Autor Wątek: Jazda zimą, tryb zimowy  (Przeczytany 2006 razy)

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Jazda zimą, tryb zimowy
« dnia: Październik 27, 2017, 09:31:11 am »
Nie widzę w S-Type trybu „winter”, który był w Mercedesie, oj chyba nie za dobrze będzie się jeździło po zaśnieżonych i oblodzonych drogach. Już na mokrym asfalcie zrywa przyczepność np. podczas cofania na podjeździe był problem. Czy w Jaguarach nie ma „trybu zimowego”?

Offline Czezary

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 54
  • X-Type'03 2.5 4x4
Odp: Jazda zimą, tryb zimowy
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 27, 2017, 10:13:28 am »
Nie ma, a przynajmniej ja się nie spotkałem. Zdarzyło mi się jechać po pierwszym śniegu na letnich oponach - systemy błyskały cały czas, ale szedł jak po sznurku (wiadomo bez szaleństw do 60 km/h). 

Offline Mercek

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 287
  • Piękna kobieta, piękny samochód, jest wspaniale!
Odp: Jazda zimą, tryb zimowy
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 27, 2017, 10:37:17 am »
Trochę się martwię, co prawda tylny napęd i automat to dla mnie nie pierwszyzna, ale zauważyłem, że nie da się zupełnie porównywać prowadzenia Jaguara do BMW czy Mercedesa.

Offline Pawel_M

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: Jazda zimą, tryb zimowy
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 29, 2017, 08:52:52 am »
Zgadza się, nie ma trybu zimowego a jazda w zimie Jaguarem po zaśnieżonych drogach to tragedia. Wyjazd z drogi podporządkowanej gdzie jest lekko pod górkę jest nie lada wyzwaniem. W autach jakimi jeździłem do tej pory połączenie automatu z klasycznym napędem na tył nie sprawiało aż takich problemów. Na ten sezon zakupiłem nawet nowe opony pomimo że stare miały jeszcze po 6,5mm i miały 4 lata.
XK 4.2 2008r
S-type 4.0 Sport 2001r
S-type 4.0 2001r

Offline maron

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • S-typ 2.7D
Odp: Jazda zimą, tryb zimowy
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 29, 2017, 13:27:50 pm »
Czemu Ty się tak mordujesz?! :-nie Przecież możesz nacisnąc przycisk DSC,wyłącza się kontrola i dajesz ogień.Nigdy mi nie przyszło do głowy że ktoś może mieć takie problemy...

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.457
Odp: Jazda zimą, tryb zimowy
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 29, 2017, 14:23:37 pm »
Im wiecej gazu tym gorzej żeby ruszyc
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline maron

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • S-typ 2.7D
Odp: Jazda zimą, tryb zimowy
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 29, 2017, 17:48:05 pm »
DSC wyłącza napęd przy najmniejszym poślizgu więc nie można ruszyć na śliskim pod górkę, tzn rusza bardzo delikatnie a jak jest całkiem ślisko to nie rusza.Wyłączenie kontroli powoduje że obracające się koła dogrzebują się przez warstwę sliską do podłoża (asfalt,ziemia itp) i dają napęd.Pewnie że nie powoduje to natychmiastowego topnienia i ucieczki złej zimy ale w tak trudnych przypadkach z ruszaniem jakieś "coś" daje.Oczywiście -jak dodał Driv- bezmyślne piłowanie jest bez sensu.Ja zimą mam ten zgryz normalnie,bo muszę się wbić w bardzo ruchliwą ulicę z podrzędnej uliczki najczęściej oblodzonej i to pod lekką górkę,w tych warunkach nigdy nie udało mi się dokonać tego bez wyłączenia DSC.Ale swoje dołoże ,gdy ubiegłego roku była totalna gołoledź,nie dało rady jechać.Myślę że z napędem przednim i manualem byłoby troszkę lepiej.