez 2 min pracował nierówno. Czy to wtryski zabrodzone czy reakcja na nowy olej i silnik musi się przyzwyczaić do niego.

Pozdrawiam i proszę o fachowe porady .

Rafał Kraków

Offline Eppic

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 94
  • ;)
Odp: Jestem nowym użytkownikiem forum witam. Chciałbym zapytać o pewne rzeczy.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 09, 2019, 19:05:53 pm »
Sprawdź najpierw ładowanie. Co do kontrolki silnika (check) olej to tu raczej nie ma nic wspólnego. Musisz podłączyć auto pod kompa lub skaner obd żeby zobaczyć błędy (nikt tu magikiem nie jest) co do nierównej pracy silnika to powodów może być wiele. Zaczynajac od świec,uszczelek kolektora itp. Jeżeli nie wiesz kiedy były wymieniane świece to wymień je profilaktycznie , a przy okazji od razu wymienisz sobie uszczelki kolektora bo to jedna robota.
Jaguar X-Type 2.1 v6 ;)

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Jestem nowym użytkownikiem forum witam. Chciałbym zapytać o pewne rzeczy.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 10, 2019, 14:03:05 pm »
Wątpię, aby wibracje były od oleju, podobnie jak żółta kontrolka.
Kontrolka może zapalić się przy zapalaniu gdy jest zimno (błąd DSC, nawet jak akumulator jest dobry, nie wpływa na jazdę ani na pracę DSC)

Czy świeci się check engine? Wyczytanie błędów zdecydowanie ułatwi diagnozę.
Z popularnych powodów nierównej pracy silnika mogą być wypadające zapłony (do sprawdzenia świece i cewki) oraz łapanie lewego powietrza (jest klika punktów gdzie ten silnik typowo łapie lewiznę - opisane na forum)
Ponadto, jeżeli jest problem z elektryką, to również może mieć wpływ na iskrę, a co za tym idzie pracę silnika.

Alternator z pewnością do sprawdzenia, razem z jego regulatorem napięcia.

W sumię widzę, że wiele nowego nie wniosłem, Eppic dobrze pisze.
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2019, 14:08:05 pm wysłana przez sobrus »
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Jestem nowym użytkownikiem forum witam. Chciałbym zapytać o pewne rzeczy.
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 10, 2019, 14:23:53 pm »
Pytanie za 100 punktów - czy przed wymianą oleju auto pracowało nierówno ? Widziałeś może jak wyglądał zlany olej ?

Check engine nic Nam nie mówi - trzeba podpiąć auto pod kompa. Kup sobie najzwyklejszego ELM-a 327 na Bluetooth za 20-30zł, wykup Torque Pro na Androida za 10zł czy coś w podobie i sam sobie bęziesz mógł podstawowe błędy zczytać i usunąć.  ELM to obowiązkowe narzędzie dla użytkówników tych beznadziejnych samochodów :P
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.