Autor Wątek: Adaptacja automatycznej skrzyni.  (Przeczytany 1759 razy)

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Adaptacja automatycznej skrzyni.
« dnia: Czerwiec 17, 2018, 23:13:18 pm »
Opiszę najpierw sytuację. Wymieniałem olej w ASB tamtym roku. Parę tygodni temu przy sprawdzaniu poziomu oleju w automacie zamiast korka rewizyjnego, odkręciłem korek miski (no cóż, bywa :) ). Pozwoliłem już mu wylecieć do końca i wlałem nowy. Oczywiście z zachowaniem procedur czyli równe podłoże, temperatura oleju około 30-40 stopni, na pracującym silniku na P. Weszło standardowo czyli około 5,5l aż zaczęło się przelewać. Z początku nie było żadnych problemów. Teraz mam delikatne wrażenie, że samochód na pierwszych trzech biegach troszkę mocniej szarpie przy zmianie biegu, choć też nie występuje to zawsze. To samo ze wstecznym - czasem lekko się wrzuci, a czasem troszkę tupnie. Dochodzi czasem wrażnienie, że przy niskich obrotach rzędu 2000 gdy automat chce już redukować bieg, a ja w tym momencie lekko dodam gazu, to tak jakby się trochę gubił i przez moment nie wiedział co zrobić. Nie jest to coś strasznego, ale natura pedanta nie pozwala mi przestac o tym mysleć. Dodam przy okazji, że sypie mi się reduktor, wyje i są luzy na łożyskach, przez co lata mi mi półoś w reduktorze, jakiś czas temu wymieniałem dyferencjał, podporę wału oraz wyważałem sam wał.

Stąd moje pytanie: Czy już po wymianie reduktora (ostatnie łożyska dotrą do mnie we wtorek) ze względu na wymianę wielu elementów w napędzie nie przydałaby się adaptacja skrzyni ? Nie wiem czy on się sam adaptuje, czy wystraczy odpiąć mu zasilanie, albo czy trzeba do niego odpowiedniego interfejsu - dlatego pytam. Czy może te delikatne szarpnięcia są po prostu spowodowane zużytym reduktorem, którego mocniejsze wycie zaobserwowałem właśnie na przestrzeni ostatnich tygodni i akurat zbiegło się to w czasie? Samych błędów na skrzyni niby nie ma, wycieków także nie, a dalsza praca już raczej przebiega bez dziwnych objawów.

Jako ciekawostkę podam, że koszt adaptacji skrzyni w ASO to 320zł i wykonuje się to podczas jazdy. Samo podpięcie pod kompa i sprawdzenie skrzyni plus ewentualnie innych modułów 250zł.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2018, 16:25:53 pm wysłana przez Choina »
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Adaptacja automatycznej skrzyni.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 20, 2018, 20:04:10 pm »
EDIT:

Sprawdziłem raz jeszcze poziom oleju i na moje oko przez korek rewizyjny wyleciało tak ze 150-200ml oleju. Po tym zabiegu zrobiłem już około 200km i w zasadzie czuć lekką poprawę. Wychodzi, że taka mała ilość nadmiarowa oleju już powodowała lekkie szarpania... Ciekawe  ::)
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline QUD

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 69
Odp: Adaptacja automatycznej skrzyni.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 24, 2018, 20:37:26 pm »
Jak znaleźć ten korek rewizyjny, żeby się nie pomylić?
Jaguar X-type Estate Executive 2005
3.0 AWD
https://zdrowersi.pl

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Adaptacja automatycznej skrzyni.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 24, 2018, 21:43:47 pm »
Śruba od spodu bodajże 14 po prawej stronie, spustowy jest chyba na 17 bardziej po lewo. Są zdjęcia na forum i opis jak to sprawdzić i wymienić olej.  Raczej ciężko to pomyśli. Ja akurat niedoczytałem i robiłem to wieczorem po 3 piwkach  :-gwizd
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.