Autor Wątek: Problemy i zagwozdki z kwestii oswietlenia....  (Przeczytany 2348 razy)

Offline Grzegorzyk

  • Aspirant
  • Wiadomości: 4
  • Co tam kotecku?
Problemy i zagwozdki z kwestii oswietlenia....
« dnia: Listopad 30, 2017, 22:00:08 pm »
Witam wszystkich, jestem swiezym posiadaczem x-type 3,0 v6 kombi w manualu.... wizualnie perelka, mechanicznie chyba ok, hamulce zrobilem, w zawiasie spoko, swoznie i podobne temu pierdolety do wymiany bo popukuje ale to juz mozna powiedziec ze w trakcie... swieci check, ale jade do landrovera w krk zeby obczaili co go boli, wiec chyba tematu tez nie ma przynajmniej nie piwiedza mi co jest tromffem...


Jedyne co mnie ciekawi i meczy to oswietlenie... kiedy daje na romalny tryb czyli 3 pozycja na przelaczniku (1-0; 2-pozycyjne; 3-normal; 4-(A) automat?), to swieci co chce.... tzn ksenony ale bez pozycyjnych, no i nie swieci tyl. Tyl swieci jak dam na ostatnia pozycje czyli (A) z dedukcji wywnioskowalem ze to automat....  drugiej lozycji nie sprawdzalem... ? Lenistwo nie wiem byc moze ale w sumie dopiero teraz sobie to uswiadomilem... w kazdym razie w pozycji A - wtedy tez zapala sie deska rozdzielcza ale w tej pozycji nie moge wlaczyc przeciwmglowych.
Kolejny problem to swiatlo wsteczne- wlacza sie kiedy chce tzn. W sensie ze nie zawsze kiedy wrzuci sie wsteczny, a wraz z nim  czujniki parkowania....  jest to dosc uciazliwe zwlaszcza gdy cofam po ciemku bo mam czarne szyby swiatlo nie swieci a czujniki milcza.... a co gorsza raz milcza a raz nie milcza... i w sumie nie wiem czy milcza bo nic nie ma czy milcza bo sie nie wlaczyly... kurrrrna jakie to jest flustrujace.... czy ktos mial  z was podobne jazdy? Moze zle cos rozkminiam i trza mnie przeprostowac bo sie nie znam?

No i kto mi powie gdzie i jak sie wlacza / wylacza kontrole trakcji??
« Ostatnia zmiana: Listopad 30, 2017, 22:12:50 pm wysłana przez Grzegorzyk »
G. S.

Offline peter1801

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • X-type V6 3.0 2008
Odp: Problemy i zagwozdki z kwestii oswietlenia....
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 01, 2017, 18:42:33 pm »
cześć ... odnośnie oświetlenia to dobrze rozkminiłeś - poz 4  to automat - czyli po wyłączeniu zapłonu wszystko gaśnie a po włączeniu zapłonu na nowo się zapala i w tej pozycji nie włączysz przeciwmgielnych. Natomiast w poz 3 powinny się palić tylne światła i oświetlenie deski gdyż tylko w tej pozycji można włączyć przeciwmgielne - być może poprzedni właściciel coś dłubał i zrobił z poz. 3 światła tzw dzienne - czyli że tył nie musi się palić . Co do wstecznego światła - według mnie czujnik ( bądź jakieś zwarcie w jego instalacji ) szwankuje dlatego światła wstecznego się nie zapalają i nie działają czujniki parkowania z tyłu .  Warto jakiegoś kumatego elektryka odwiedzić żeby przyjżał się temu dokładnie. Co do kontroli trakcji to jest zawsze włączona a do wyłączenia powinieneś mieć przycisk poniżej dźwigni zmiany biegów - przynajmniej ja tak mam  ;) ... pozdrawiam i radości z kotka życzę  ;D
« Ostatnia zmiana: Grudzień 01, 2017, 18:47:41 pm wysłana przez peter1801 »

Offline Grzegorzyk

  • Aspirant
  • Wiadomości: 4
  • Co tam kotecku?
Odp: Problemy i zagwozdki z kwestii oswietlenia....
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 04, 2017, 21:56:05 pm »
Puki co, przyjzalem sie blizej oswietleniu i faktycznie ktos musial cos gmyrac..nawet to nie jest glupio rozkminione, aczkolwiek problem sie w zimie pojawia, gdyz na automacie w sloneczny dzien nie zapalaja sie ksenony (chyba czujnik zmierzchu? Nie wiem jak to sprawdzic by sie upewnic... co do przycisku ponizej lewarka od niby kontroli trakcji nie znalazlem takiego.. jest tylko dioda od alarmu chyba....
G. S.

