Autor Wątek: x-type: przestał działać wsteczny bieg (R), jeździ tylko do przodu (D)  (Przeczytany 4241 razy)

ktr

  • Gość
Czołem koleżanki i koledzy:) Dziś przytrafiła mi się dziwna sytuacja. Cofałem powoli i nagle pojawił się dziwny objaw: coś jakby zachrobotało/skrzypnęło/spadło. Trudno to opisać. Na początku się nie pokapowałem bo od razu dałem do przody. Dopiero przy parkowaniu zorientowałem się, że auto nie jedzie do tyłu. Gdy dam na R i wcisnę gaz to obroty idą do góry, ale auto stoi w miejscu, jakby był na N. Bieg D działa normalnie, auto jedzie do przodu.

X-Type 2.5 V6, automat, USA Sport, rok 2001.

Czy ma ktoś pomysł co mogło się stać?
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2017, 11:52:44 am wysłana przez ktr »

Offline lukasz_slask

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 84
  • X-TYPE 2.5
Odp: x-type: przestał działać wsteczny bieg (R), jeździ tylko do przodu (D)
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 31, 2017, 10:04:45 am »


Z tego co pamiętam ktoś na forum opisywał jak można samemu to naprawić bez rozbierania skrzyni. Potrzebny magnes neodymowy i dużo cierpliwości ale przed wydaniem 4k warto spróbować :)

O tutaj:
http://jaguarclubpoland.net/forum/index.php/topic,30429.0.html
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2017, 10:10:49 am wysłana przez lukasz_slask »

ktr

  • Gość
Odp: x-type: przestał działać wsteczny bieg (R), jeździ tylko do przodu (D)
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 31, 2017, 11:29:07 am »
Informacja uzupełniająca: jak zmieniam lewarkiem pozycje, np. P, R, N i D oraz 2, 3, 4 to zawsze czerwone podświetlenie wyświetla się prawidłowo. Także na R.

Poza tym: jak dam na R i dam obroty np. około 5 rys. RPM to po kilku sekundach auto rusza do tyłu.

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.458
Odp: x-type: przestał działać wsteczny bieg (R), jeździ tylko do przodu (D)
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 31, 2017, 11:39:08 am »
Pewnie slawna juz taśma wstecznego
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

ktr

  • Gość
Odp: x-type: przestał działać wsteczny bieg (R), jeździ tylko do przodu (D)
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 31, 2017, 11:51:56 am »
Pytanie czy zerwana (albo pęknięta) czy spadła (ale jest cała)? Czy coś innego? Dziwne, że rusza do tyłu jak potrzymam go trochę na wysokich obrotach np. 5 tys. RPM.

Jeśli pęknięta albo zerwana taśma to pytanie czy lepiej gdzieś kupić (gdzie i za ile?) taką taśmę, czy może lepiej kupić używaną całą skrzynię?
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2017, 12:00:55 pm wysłana przez ktr »

ktr

  • Gość
Odp: x-type: przestał działać wsteczny bieg (R), jeździ tylko do przodu (D)
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 01, 2017, 18:54:22 pm »
Pojechałem dziś zostawić auto w warsztacie. Sprawa jest jeszcze dziwniejsza. Jadąc do warsztatu jechałem wyłącznie do przodu, zaparkowałem i coś mnie tknęło, aby wbić R i sprawdzić czy działa (zakładając, że przecież nie działa, ale sprawdzę). Po wbiciu R auto pięknie cofało, wystarczyło puścić pedał hamulca i już ruszało do tyłu.

Zdumiony powtórzyłem test, ruszyłem kawałek do przodu, i znów R i do tyłu. Auto pięknie cofa, jakby nigdy nic. Auto i tak zostawiłem w warsztacie bo mam też do zrobienia inne rzeczy, natomiast główna kwestia czy brak działania R jest przez nich do sprawdzenia bo nagle zaczęło działać jak tylko dojechałem do warsztatu.

Wczoraj żeby cofnąć musiałem trzymać kilka sekund na wysokich obrotach (np. 5 tys. RPM) i dopiero powoli zaczął cofać. O co może chodzić?

Chyba to nie słynna taśma, bo gdyby się zerwała, pękła, albo spadła to by chyba nagle nie zaczęło działać? Czy ma ktoś jakiś pomysł?

ktr

  • Gość
Odp: x-type: przestał działać wsteczny bieg (R), jeździ tylko do przodu (D)
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 02, 2017, 11:08:28 am »
Mechanicy z JAGCAR-a poinformowali mnie telefonicznie dziś rano, że już auto nie cofa na wstecznym. Wg nich to musi być coś w skrzyni i zalecają albo naprawę albo wymianę skrzyni (na jakąś używaną). Zastrzegają, że nie są ekspertami od skrzyni, ale wg nich winna jest skrzynia.

