Autor Wątek: Wymiana świec  (Przeczytany 4310 razy)

Offline Viator

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 70
Wymiana świec
« dnia: Sierpień 29, 2018, 12:17:02 pm »
Zgłupiałem dokumentnie...
Chcę wymienić świece zapłonowe w aucie. Mechanik powiedział, żeby kupić uszczelki kolektora ssącego dolnego. W sklepie dostałem informację, że do wymiany świec potrzebne są oczywiście uszczelki kolektora ssącego górnego. Naturalnie według ASO jedynym wyjściem jest wymiana wszystkich 12 uszczelek...
Niestety historyczne tematy na forum nie przynoszą jednoznacznej odpowiedzi.
Czas prosić Was o pomoc: kto ma rację?
X-Type 2.1 i 3.0

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Wymiana świec
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 29, 2018, 13:22:09 pm »
Oczywiście, że nie trzeba ich wymieniać jak są w dobrym stanie. Tym bardziej, że komplet uszczelek w ASO to cena w granicach 800zł.  Najlepiej będzie jak po prostu zdejmiesz kolektor i oszacujesz ich stan. W moim aucie przy wymianie okazało się, że ktoś je silikonem podsmarowywał bo puszczały więc wymieniłem 6 szt. Jak masz kupować to nie w ASO tylko na sklepie V12, który zaopatruje Nasze autka w oryginalne części, a czasem sporo tańsze niż w ASO.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline Viator

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 70
Odp: Wymiana świec
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 29, 2018, 13:55:27 pm »
Zdejmuje się zarówno kolektor górny jak i dolny przy wymianie świec?
Właśnie w V12 dowiedziałem się, że wystarczy ściągnąć kolektor górny i dlatego mam mętlik w głowie. Z drugiej strony mój mechanik zna te auta, ale może chodzi o przejęzyczenie bądź prostą omyłkę.
Czas jest tu dość ważny, dlatego wolałbym mieć już uszczelki podczas wymiany a nie czekać kilka dni aż dotrą. I dlatego wolałbym wymienić tylko te, przy których ryzyko zniszczenia jest realne.
X-Type 2.1 i 3.0

Offline LordBaltimore

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Wymiana świec
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 29, 2018, 15:39:26 pm »
tu zestawik orginalny:

https://sklep.v12.com.pl/zestaw-swiec-i-uszczelek-kolektora-ssacego-gornego-1889.html

jest tez zestaw bez orginalnych za 300 zl.

Wystarcza uszczelki kolektora gornego

Pozdrawiam

Offline Eppic

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 94
  • ;)
Odp: Wymiana świec
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 29, 2018, 17:39:36 pm »
Po zdjęciu kolektora zobaczysz uszczelki kolektora górne i uszczelki kolektora dolne. Ja osobiście wymieniałem i górne i dolne uszczelki żeby nie robię dwa razy tej samej roboty. Tak naprawdę oszczędzisz teraz a pózniej tak czy siak będziesz musiał wymienić dolne. Nie jest to mega wielki koszt wiec polecam Ci kolego wymienić i dolne i górne uszczelki kolektora
Z tego co widzę masz 2.1 benzynę wiec nie sugeruj sie linkiem kolegi bo tamte są do 2,5 i 3.0 a te uszczelki sie różnią i sam tego doświadczyłem kiedyś  :-clap
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2018, 18:22:52 pm wysłana przez MicGin »
Jaguar X-Type 2.1 v6 ;)

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Wymiana świec
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 29, 2018, 20:30:42 pm »
Kolektor jest jeden, pod nim dodatkowo jest taka podstawka, jakby twórcom coś poszło nie tak w obliczeniach i musieli go podwyższać. Do wymiany świec wystarczy zdjąć kolektor, wtedy ujrzysz górne uszczelki. Dostać się do dolnych to przy zdjętym kolektorze już naprawdę niewiele roboty. Dziś ze znajomym wymieniałem w S-Type - ta sama zasada co w iksie :)

Wiem, że może nie każdy się zgodzi ale osobićie polecam kupić orygnały, zamienniki są jakie są. Trzymałem w ręku nowy oryginał i nowy zamiennik Eurospare - jest różnica.

