Autor Wątek: Czy to normalne że bierze olej  (Przeczytany 3194 razy)

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Czy to normalne że bierze olej
« dnia: Marzec 25, 2018, 11:32:37 am »
Panowie mam pytanie, czy silniki 3.0 biorą po prostu olej i tak ma być, czy mam zacząć się martwić.

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.457
Odp: Czy to normalne że bierze olej
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 25, 2018, 13:15:39 pm »
Mój brał koło litra na 10 tys km
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline algerothouss

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Czy to normalne że bierze olej
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 25, 2018, 15:44:55 pm »
A mój to se czasem i uzupełniał braki paliwem :P

Offline rav

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • S Type 2003 3.0 Sport
Odp: Czy to normalne że bierze olej
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 25, 2018, 20:10:19 pm »
Mi 3.0 przez 4.5tyś km wzięło około litr, może minimalnie więcej, a Tobie @mercek ile łyka?
Był: czarny S-Type 2001 3.0
Jest: srebrny S-type 2003 Sport 3.0

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Odp: Czy to normalne że bierze olej
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 25, 2018, 20:30:00 pm »
Z tego co zauważyłem to ponad litr na 10 tysięcy, zalewam zawsze równiutko na max. Czasem nie weźmie litra, a czasem grubo ponad litr.

Offline rav

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • S Type 2003 3.0 Sport
Odp: Czy to normalne że bierze olej
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 25, 2018, 20:55:31 pm »
Niedobrze, chyba zaczynam się martwić, a akurat silnika w swoim aucie byłem pewny  :-nie Trzeba będzie przebadać silnik pod kątem wycieków.
Był: czarny S-Type 2001 3.0
Jest: srebrny S-type 2003 Sport 3.0

Offline jaguarstype2004

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 531
  • Kocham to forum
Odp: Czy to normalne że bierze olej
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 26, 2018, 00:09:50 am »
Z tego co zauważyłem to ponad litr na 10 tysięcy, zalewam zawsze równiutko na max. Czasem nie weźmie litra, a czasem grubo ponad litr.

Z tego co wiem to zalewania na maxa nie jest dobre dla silnika, a 1l na 10k km to nie jest źle jeszcze :)

Offline tomtrz

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • S-type 4.2
Odp: Czy to normalne że bierze olej
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 26, 2018, 12:53:06 pm »
Każdy silnik bierze olej. Litr na 10 tys to nie jest dużo. Są nowe silniki, które palą tyle na 1 tys km (VW TSI) :D
Sporo zależy też od typu i jakości oleju - on przecież zwyczajnie odparowywuje.

Lepiej żeby ubywał niż "przybywał", jak w dieslach z DPF :D
Jaguar S-Type 4.2 2007

Offline kris84

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 77
  • Co to za jazda bez kotka na masce
Odp: Czy to normalne że bierze olej
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 27, 2018, 09:10:43 am »
Ja zrobiłem swoim ponad 7k km od zakupu i na początku trochę ubywało ale miałem zalanego Castrola 10W60. Po wymianie na Sythesis 5W40 nie bierze ani grama

Offline Czezary

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 54
  • X-Type'03 2.5 4x4
Odp: Czy to normalne że bierze olej
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 28, 2018, 22:41:34 pm »
Mój miał 300kkm, nigdy nic nie dolewałem, a olej był taki, jak zalecany.

Offline Maciejcat

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 2.882
  • S- TYPEK 3.0 V6 1999 piękna butelkowa zieleń
Odp: Czy to normalne że bierze olej
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 29, 2018, 21:43:44 pm »
Z tego co zauważyłem to ponad litr na 10 tysięcy, zalewam zawsze równiutko na max. Czasem nie weźmie litra, a czasem grubo ponad litr.

Z tego co wiem to zalewania na maxa nie jest dobre dla silnika, a 1l na 10k km to nie jest źle jeszcze :)

Są różne szkoły co do stanu oleju w silniku , Ja zawsze w sprzęcie budowlanym Cat-a i swoich samochodach utrzymuję górny poziom oleju , w maszynach zalewa się na max-a gdyż one często pracują na dużych przechyłach samochodom raczej to nie grozi , uważam że górny poziom oleju nie jest szkodliwy dla silnika ale przelanie poziomu max może skutkować uszkodzeniami uszczelniaczy co wiąże się z wyciekami . Duże znaczenie też ma sam olej osobiście przekonałem się na własnych autach że jeden olej musiałem dolewać, a inny nie. Ten temat  to temat rzeka z praktyki mogę powiedzieć że jak na 10 -15 tys km doleje się 1 L to normalne . Kiedyś walczyłem z jednym z serwisów w Pń na temat brania oleju w jednym z moich  aut , kazali mi spisywać ilość przejechanych km , ilość zatankowanego paliwa oraz ilość dolanego oleju po ich wyliczeniach okazało się że silnik może brać około 60%  stanu zalanego oleju od wymiany do wymiany
 ( przykład -  pojemność zalanego oleju to np. 7L  - 60% to około 4,2 litra ) troszkę mnie rozśmieszyli ale  prawdą jest że wszystkie serwisy niestety te normy mają dość mocno wygórowane , wiadomo dlaczego . W maszynach budowlanych caterpillar też te normy są bardzo mocno wygórowane , ale są silniki które nie biorą ani grama i są takie które biorą od 3 -5 L na 500 h pracy . Reasumując silnik który jest w agonni i bierze olej  kopci też na niebiesko , jeżeli bierze nieznacznie to taki jego urok , co do S- tpów  każda V6-stka ma tendencje do wycieków więc 1 literek na 10 tys km to troszkę spalania, troszkę wycieków . Nie ma co sobie zaprzątać głowy.
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2018, 21:51:32 pm wysłana przez maciejcat »
CATERPILLAR - 30 lat minęło tak szybko

Offline tomtrz

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • S-type 4.2
Odp: Czy to normalne że bierze olej
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 30, 2018, 08:39:23 am »
Dochodzi jeszcze oczywiście styl jazdy :) Auto regularnie dostające w dupe też oleju spali więcej. Auto może oleju prawie nie wciagac przy codziennym męczeniu w terenie zabudowanym, ale jedna trasa na autostradzie z prędkościami 200+ może już nas kosztować pare setek oleju.
Jaguar S-Type 4.2 2007

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Czy to normalne że bierze olej
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 30, 2018, 09:40:54 am »
Mój zawsze trochę wciągał, ale jak się okazało miał wycieki. Teraz naprawione i zobaczymy jak będzie.
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline jaguarstype2004

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 531
  • Kocham to forum
Odp: Czy to normalne że bierze olej
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 30, 2018, 11:08:10 am »
u mnie wciągał dużo leciało przez misę olejową, teraz jest dużo lepiej,po wymianie uszczelki na oryginał, ale dalej trochę podpije czasem,chyba uszczelka od pokrywy zaworów się już poci,a ma może z 50k km, z eurospare