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Problemy i zagwozdki z kwestii oswietlenia....
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2017, 08:11:14 am »
Nie rozumiem trochę w czym problem: na automacie w słoneczny dzień światła się nie zapalają. To dobrze.
Jaguar nie zna polskich przepisów o konieczności jazdy na światłach w dzień.
Dołóż światła do jazdy dziennej i będzie OK.
X-Type 3.0, Rover 416Si

Offline peter1801

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • X-type V6 3.0 2008
Odp: Problemy i zagwozdki z kwestii oswietlenia....
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 05, 2017, 18:43:34 pm »
na automacie w słoneczny dzień światła się nie zapalają.

no właśnie z tym "auto" to jest różnie - w zależności od producenta, roku prod i kraju pierwotnego przeznaczenia - na moim przykładzie Kia z 2002 w poz auto tak jak piszesz w dzień się nie palą ale jak się ściemni to się zapalają( jest czujnik zmierzchu w podszybiu ), w Jagu z 2008 w poz. auto zapalają się zaraz po uruchomianiu i palą się cały czas niezależnie od pory dnia gasną po wyłączeniu silnika i tak samo mam w Fordzie Transit - światła zapalają się zaraz po przekręceniu kluczyka w stacyjce choć nie mam pozycji "auto" . Światła dzienne to stosunkowo nowy wynalazek i prawo drogowe zezwala aby tylko paliły się z przodu - nie ma obowiązku palenia się tylnych świateł - nowe auta z salonu tak już w większości mają. Jednak auto kolegi Grzegorzyk ma już kilka latek więc skoro tak ma to ktoś to sam sobie zrobił - lepiej lub gorzej nie wiem ale coś podłubał   ;) może latem to przydatne ale zimą właśnie troszkę gorzej

Co do kontroli trakcji - przejrzałem trochę fotek i niektóre posiadają ten przycisk ( tam gdzie ta dioda od alarmu ) a niektóre nie - być może to kwestia wersji , nie wiem chyba że ktoś inny potrafi to wytłumaczyć
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2017, 18:56:40 pm wysłana przez peter1801 »

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 878
Odp: Problemy i zagwozdki z kwestii oswietlenia....
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 05, 2017, 20:42:52 pm »
peter1801, wydaje mi się, że to jednak u Ciebie coś jest grzebane, bo wedle schematów zarówno dla 2004.25, 2005, 2007, 2008 (te schematy sprawdziłem), we wszystkich konfiguracja jest identyko, i  pozycja auto opiera się o czujnik światła. Oczywiście wystarczy odpowiednia zworka na dwóch pinach przy włączniku, i już działa tak jak napisałeś - czyli światła startują od razu po włączeniu zapłonu - sprawdzone, sam tak u siebie zrobiłem :)
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

Offline peter1801

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • X-type V6 3.0 2008
Odp: Problemy i zagwozdki z kwestii oswietlenia....
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 05, 2017, 20:58:10 pm »
voitec - nie mówię że nie  ;) ... ale na pewno sprawdzę czy mam sam czujnik zmierzchu ... auto było ze Szwajcarii i nie jestem pewien jakie tam mają przepisy odnośnie świateł - ba np volvo na skandynawię ma światła tak że od razu się zapalają po włączeniu zapłonu a te od niemca już nie  ;D ... tylko tak to właśnie jest z używanymi autami ze nie wiadomo kto i gdzie grzebał

Offline rrrobson

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Jaguar X-Type
Odp: Problemy i zagwozdki z kwestii oswietlenia....
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 05, 2017, 21:10:50 pm »
Mój kot jest ze Szwecji i już w położeniu 0 światła same się zapalają bez względu na porę dnia.

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: Problemy i zagwozdki z kwestii oswietlenia....
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 03, 2018, 15:39:06 pm »
Mój jest ze Szwajcarii i tryb auto działa w oparciu o czujnik zmierzchu. Do tego dodałem światła do jazdy dziennej które świecą się wtedy, gdy mijania się nie świecą.
Kosztem halogenów niestety :(
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2018, 15:58:09 pm wysłana przez sobrus »
X-Type 3.0, Rover 416Si