Cena wyjęcia i włożenia skrzyni u nich to: 2.500 zł + płyny + np. używana skrzynia.
Dla porównania zadzwoniłem do jednego z warsztatów sieci Eurowarsztat: cena za wyjęcie i włożenie skrzyni: ok. 500 zł + płyny + np. naprawa albo druga skrzynia z allegro.

Czy Waszym zdaniem to raczej skrzynia (Biorąc pod uwagę nagłe wczorajsze chwilowe ozdrowienie i inne opisane wcześniej przeze mnie objawy/okoliczności)?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2017, 11:19:44 am wysłana przez ktr »

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 877
Odp: x-type: przestał działać wsteczny bieg (R), jeździ tylko do przodu (D)
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 02, 2017, 12:43:05 pm »
A może przyczyną problemu jest elektrozawór sterujący hydrauliką?
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

Bedek

  • Gość
Odp: x-type: przestał działać wsteczny bieg (R), jeździ tylko do przodu (D)
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 03, 2017, 06:27:14 am »
W skrzyni to jakaś pierdołka ale pewnie trzeba będzie ją rozebrać - nie warto kupować innej. 2500 zł za wyjęcie i włożenie skrzyni to absurd za ok 3000 spokojnie znajdziesz warsztat który ją wyjmie usunie usterkę zweryfikuje stan tarczek a przy okazji wymieni filtr i olej. Wiem że dużo ale będziesz miał skrzynię na długo a jak kupisz używkę to nie wiadomo. Oczywiście życzę ci aby to był błąd zaworka sterującego ale zaworek jak się psuje to nie wydaje żadnego dźwięku.

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: x-type: przestał działać wsteczny bieg (R), jeździ tylko do przodu (D)
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 03, 2017, 09:42:15 am »
Te same skrzynie (Jatco) miałeś w połowie europejskich aut. Na szybko szukając to Twoja usterka występowała też w innych autach i tam pomagała wymiana softu. Ja osobiście bym stawiał na przytarty tłoczek od elektrozaworu biegu wstecznego. Podjedź do kogoś kto na codzień zajmuje się ASB i on prędzej wyrok postawi

ktr

  • Gość
Odp: x-type: przestał działać wsteczny bieg (R), jeździ tylko do przodu (D)
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 06, 2017, 16:36:34 pm »
Jest taki zakład pod Grójcem, który po telefonicznej konsultacji też podejrzewa właśnie elektrozawór. Jeśli by się to potwierdziło to oni takie coś naprawiają bez wyjmowania skrzyni, za około 1.000 zł.

Pytanie, czy to bezpieczne jest pojechać do nich 50 km? Chodzi mi o to, czy nie zdemoluję skrzyni i nie stanę w połowie drogi?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 06, 2017, 16:56:49 pm wysłana przez ktr »

ktr

  • Gość
Odp: x-type: przestał działać wsteczny bieg (R), jeździ tylko do przodu (D)
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 09, 2017, 12:04:06 pm »
Umówiłem się z tym warsztatem spod Grójca (Głuchów) na wtorek 13 czerwca. Zobaczymy, czy fatycznie to jest to, czy uda im się naprawić w kilka godzin i czy faktycznie wyniesie to 1.000 zł. Dam znać.

ktr

  • Gość
Odp: x-type: przestał działać wsteczny bieg (R), jeździ tylko do przodu (D)
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 15, 2017, 15:12:22 pm »
Byłem u nich. Podnieśli maskę, zadumali się, pomyśleli i... stwierdzili, że prawdopodobieństwo, że to elektrozawór jest znacznie mniejsze niż że to taśma, więc raczej wydałbym tysiaka i nie byłoby efektu. Wg nich gdyby to był elektrozawór to wsteczny czasem by się pojawiał, a u mnie pojawił się tylko raz, na chwilę.

Także inny warsztat w mojej okolicy wyjmie w środę 21.06 skrzynię, zawiezie ją do nich do naprawy, potem przywiezie, włoży i ma być dobrze. Dam znać, także jaka będzie cena.

Bedek

  • Gość
Odp: x-type: przestał działać wsteczny bieg (R), jeździ tylko do przodu (D)
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 02, 2017, 16:34:18 pm »
I jak tam coś wiadomo ?? ktoś naprawił lub chociaż zdiagnozował ??

ktr

  • Gość
Odp: x-type: przestał działać wsteczny bieg (R), jeździ tylko do przodu (D)
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 07, 2017, 21:28:52 pm »
Tak, to była skrzynia a dokładniej słynna taśma (pęknięta). Całkowity koszt wszystkiego to 2.500 zł.