Autor Wątek: Długie nagrzewanie się auta, wahania temperatury  (Przeczytany 1885 razy)

Offline KodiXor

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Kocham to forum
Długie nagrzewanie się auta, wahania temperatury
« dnia: Luty 11, 2018, 11:12:27 am »
Witam, na początku zaznaczę że przeszukałem trochę forum na ten temat. Jedyny sensowny temat który znalazłem to:

http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php/topic,13170.0.html

Jednak nie znalazłem rozwiązania i nie ma tu dokładnie opisanego mojego problemu.

Pacjent to x-type 2.0D 2004r. Początkowo problem z nagrzewaniem się, trzymaniem temperatury silnika. Samochód długo się nagrzewał, temperatura wznosiła się trochę ponad niebieskie pole i opadała. Mechanicy mówili termostat, tak więc zrobiłem i zostały wymienione 2 termostaty (mały i duży). Przy okazji zostały wymienione wszystkie filtry wraz z olejem i płynem chłodniczym. Problem nie został do końca rozwiązany. Po przejechaniu około 5km w mieście wskazówka temperatury ledwo zaczyna się podnosić (na dworze -2/-3 stopnie). Po przejechaniu dłuższego dystansu kiedy auto bardziej się nagrzeje nie osiąga temperatury powyżej 80 stopni, dodatkowo co chwilę spada do niebieskiego pola i nagrzewa się ponownie, jedynie na autostradzie przy prędkości około 140km/h temperatura stoi milimetr przed godziną 12. Kiedy auto stoi odpalone temperatura praktycznie w ogóle się nie podnosi Czy to normalne objawy przy takich temperaturach zewnętrznych? Jeśli nie to w jaki sposób mogę próbować rozwiązać ten problem? Ktoś ma jakieś pomysły?

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Długie nagrzewanie się auta, wahania temperatury
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 11, 2018, 15:44:26 pm »
Jeżeli temperatura spada podczas jazdy to musi być otwarty termostat.
Tylko się upewnij że masz czujniki temperatury sprawne i polegasz na dobrych odczytach.

Termostaty czasem są padnięte już w chwili zakupu, dobrze jest je sprawdzić gotując wodę w garnku, sprawdzając przy okazji temperaturę otwarcia.

Miałem kiedyś to samo co Ty w R416. W zimie auto potrafiło się schłodzić podczas jazdy (a silnik K-series należy do tych gorących).
Wymieniłem termostat na Vernet - zaczęło się przegrzewać w lecie.
Wymieniłem na Waxstat (ponoć oryginał) - i już z 7 lat działa OK.

« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2018, 15:48:50 pm wysłana przez sobrus »
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline slawek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 313
Odp: Długie nagrzewanie się auta, wahania temperatury
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 11, 2018, 17:46:05 pm »
Dużo informacji na ten temat znajdziesz na forum Mondeo. Mały termostat - tylko oryginał ( Ford). W sklepie z częściami do forda zaproponowano mii kiedyś zamiennik, wszystkie, które mieli w sklepie nie domykały się. Ten silnik długo się nagrzewa, a potrafi go schłodzić nawet wentylator od nagrzewnicy pracujący na wysokich obrotach. W zimie, w czasie jazdy po mieście, cieszę się jak wskazówka osiągnie 1/4 skali (po przejechaniu ok 10 km).
Jeżeli masz dogrzewacz silnika, sprawdź, czy działa. Najczęściej montowany był elektryczny z trzema grzałkami wyglądającymi jak świece żarowe.
X-Tpe 2,0 D sport  rok 2004

Offline CapaBB

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Długie nagrzewanie się auta, wahania temperatury
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 11, 2018, 17:46:33 pm »
Ogólnie te silniki mają dużą sprawność i mało się nagrzewają, u mnie na autostradzie temperatura trzyma się równo na 12, ale po mieście lub przy niższych obrotach i włączonym ogrzewaniu trzyma się o kreskę przed 12. Wcześniej miałem tak jak Ty, a po wymianie termostatów poprawiło się nieznacznie. Dopiero jak pojechałem do hurtowni sam i zacząłem przeglądać termostaty, to cztery z rzędu z verneta miały szczelinę w temp. pokojowej i dopiero na podstawie parametrów i wymiarów babka mi dobrała z innego auta taki który okazał się dobry. Bodajże to był termostat z berlingo 1,6 diesel. Przy oszczędnej jeździe nie dochodzi do 12, ale w mróz na wolnych po jakimś czasie przy włączonym ogrzewaniu na 22° wskazówka zaczyna się podnosić.
X-Type Estate 2.0D
Bielsko - Biała

Offline KodiXor

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Kocham to forum
Odp: Długie nagrzewanie się auta, wahania temperatury
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 11, 2018, 18:01:12 pm »
W takim razie wymienię jeszcze raz ten mały termostat, na dniach kupię oryginalny, jak uda mi się go wymienić to napiszę czy pomogło.

Offline slawek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 313
Odp: Długie nagrzewanie się auta, wahania temperatury
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 11, 2018, 18:24:03 pm »
Po wymontowaniu termostatu można łatwo go sprawdzić. W temperaturze pokojowej, jeżeli będziesz mocno dmuchał ustami, nie powinien nic przepuszczać. Drugi koniec można zanurzyć w naczyniu z wodą.
Większość silników czujnik temperatury jest zanurzony w płynie chłodzącym, w okolicy termostatu, w tym jest w głowicy i nie ma kontaktu z płynem.
X-Tpe 2,0 D sport  rok 2004

Offline CapaBB

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Długie nagrzewanie się auta, wahania temperatury
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 11, 2018, 19:53:33 pm »
Ja akurat maly kupiłem oryginał w salonie Forda, a z dużym miałem problemy, też sprawdzałem dmuchajac i te 4 niesprawne co przepuszczaly powietrze to były duże.
X-Type Estate 2.0D
Bielsko - Biała

Offline KodiXor

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Kocham to forum
Odp: Długie nagrzewanie się auta, wahania temperatury
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 21, 2018, 14:13:28 pm »
Dziś wymieniłem termostat na nowy Fordowski. Poprawa jest znacząca w trasie temperatura nie spada praktycznie wcale. W mieście spadnie do około 1 cienkiej kreski przed górną (około 80 stopni) także wydaję mi się że nic więcej robić nie trzeba.

Offline gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 804
Odp: Długie nagrzewanie się auta, wahania temperatury
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 23, 2018, 08:07:57 am »
Po jakim czasie jazdy po mieście osiąga Ci taką temperaturę?