Autor Wątek: Problem ze skrzynią szybkie pytanie  (Przeczytany 3087 razy)

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piêkna kobieta, piêkny samochód, jest wspaniale!
Problem ze skrzynią szybkie pytanie
« dnia: Grudzień 17, 2017, 19:33:17 pm »
Automat często zamiast ciągnąć na wysokim biegu, na przykład podczas przyspieszania, zmienia na bieg wyższy, podczas szybkiego rozpędzania automat zbyt szybko zmienia na 2 3 4. Miałem w planie wymianę oleju w skrzyni, dodam że nie mam pojęcia kiedy był wymieniany, czy w ogóle był wymieniany. Mechanik z doświadczeniem mówi że może wymienić na moje ryzyko, bo zdarza się że to pogarsza działanie skrzyni czy wręcz ją uszkadza. Co robić?

Offline peter1801

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • X-type V6 3.0 2008
Odp: Problem ze skrzynią szybkie pytanie
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 17, 2017, 22:01:52 pm »
pierwsze słyszę że wymiana oleju może coś popsuć ?? zawsze pomaga a na pewno nie zaszkodzi - zwłaszcza w automatach . Aczkolwiek może to być kłopotliwe - ja u siebie robiłem dynamiczną wymianę oleju i wg mnie jest lepiej . Zresztą to tak samo jak z olejem w silniku - są zwolennicy wymiany i też są zwolennicy dolewania ... decyzja należy do Ciebie  :-za

Offline tomtrz

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • S-type 4.2
Odp: Problem ze skrzynią szybkie pytanie
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 18, 2017, 00:29:38 am »
troche dziwna sprawa
A może ostatnio jedziłeś jak emeryt, i adaptacja nauczyla sie tego stylu jazdy? Spróbuj cisnac auto kilka dni pod rzad.
Podczas kickdowna też tak się zachowuje?

Co do zmiany oleju, to oczywiscie jest wskazana. Zdarza się, że nowy olej może pogorszyć pracę skrzyni, ale kiedy i tak jest już ona na wykonczeniu i wymaga remontu, wiec nie ma nic do stracenia.
Jaguar S-Type 4.2 2007

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: Problem ze skrzynią szybkie pytanie
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 18, 2017, 08:12:41 am »
A dalej na tych niewymiarowych oponach? Olej to nawet trzeba zmienić. Było o tym dużo na forum.
:)

s-type 4.0 2000r

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piêkna kobieta, piêkny samochód, jest wspaniale!
Odp: Problem ze skrzynią szybkie pytanie
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 18, 2017, 09:13:47 am »
Opony już zmienione. Kick down działa, tylko z lekkim opóźnieniem, nie wiem czy tak ma być.

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: Problem ze skrzynią szybkie pytanie
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 18, 2017, 09:42:36 am »
Dziwny objaw trochę zamiast redukować to wyżej bieg załącza, może któryś czujnik prędkości padł (są dwa) jak masz skaner może błędy pokaże jakieś? Ja w swoim zaraz po zakupie pierwsza rzecz to wymiana oleju w skrzyni mało tego dostała płukankę nawet i nie zauważyłem niczego niepokojącego wręcz jakby szybciej reagować zaczęła. Tak jak w silniku trzeba wymienić tak samo w skrzyni. Pomyśl sam co się stanie z silnikiem jak się oleju ani razu nie zmieni? A skrzynia z diamentów nie jest i też musi mieć swoje smarowanie i jednocześnie chłodzenie bo olej w skrzyni spełnia dwie funkcje. Jeśli zdecydujesz się na tą wymianę przypilnuj tylko aby dobrze to zrobił a nie zwala odpowiedzialność na właściciela? Sam możesz to zrobić jak masz jakiś kanał dostępny, i nie jest to trudne. Bo rozumiem że chodzi o 5biega? Jak tak to akurat super skrzynia do wymiany oleju bo masz korek w konwerterze. Pozwoli to na wymianę całego prawie oleju (w sterowaniu 0,5 litra zostanie). Olej z normą i heja;-) a czy pomoże to zgadywanie bo dziwny ten objaw
:)

s-type 4.0 2000r

Offline tomtrz

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • S-type 4.2
Odp: Problem ze skrzynią szybkie pytanie
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 18, 2017, 10:43:44 am »
bo olej w skrzyni spełnia dwie funkcje.

