Autor Wątek: Ogrzewanie problem  (Przeczytany 2341 razy)

Offline zdrapka

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 16
Ogrzewanie problem
« dnia: Styczeń 19, 2018, 12:03:41 pm »
Witam!
Od około 3 miesięcy mam problem z ogrzewaniem wnętrza samochodu( sedan x-type 2006 96 kW 2.0 diesel). Nie potrafię podać prawidłowości, raz działa bez zarzutu, kiedy indziej wieje tylko zimnym. Czasami po przekręceniu stacyjki słuchać wyraźny odgłos ( wydaje się, że klapy się wtedy ustawiają , ale to jedynie moje podejrzenie). Przykładowo po odpaleniu auta , ciepło nie wieje nawet  po przejechaniu kilkunastu kilometrów. Wyłączę na chwilę zapłon, ponownie uruchomiając auto i zaczyna od razu wiać ciepłe powietrze. Manipulowanie climatroniciem  od  LO do HI nie pomaga doraźnie usunąć opisany problem. Proszę o jakieś sugestie i podpowiedź, co może być tego przyczyną i jak to szybko i sprawnie naprawić. Powiem tylko, że oba termostaty są sprawne. Silnik osiąga optymalną temperaturę pracy się dość szybko i bez problemu.   Z góry dziękuję.

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Ogrzewanie problem
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 19, 2018, 12:59:49 pm »
Może czujnik temperatury wewnętrzny szwankuje.
Próbowałeś zrobić rekalibrację nawiewów?

Z włączoną klimatyzacją:
• Select full cooling - Lo
• Select full heating - Hi
• Back to full cooling
• Select face followed by floor
• Then select face again
• Finally select defrost
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: Ogrzewanie problem
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 19, 2018, 13:17:58 pm »
A co w ogóle daje rekalibracja nawiewów ?
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Ogrzewanie problem
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 19, 2018, 13:44:25 pm »
Z tego co wiem/domyślam się ustawia silniczki krokowe które sterują dopływem zimnego/ciepłego powietrza.

Nigdy tego nie wykonywałem, więc nie podzielę się wrażeniami ... [ "if it ain't broke don't fix it" ] :)
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline peter1801

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • X-type V6 3.0 2008
Odp: Ogrzewanie problem
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 19, 2018, 18:16:27 pm »
i oczywiście sprawdź poziom płynu chłodniczego ... bo jak mało to nie będzie grzać  ;)

Offline zdrapka

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Ogrzewanie problem
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 22, 2018, 07:33:27 am »
Kalibracja nawiewów nic nie daje, ale oczywiście każdy włącza się prawidłowo. Podobnie płyn chłodniczy- w normie, zresztą świeżo wymieniany. Problem najprawdopodobniej tkwi tam, gdzie mechanizm uruchamia dopływ ciepłego powietrza do układu nawiewu. Czy ktoś wie co go załącza i gdzie te elementy się w samochodzie znajdują ( może jakiś silniczek, zawór itp)? Mam jeszcze jedno pytanie, czy np. słabo nabita kilma może powodować sytuacje, które opisałem zaczynając ten watek?

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: Ogrzewanie problem
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 22, 2018, 20:26:08 pm »
Może być jeszcze uszkodzony elektrozawór nagrzewnicy

Offline peter1801

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • X-type V6 3.0 2008
Odp: Ogrzewanie problem
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 22, 2018, 20:36:15 pm »
no i jeszcze czujnik temp wewnętrznej może dawać błędne info do climatronica ...

Offline carnivor

  • Aspirant
  • Wiadomości: 9
Odp: Ogrzewanie problem
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 10, 2018, 22:59:04 pm »
U mnie było to samo, sprawdzane ze wszystkich stron, wymieniany płyn 2 razy i nic. Ostatecznie okazało się że połamały się ząbki sterownika wpuszczającego powietrze do kabiny, Trzeba to było wymienić, gdzieś tam pod schowkiem pasażera. I po kłopocie. Trafiłem do JagCar Warszawa i dopiero tam to od ręki zdiagnozowali i naprawili i polecam to samo zrobić aby oszczędzić czas i pieniądze. Działa od pół roku, po wymianie.
XF 2.0d AWD Prestige '16
XJR X300/X306 4.0 SC '95
były: X-type 2.0d Executive '06; XJ X300 3.2 B+G Executive '97; XE 2.0d Prestige '17, X-type 2.0d Executive '09