Autor Wątek: Niski profil opon a skrzynia biegów  (Przeczytany 4152 razy)

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Niski profil opon a skrzynia biegów
« dnia: Listopad 28, 2017, 14:27:43 pm »
Czy przy niższych oponach, z innego samochodu, automat może wariować? Problem w tym, że po założeniu opon z Laguny, też 17 ale niższych, skrzynia jakoś inaczej przełącza biegi, czasem się jakby myli.
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2017, 15:44:53 pm wysłana przez mercek »

Offline Sobo

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 79
  • Kocham to forum
Odp: Niski profil opon a skrzynia biegów
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 28, 2017, 22:01:56 pm »
Czesc,a ja mam wrazenie tez po zmianie na niższe, jagby dłuzej trzeba było czekać na zmiane przy rozpedzie i redukcji szczególnie,ale niema wariacji co do pomyłki

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: Niski profil opon a skrzynia biegów
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 29, 2017, 09:31:56 am »
Bardzo możliwe że komp skrzyni głupieje dostaje sprzeczne wskazania z czujników prędkości kół obrotów silnika ale to średnica koła musiała by być znaczna. I tylko przy rozpędzaniu szybszym. Przy spokojnej jeździe biegi wrzuca i tak przy niższych obrotach na wyższe jak oczywiście nie jedzie się pod górkę czy ciągnie dużej łodzi ;D przyłóżcie oryginalne koło (rozmiar) i oceńcie sami. Tolerancja to tyle co zużyty bieżnik w zalecanym przez producenta rozmiarze opon
:)

s-type 4.0 2000r

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Odp: Niski profil opon a skrzynia biegów
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 01, 2017, 20:56:57 pm »
Opony letnie mam w rozmiarze oryginalnym, czyli 235/50/17, zimowe założyłem po lagunie, bo były jeżdżone miesiąc, praktycznie nowe, ale w rozmiarze 225/45/17. Koła są wyraźnie mniejsze, zauważyłem że skrzynia przerzuca biegi na wyższe dużo szybciej/wcześniej, momentami jakby się gubi. Czy jeżdżąc na tych oponach mogę doprowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów?

Offline Krisn23

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Jaguar S-Type 4.2 V8 HIGH 2006 r
Odp: Niski profil opon a skrzynia biegów
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 02, 2017, 08:06:13 am »
Kolego ja zrobiłem dokładnie tak samo jak Ty  i tez czuje ze skrzynia zaczęła „głupiec” , nie zawsze potrafi sobie poradzić z płynna i odpowiednia zmiana biegu. I teraz się zastanawiam czy kupować nowe opony o prawidłowym rozmiarze  bo jeśli ma to jakoś wpłynąć na stan skrzyni to nie ma co. Jeśli będziesz wiedział coś więcej na ten temat to proszę o info
Jaguar S-Type 4.2 V8 HIGH 2006 r

Offline Zdrapciooh

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 440
  • S-Type 2004 2.7 Diesel Sport
Odp: Niski profil opon a skrzynia biegów
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 02, 2017, 09:17:44 am »
Z tego co wiem, to przynajmniej w poliftach za pomocą Jaguarowskiego diagnostycznego SSD można ustawiać jaki jest założony rozmiar felg. Wybiera się tylko wymiar felgi w calach a nie parametry opony, to zapewne przy założeniu, że gumy mają wymiar taki jak dokładnie wymaga tego specyfikacja producenta. Nie mam pewności, czy te modyfikacje wpływają na pracę skrzyni, myślę że na pewno chodzi o korektę wskazań prędkościomierza.
Na Waszym miejscu zacząłbym od "miękkiej adaptacji" tj. odłączyć aku na parę minut, a potem zagrzać furę i zrobić ze 30 km w stylem mieszanym. Potem bym spróbował programowania w SSD, zawsze to tańsze niż komplet nowych, albo nawet dobrych używanych, opon. Ostateczna ostateczność to adaptacja skrzyni, ale tu znowu potrzeba SSD do skasowania dotychczasowej adaptacji i trzeba zrobić nową wg ściśle określonego schematu, nie robiłbym tego bez doświadczenia.   
Jest: XF 2015 2.0t Luxury
Był: S-Type 2.7d Sport

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: Niski profil opon a skrzynia biegów
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 02, 2017, 18:19:56 pm »
Fakt prędkość w takim przypadku będzie pewnie przekłamana. Porównaj z gps np nawet w telefonie +/-1km/h może przekłamać porównaj z licznikiem w aucie. Skrzynia raczej nie padnie od tego ale sama praca jej może doprowadzić do depresji ;D palić silnik może więcej jak aż tak fisiuje.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 02, 2017, 18:32:18 pm wysłana przez Szwagier »
:)

s-type 4.0 2000r

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Odp: Niski profil opon a skrzynia biegów
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 02, 2017, 20:52:13 pm »
Mechanik zajmujący się automatami powiedział cytuję: „zajedziesz skrzynię”. Wymiana opon na fabryczny rozmiar załatwiła sprawę, zmiana biegów odbywa się normalnie. Czyli jednak wysokość opon ma duże znaczenie.

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: Niski profil opon a skrzynia biegów
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 03, 2017, 00:03:59 am »
No ma na pewno znaczenie skoro biegi wchodzą z opóźnieniem ;D tak szybko nie zajeździ się, będzie z pewnością obciążana mocniej jak za szybko wyższy bieg wrzuca co przyczyni się do szybszego zużycia tarcz frekcyjnych i sprzęgła etc. Ale ja nie fachowiec to posłuchaj lepiej mechanika i wymień te opony r16 55/225 są tańsze ;)
:)

s-type 4.0 2000r

Offline qlimaxer

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 632
  • S-type 2002, I lift, 2.5 V6/LPG
Odp: Niski profil opon a skrzynia biegów
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 05, 2017, 12:12:35 pm »
Zmieniając koła na większe i zmieniając rozmiar opon powinniście skorzystać z kalkulatora tak, aby różnica w obwodzie koła nie była większa niż 2%.  W innym wypadku ładując randomowe rozmiary to wiadomo, że skrzynia może szaleć, dlatego jak się już zmienia koła to się ładuje taki rozmiar, żeby wszystko mieściło się w marginesie błędu. Ja na zimę mam 225/55/16 a na lato 235/40/18 i w tym wypadku wszystko działa tak samo i nie ma żadnego kłopotu :)  :-A Możecie nawet ladować 20 cali, ale opony wtedy będą musiały być niziutkie, bo jak dacie wyższy profil to skrzynia wgl zacznie szaleć właśnie ze względu na to że obwód koła będzie znacząco się różnić. Przerabiałem to już i wiem co mówię :)
GO HARD OR GO HOME...