Autor Wątek: x type skrzynia biegow - jaki olej ???  (Przeczytany 8242 razy)

pablo

  • Gość
x type skrzynia biegow - jaki olej ???
« dnia: Maj 15, 2009, 11:04:19 am »
Mam pytanie , bo nigdzie nie moge znalesc ... x type 04 rok, automat ... jaki olej i ile do skrzyni ??? :)

Offline strawinski

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 542
  • Daimler Six
Odp: x type skrzynia biegow - jaki olej ???
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 15, 2009, 15:26:47 pm »
witam.
dane wg specyfikacji Jaguara:



pablo

  • Gość
Odp: x type skrzynia biegow - jaki olej ???
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 15, 2009, 16:58:39 pm »
mam 3.0 w automacie ,nijak z tej tabeli nie moge wyczytac , mysle ze jest to siódma pozycja liczac od gory , ale z kolei nie moge po symbolu takiego oleju znalesc ....

oskioski

  • Gość
Odp: x type skrzynia biegow - jaki olej ???
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 15, 2009, 21:35:43 pm »
powiem szczerze ze też nie bardzo , ale jak chcesz to mam takie same po włosku  ;D
swoją drogą ciekawy temat , bo dzięki temu zacząłem czytać różne stronki i są różne teorie na temat wymiany oleju w skrzyni . doczytałem się nawet na jakiejś stronce że ponoć w automatach nie wymienia się tylko robi dolewkę bo rzekomo mają jakiś bagnet z miarką i tyle . ?????? jest też teoria że można wymienić tylko 40% bo reszta zostaje gdzieś w trybach .
jestem ciekaw co fachowcy nam odpowiedzą 
« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2009, 21:38:41 pm wysłana przez oskioski »

pablo

  • Gość
Odp: x type skrzynia biegow - jaki olej ???
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 17, 2009, 16:50:40 pm »
a ja dowiedzialem sie jeszcze czegos innego , wiec w tych rocznikach od 02 do 07 wkladane byly 2 rodzaje skrzyn  niemiecka i fordoska , sa tam stosowane 2 typy olejow , ktore wystepuja w zamiennku w cenie ok 55 zl/ litr, w skrzynie wchodzi ok 5-6 litrow, wymiana oleju to takze wymiana uszczelniacza i fitra , wymienia sie 100 % oleju, trzeba rozgrzać skrzynie do odpowiedniej temperatury , monituje sie to poprzez podlaczenie auta do komputera i dolewa sie do momentu az olej przeleje sie przez korek przelewowy , nastepnie jazda probna i znow pod komputer i sprawdzenie stanu, niezwykle istotna jest temperatura w ktorej dokonuje sie wymiany oleju . tak wiec  mam juz i firme ktora to zrobi jak i typ oleju :)

jarek-jerryjag

  • Gość
Odp: x type skrzynia biegow - jaki olej ???
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 17, 2009, 19:59:11 pm »
pierwsze słysze aby spełniać warunek odnośnie odpowiedniej temperatury oleju w skrzyni aby moc go zmienic  ?????? :-hehe ??????
jaguar zalecal temperature pomiedzy 30-50 stopni C.
 podlacz skan(dobry)  ktory czyta temperature w skrzyni

jarek-jerryjag

  • Gość
Odp: x type skrzynia biegow - jaki olej ???
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 17, 2009, 22:20:05 pm »
jesli chcesz wymienic caly (lub prawie ) olej rozepnij weze skrzyni od chłodnicy i do jednego podlacz nowy olej a drugi trzymaj nad pusta  puszka. (auto chodzi)
 powinienes wymieniec cały. roznica koloru nowego do starego powie kiedy olej jest zmieniony. olej podczas chodzenia skrzyni rozgrzewa sie i rozszerza dlatego specyfikacja sprawdzania oleju jest podana w temp. 30-50 st.C

djslavko

  • Gość
Odp: x type skrzynia biegow - jaki olej ???
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 19, 2009, 08:45:47 am »
Witam serdecznie!
Mam Xksa 3.0 V6 automat, 4x4, 2002 rok, wszyscy piszą o oleju (jaki,ile,temperatury itd.), a ja potrzebuję oświecenia bo brak wszędzie początku ;D
1. Gdzie i jak sprawdzić poziom oleju w skrzyni (oczywiście omijając serwis). Chodzi mi oto którą śrubkę trzeba odkręcić i na jakiej pozycji ma być wybierak?
2. Co jaki czas powinno wymieniać (sprawdzać) się olej w skrzyni. Na płycie serwisowej JTIS że w normalnych warunkach użytkowania nie ma konieczności wymiany oleju?  :o
3. Co jaki czas wymieniać (sprawdzać) olej w dyferencjale?
Pozdrawiam
Sławek

pablo

  • Gość
Odp: x type skrzynia biegow - jaki olej ???
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 21, 2009, 07:47:15 am »
Hej, jesli nic nie sie dzieje nie ma potrzeby wymiany oleju , stanu oleju nie sprawdzisz w skrzyni, jest tylko korek przelewowy , jak wlewasz olej ,lejesz tak dlugo az sie przeleje korkiem :)
wymiana oleju w skrzyni to dosc droga zabawa miedzy 550 a nawet 700 zl

pablo

  • Gość
Odp: x type skrzynia biegow - jaki olej ???
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 22, 2009, 09:42:13 am »
jakos dziwnym trafem nie ma informacji nigdzie jak czesto wymieniac olej w skrzyni automatyczej -ciekawe dlaczego
a np tylny most ? , a moze warto rozbirac raz do roku wuto przemywac wszystkie czesci wymagajace smaru i przesmarowywac od nowa ;)

qbaty

  • Gość
Odp: x type skrzynia biegow - jaki olej ???
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 22, 2009, 09:52:31 am »
pablo prawda jest taka, że współczesne samochody są projektowane na przebieg ~200 tyś km. Koncernom motoryzacyjnym nie opłaca się produkować samochodów typu Mercedes "beczka", które robiły pół miliona km, po czym robiło się remont i robiły drugie tyle. Nie sądzę, żeby którykolwiek ze współczesnych samochodów był w stanie osiągnąć taki przebieg, szczególnie przy serwisowaniu go zgodnie z zaleceniami producenta. Każdy olej, nawet "lifetime" zamienia z czasem swoje właściwości - nie ma cudów.

Offline patryklojjaguarxtype

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 75
Odp: x type skrzynia biegow - jaki olej ???
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 13, 2020, 10:43:04 am »
Witajcie
To jaki ten olej polecacie ? Mam przebieg 87 tys prawdopodobnie nigdy nie zmieniany od 2003 tak twierdzi mechanik że nigdy nie ruszane było. 2.5 4x4.  Skrzynia pracuje równo, delikatnie bardzo delikatnie czasem tak rzuci z 1-2, 2-3 bieg potem już bardzo plynnie. Jednak to wyczuł mój znajomy który ma Volvo S60 że u niego kiedyś tak szarpało. Moje odczucie że odkad go mam czyli 2016 tak było.

Jaguar X type 2.5 benz+LPG

Offline sztandi7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 983
  • Trzeba mieć fantazję
Odp: x type skrzynia biegow - jaki olej ???
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 13, 2020, 18:49:29 pm »
Ravenol JF506E - dostępny między innymi też w InterCarsie. Jak sama nazwa wskazuje jest to olej dokładnie pod skrzynię Jatco, montowaną w X-Type.
X-Type 3.0 AWD Sport Aut.