Autor Wątek: Buczenie z okolic prawego koła podczas jazdy przy skręcaniu  (Przeczytany 2717 razy)

Offline vulterey

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Jaaag
Buczenie z okolic prawego koła podczas jazdy przy skręcaniu
« dnia: Styczeń 16, 2018, 03:53:02 am »
Dzień dobry wszystkim  :-bry

Jestem dość zadowolonym użytkownikiem Jaguara X-type 2,5 AWD.
Od jakiś 8 miesięcy mam problem z buczeniem, dochodzącym moim zdaniem z okolic prawego przedniego koła.
Pierwsze podejrzenia padły na hamulce jako, że prawe koło po jeździe wyraźnie było cieplejsze od lewego - warsztat sprawdził, przeczyścił szczęki itp., ale problem powrócił.
Po nastepnych kilku miesiącach problem nieznacznie się pogorszył i następna wizyta - sprawdzenie łożysk - problemów podobno nie znaleziono.
Porada warsztatu - pojeżdzić jeszcze z miesiąc a potem z powrotem na kanał i sprawdzenie układu przeniesienia napędu (troche droższa zabawa ;( ).

Przesłuchałem i obejrzałem tone filmików na youtube, ale znalazłem tylko jeden jakiegoś gościa z Japonii z podobnym dźwiękiem podczas skręcania, który odpisał mi, że problemem były nowe hamulce, i że po miesiącu problem zaniknął. U mnie nie ma nowych hamulców (stare zostały sprawdzone) a miesiąc minął kilka miesięcy temu ;)
Sprawdziłem to forum pod kątem "huczenie" i "buczenie" i przebiłem się przez 44 tematy. Za wyjątkiem jednego (łożyska, które niby mam sprawdzone) nic nie pasuje do objawów, które zaraz opiszę i podeprę stosownym filmikiem.


OPIS PROBLEMU:

Problem pojawia się po 10-15 minutach od rozpoczecia jazdy (start od zimnego samochodu) więc coś się musi rozgrzać żeby zacząć trzećm chociaż, raz w dniu dzisiejszym akurat usłyszałem na krótko, podobny dźwięk przy skręcaniu w lewo i jeżdzie do tyłu, zaraz po odpaleniu auta.
Prędkość pomiędzy 15-50km/h - przy większej prędkości dźwięk powoli cichnie.
Dźwięk powstaje podczas jazdy i skręcania delikatnie w prawo, jeśli skręcić mocniej dźwięk często zanika.
Jeśli zahamuję (nawet lekko), dźwięk również cichnie. 

Na filmie z poniższego linku podbiłem momenty gdzie dźwięk się pojawia, więc słuchać go bardzo wyraźnie (najbardziej podczas 3go skrętu)

Link do filmu:
https://youtu.be/WPEr8pp1JKM

Bedę wdzięczny z wszelkie sugestie co to może być i jak to naprawić.  :-help

pozdrawiam

Adam
Jaguar x-type 2.5 AWD automat 2004

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: Buczenie z okolic prawego koła podczas jazdy przy skręcaniu
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2018, 10:06:08 am »
Albo masz delikatny luz na łożysku (pytanie jak sprawdzany, bo z podnośnika kolumnowego nie sprawdzisz) - podjedź na stację diagnostyczną i na szarpakach powinno wyjść, albo musisz sfazować klocki (zeszlifować kant klocka przy rancie tarczy + od wewnętrznej strony tarczy też). Trzecią opcją jest nie dociągnięta śruba centralna na półośce. Ostatnią opcją jest (spotkałem się z takim przypadkiem) łożysko podpory półosi - jeśli takowa x-ie występuje (tego nie pamiętam)

Offline vulterey

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Jaaag
Odp: Buczenie z okolic prawego koła podczas jazdy przy skręcaniu
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2018, 14:07:49 pm »
Dzięki, nareszcie jakieś konkretne podejrzenia. Tak sobie przypominam teraz, że cały problem zaczął się po ostatnim przeglądzie.
Pytanie co mogli uszkodzić/obluzować podczas testów?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2018, 19:06:29 pm wysłana przez MicGin »
Jaguar x-type 2.5 AWD automat 2004

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Buczenie z okolic prawego koła podczas jazdy przy skręcaniu
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2018, 14:13:55 pm »
Miałem podobny problem gdy miałem luz na prawym łożysku.
Przy skręcaniu w lewo tarcza hamulcowa ocierała.
Choć luz podobno nie był jakiś wielki.
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline peter1801

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • X-type V6 3.0 2008
Odp: Buczenie z okolic prawego koła podczas jazdy przy skręcaniu
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2018, 18:00:20 pm »
jest jeszcze jedna rzecz którą warto sprawdzić na początku - ostatnio też tak miałem że żona podobny problem miała i okazało się ze był to - odkręcony plastik z nadkola który tarł sobie o oponę z czasie skręcania - odkręcenie koła i dwie śrubki załatwiły temat  ;D

Offline vulterey

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Jaaag
Odp: Buczenie z okolic prawego koła podczas jazdy przy skręcaniu
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 16, 2018, 18:04:50 pm »
Dzięki, ale w moim wypadku dźwięk jest zdecydowanie pochodzenia - tarcie metal o metal.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 16, 2018, 19:06:43 pm wysłana przez MicGin »
Jaguar x-type 2.5 AWD automat 2004

Offline kamilos_sid

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 184
Odp: Buczenie z okolic prawego koła podczas jazdy przy skręcaniu
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 17, 2018, 09:05:26 am »
Mam tak samo w lewym tylnym kole i też nie wiem co to może być :) klocki, tarcze, tłoczek wymienione, może to rzeczywiście łożysko?
Życie jest za krótkie żeby jeździć Volkswagenem...

Offline vulterey

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Jaaag
Odp: Buczenie z okolic prawego koła podczas jazdy przy skręcaniu
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 22, 2018, 15:26:53 pm »
AKTUALIZACJA:

W środę wymieniam łożyska bo już i tak lekko huczały, zobaczymy czy to przy okazji rozwiąże problem.
Dam znać jakikolwiek wynik da ta wymiana.
Jaguar x-type 2.5 AWD automat 2004

Offline vulterey

  • Aspirant
  • Wiadomości: 7
  • Jaaag
Odp: Buczenie z okolic prawego koła podczas jazdy przy skręcaniu
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 25, 2018, 18:45:51 pm »
Łożyska wymienione... No tak na pewno mam nowe łożyska. Problem pozostał. Z racji tego, że jak narazie cały hałas ma mijesce pomiędzy 25 a 50 km/h zostawię to do momentu kiedy będzie to bardziej ewidentne.
Następny podejrzny w kolei, jest układ przeniesienia napędu, ale nie wydam narazie takich pieniędzy jeśli nie jestem tego na 100% pewien.
Moje prywatne podejrzenia nadal kręcą się wokół hamulców. Nadal mam wrażenie, że prawa tarcza mocniej się nagrzewa.
Odświerzę temat jak coś się konkretnego okaże.
Jaguar x-type 2.5 AWD automat 2004