EDIT: Też myślałem, że to 2.5/3.0. Mój błąd :P
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline kamilos_sid

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Wymiana świec
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 29, 2018, 21:52:38 pm »
tak to u mnie wyglądało :) ostatnio wymieniałem świece  :-K te zielone uszczelki to są te górnego kolektora, które wymieniałem przy poprzedniej wymianie świec, dolnych nigdy nie ruszałem.
Życie jest za krótkie żeby jeździć Volkswagenem...

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Wymiana świec
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 29, 2018, 22:18:58 pm »
Z doświadczenia powiem wam tak. Górne wytrzymują dość długo, dolne zazwyczaj po ponad 200 tys km przebiegu są spłaszczone jak naleśniki i mogą puszczać lewe powietrze.

Jak górne są jeszcze miękkie to można zostawić. A mając zdjęty kolektor to wymienić dolne i mieć spokój
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline kamilos_sid

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 177
Odp: Wymiana świec
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 29, 2018, 22:47:18 pm »

jak tak to luzik, nie żałuję że nie wymieniłem bo na razie mam 167tyś :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2018, 23:12:13 pm wysłana przez MicGin »
Życie jest za krótkie żeby jeździć Volkswagenem...

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Wymiana świec
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 29, 2018, 23:50:49 pm »
I jeszcze jedna sprawa.Obracaja się te tulejki mosiężne w podstawie kolektora i jest dupa wtedy. Jak ktoś bez klucza dynamometrycznego to z czuciem. Jak ktoś ma klucz to już wytestowane mam że wystarcza 5-6 Nm. Wg Jaga trzeba na 10 ale wtedy się obracają w plastiku i klops.

Podstawę do głowicy spoko 10-12 Nm
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline Viator

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 70
Odp: Wymiana świec
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 30, 2018, 08:04:29 am »
Bardzo ciekawa i pouczająca dyskusja. Dziękuję za naświetlenie tematu.
Widzę, że zdania są podzielone; auto ma blisko 240 tyś przebiegu (przynajmniej tyle jest na liczniku) i nie wiem kiedy i czy w ogóle uszczelki były wymieniane podczas zdejmowania kolektora. Zamówię komplet 12 sztuk i najwyżej oddam część, gdy okażą się niepotrzebne. Raczej jednak zdecyduję się na zamienniki.
Tak czy inaczej: dziękuję!
X-Type 2.1 i 3.0

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Wymiana świec
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 30, 2018, 09:44:03 am »
Z doświadczenia powiem wam tak. Górne wytrzymują dość długo, dolne zazwyczaj po ponad 200 tys km przebiegu są spłaszczone jak naleśniki i mogą puszczać lewe powietrze.
A oto potwierdzenie na przykładzie większego brata Jaguara S-Type. Góra była ok, dół natomiast wyglądał następująco... Po prawej stronie już wymienione na nowe, lewa została dla kontrastu :)

Kwestii silikonu nawet nie poruszajmy. Brak słów ...  :-nie
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2018, 09:53:51 am wysłana przez sztandi7 »
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline Eppic

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 94
  • ;)
Odp: Wymiana świec
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 30, 2018, 18:59:53 pm »
I jeszcze jedna sprawa.Obracaja się te tulejki mosiężne w podstawie kolektora i jest dupa wtedy. Jak ktoś bez klucza dynamometrycznego to z czuciem. Jak ktoś ma klucz to już wytestowane mam że wystarcza 5-6 Nm. Wg Jaga trzeba na 10 ale wtedy się obracają w plastiku i klops.

Podstawę do głowicy spoko 10-12 Nm

Jak ja wymieniałem to widziałem , ze ktoś już sie dobierał i ukręcił tulejki...mimo wielu prob wklejania ich nic to nie dawało...na szczęście ta listwę da sie dostać na aledrogo i wymienić.
Jaguar X-Type 2.1 v6 ;)

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.460
Odp: Wymiana świec
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 30, 2018, 20:53:58 pm »
Też wklejalem na 3 różne kleje i dupa
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline Kavaa

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 72
  • S-type 2003 3.0 V6
Odp: Wymiana świec
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 24, 2021, 16:58:33 pm »
Mam pytanie co do uszczelek dolnych a dokładnie to jeśli kolektor mam już zdjęty i widzę górne uszczelki, to gdzie są dolne? Pod tymi co widać i są od dołu?