Autor Wątek: Klimatyzacja - nie odpala  (Przeczytany 3972 razy)

Offline muttley

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 227
Klimatyzacja - nie odpala
« dnia: Czerwiec 11, 2017, 09:41:59 am »
Panowie,

Z góry przepraszam, że nie szukałem na forum, ale nie bardzo mam czas na research.

Trochę już z klima wojowalem. W zeszłym roku wymieniłem caly układ a teraz w trasie sprężarka po prostu nie włącza się. Nie ma żadnych wahnięć w obrotach ani nic nie słychać. Klima nabita.

Coś mi podpowiada, że może to być sprawa elektryki. Bezpiecznik f5 sprawdziłem, ale bez skutku. Coś innego jeszcze powinienem zobaczyć? Jakies pomysły  ? Diesel 2.0 2005

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 878
Odp: Klimatyzacja - nie odpala
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 11, 2017, 09:57:20 am »
U mnie przyczyną były zabrudzone styki w przekaźniku - sprawdź przekaźnik R3. Sprawdź czy sygnał z ECU do nie go dochodzi i czy jak włączysz go "na krótko" to czy sprężarka się włączy.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

Offline muttley

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 227
Odp: Klimatyzacja - nie odpala
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 11, 2017, 10:33:55 am »
A mógłbyś jeszcze mi mniej więcej wytłumaczyć jak go spiąć na krótko tak aby nie narobić za dużo szkód?

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.458
Odp: Klimatyzacja - nie odpala
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 11, 2017, 13:29:26 pm »
Musisz zewrzec styki + z - w gniezdzie w które wchodzi ów przekaźnik
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline muttley

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 227
Odp: Klimatyzacja - nie odpala
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 11, 2017, 14:30:32 pm »
No właśnie wiem tylko są tam 4 styki i nie są oznaczone. Muszę zewrzeć 2x2? Czy w innej konfiguracji?

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 878
Odp: Klimatyzacja - nie odpala
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 11, 2017, 18:49:52 pm »
Musisz zewrzec styki + z - w gniezdzie w które wchodzi ów przekaźnik
Yyy no raczej nie tak, za bardzo uprościłeś.

Przekaźnik ma 4 styki, 2 szersze i 2 węższe.
Żeby pominąć przekaźnik to po wyjęciu przekaźnika łączysz te szersze że sobą. To powinno spowodować załączenie elektromagnesu sprężarki.

Za sterowanie przekaźnikiem odpowiadają węższe styki. Jeden z nich to +12v (nie pamiętam teraz czy jest stałe czy po włączeniu zapłonu, ale chyba po zapłonie), drugi styk to sygnał z ecu, na którym pojawia się masa jeśli ecu stwierdza że trzeba włączyć sprężarkę.

Możesz tam pod te dwa styki podłączyć małą żarówkę i sprawdzać czy się zaświeca po włączeniu AC w kabinie.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

Offline muttley

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 227
Odp: Klimatyzacja - nie odpala
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 13, 2017, 11:18:01 am »
Rozwiązanie problemu: Okazało się, że padł sterownik wentylatorów odpowiadających za schłodzenie cieczy. Stąd brak reakcji sprężarki.

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: Klimatyzacja - nie odpala
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 12, 2017, 16:35:59 pm »
Możesz kolego bliżej opisać co i jak? Który to sterownik? U mnie klima też nagle przestała działać i jeszcze co dziwne dla tego silnika temperatura trzyma idealne 90 stopni co się wcześniej też nie zdarzało. W sumie nie sprawdzałem czy się wentylatory na silniku włączają ale trzyma 90 stopni to raczej tak. Wentylacja w aucie działa normalnie.
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sier¶æ ;]

Offline muttley

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 227
Odp: Klimatyzacja - nie odpala
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 16, 2017, 14:29:47 pm »
Sterownik przy wentylatorze. Strasznie ciężko dostać cos takiego - zamienników za bardzo nie ma, na pewno nowych nie. W salonie nie próbowałem. Wiem, że pasuje cały wentylator (ze sterownikiem) albo sam sterownik z Rovera 45. Tutaj masz przykład z allegro:

http://allegro.pl/wentylator-modul-klimatyzacji-jaguar-x-type-i6814414535.html

To co mi padło to ten sterownik widoczny na zdjęciu w aukcji w prawym górnym rogu. Po wymianie, przeszło jak ręką odjął.

Ogólnie to jest tak: jak nie działa wentylator, których chłodzi czynnik, a klimę masz odpaloną to prawdopodobnie przez zbyt duże ciśnienie rozsadzi Ci układ klimatyzacji. Ja na szczęście przez nieudolność poprzedniego mechanika miałem pusty układ i katastrofy nie było. Czynnika nie było dlatego też sprężarka w ogóle nie odpalała.

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: Klimatyzacja - nie odpala
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 16, 2017, 22:34:36 pm »
czujniki są niskiego i wysokiego ciśnienia więc bez obaw