żeby tylko :) przecież cała praca skrzyni hydraulicznej opiera się na oleju, to olej przenosi moment obrotowy i to olej zmienia biegi :P
Jaguar S-Type 4.2 2007

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: Problem ze skrzynią szybkie pytanie
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 18, 2017, 12:30:35 pm »
Właśnie także świeża oliwa w automacie to podstawa ;) choć moment obrotowy przenosi raczej sprzęgło i tarcze frekcyjne ( od ich stanu zależy jakość tego momentu ;D) ale olej dociska właśnie te tarczki w koszach to chyba kolega Tomtrz miał na myśli
:)

s-type 4.0 2000r

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piêkna kobieta, piêkny samochód, jest wspaniale!
Odp: Problem ze skrzynią szybkie pytanie
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 18, 2017, 12:59:47 pm »
To skąd opinie, że po wymianie oleju w starej, ale działającej skrzyni nagle zaczynają się problemy?

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: Problem ze skrzynią szybkie pytanie
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 18, 2017, 14:06:01 pm »
To pytanie do tych którzy tak twierdzą ;)
Możliwe że jak olej nie wymieniamy długo i zrobiona jest tylko statyczna wymiana to już nie muszę tłumaczyć co się stanie. Poza tym może taki wymyk żeby potem było co naprawiać  ;D Mercek zrobisz jak uważasz u mnie skrzynia nie wybuchła jak dobrze zrobiona wymiana to co ma się stać niby ???? Silnik się psuje po wymianie oleju?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2017, 14:12:59 pm wysłana przez Szwagier »
:)

s-type 4.0 2000r

Offline tomtrz

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • S-type 4.2
Odp: Problem ze skrzynią szybkie pytanie
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 18, 2017, 14:14:19 pm »
Ale tak jak pisałem zdarza się, że po wymianie skrzynia pracuje gorzej, tylko nie jest to wina wymiany oleju samej w sobie, tylko agonalnego stanu skrzyni. Szczególnie elektrozawory w sterowniku są na to wrażliwe. Po zalaniu swieżym, rzadkim olejem potrafią nie trzymać ciśnienia.

nie ma nic do stracenia, bo prędzej czy później taka skrzynia wkrótce by padła.
Jaguar S-Type 4.2 2007

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: Problem ze skrzynią szybkie pytanie
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 18, 2017, 14:56:19 pm »
Tomtrz masz chyba na myśli to że zabrudzone tłoczki starym olejem w cylinderkach elektrozaworów (podobno częsta usterka tych skrzyń ) nie otwierają się bądź nie domykają do końca stąd może być złe ciśnienie. I świeży olej tu to akurat błogosławieństwo dla takich zabrudzonych elektrozaworów bo nowy olej wypłucze ten syf o ile ten syf nie jest mocno zapieczony. Dlatego warto płukać skrzynie specjalnym środkiem.
:)

s-type 4.0 2000r

Offline peter1801

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • X-type V6 3.0 2008
Odp: Problem ze skrzynią szybkie pytanie
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 18, 2017, 20:04:54 pm »
tak jak mi kiedyś tłumaczył mechanik - po dłuższym niewymienianiu oleju robią się różnego rodzaju nagary ( mowa była silniku ale dotyczy to skrzyni też ) po wymianie na świeży olej i pod jego wpływem te nagary odrywają się w formie bryłek płatów itp nieregularnych cząstek sporej wielkości - wyobraźcie sobie co takie cząstki mogą narobić w silniku skrzyni itp zatykając kanaliki, włażąc wszędzie i blokując ... dlatego pewnie opinie że wymiana oleju może zaszkodzić ... mnie się wydaje że to poprzednie zaniedbanie czyli brak wymiany oleju zaszkodziło ... ale wszystko w gestii właściciela i jego przekonań  ;)

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piêkna kobieta, piêkny samochód, jest wspaniale!
Odp: Problem ze skrzynią szybkie pytanie
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 19, 2017, 08:59:49 am »
Zauważyłem dokładnie jak sprawa wygląda: podczas przyspieszania, na przykład przy ruszaniu ze świateł skrzynia szybko przełącza na coraz wyższy bieg, podczas jazdy np. autostradą szybko dochodzi do piątego biegu i jak na tym biegu nacisnę trochę mocniej to przyspieszając pojawiają się wibracje. Podczas próby przyspieszenia zdarza się że skrzynia zamiast na trzy przerzuca na pięć i trzeba mocniej wcisnąć żeby zredukowała. Ktoś ma jakieś sugestie, czy to automat się kończy?

Offline tomtrz

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 156
  • S-type 4.2
Odp: Problem ze skrzynią szybkie pytanie
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 19, 2017, 09:22:52 am »
Sprawdzałeś pełen kickdown?

Nie masz żadnych błędów? Może jest w trybie awaryjnym, albo silnik, albo skrzynia.
Jaguar S-Type 4.2 2007