Autor Wątek: Sprzęgło jednokierunkowe alternatora X-Type  (Przeczytany 2419 razy)

SilverAG

  • Gość
Sprzęgło jednokierunkowe alternatora X-Type
« dnia: Marzec 19, 2017, 16:57:39 pm »
I tak oto zaczynam kolejny wątek.

Generalnie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi ani tu, ani na forum Mondeo.

Chodzi o to sprzęgło alternatora. Otóż wiem, że są dostępne dwa rodzaje - do benzyny i dedykowane do diesel'a. Te do diesel'a mają podkładki dystansowe.

Teraz rodzi się pytanie - czy te podkładki są po to, żeby nie odcinać "kołnierza" na alternatorze? Czy odcinając kołnierz można zastosować to sprzęgło od benzyny?

Czy ktoś przerabiał ten temat i może polecić jakiś dobry warsztat w warmińsko-mazurskim?

Domyślam się, że altek z benzynowego kota nie pasuje do diesel'a? Chyba że tak?

Z góry dziękuję za wszelkie opinie.

Offline slawek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 313
Odp: Sprzęgło jednokierunkowe alternatora X-Type
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 19, 2017, 19:58:33 pm »
Ten temat poruszany był na forum wielokrotnie, wystarczy ,że trochę poszukasz. Jeszcze więcej informacji znajdziesz na forum Mondeo
X-Tpe 2,0 D sport  rok 2004

SilverAG

  • Gość
Odp: Sprzęgło jednokierunkowe alternatora X-Type
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 19, 2017, 20:22:12 pm »
Tak, wiem. Przeczytałem, ale jakoś nie naszły mnie jednoznaczne konkluzje... Niestety, słyszę hałas u kota od strony alternatora i widzę, że trzeba znaleźć fachowca :-)

Widziałem na Allegro jakiś zestaw do Mondeo nie wymagający odcinania tego kołnierza, ale w sumie nie wiem, w jaki sposób to rozwiązane jest i czy warto...

Na razie czekam na klienta, który mi zafunduje części :-)

Offline gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 804
Odp: Sprzęgło jednokierunkowe alternatora X-Type
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 20, 2017, 08:42:45 am »
Widziałem na Allegro jakiś zestaw do Mondeo nie wymagający odcinania tego kołnierza, ale w sumie nie wiem, w jaki sposób to rozwiązane jest i czy warto...

Podkładka powoduje tylko przesunięcie rolki i nie bezie ona idelanie w płaszczyźnie co do reszty elementów.
Taki zestaw to lipa dla wyciągnięcia kasy. Trzeba kupić normalną do benzyny.
Ja robiłem u siebie całość - koło pasowe (Dayco), sprężynę na napinaczu, rolki komplet, pasek.
U mnie sprężyna wprawiała całość w wibracje jednak robiłem komplet by mieć spokój.
Altek pojechał do firmy zajmującej się regeneracją, bo był problem ze ściągnięciem rolki - goście nową rolkę założyli idealnie w miejsce starej.
Druga uwaga to taka, że owa sprężyna (jeśli nie chcesz całego napinacza kupować) ma kierunki góra dół i nie wolno się pomylić przy montażu.

Resztę masz bardzo dokładnie opisane na forum mondeo tak jak pisze Sławek.

SilverAG

  • Gość
Odp: Sprzęgło jednokierunkowe alternatora X-Type
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 20, 2017, 09:58:19 am »
@gonzo7: Dzięki za odpowiedź :-)

Czyli wystarczy rolka dedykowana do benzyny (w sumie jest sporo tańsza nawet, a to tylko zaleta :-)) i odcięcie tego "kołnierza" i powinno grać? Mam sprawdzonego mechanika, ale nie wiem, czy będzie miał chęć bawić się w takie przeróbki. Niestety, nie kojarzę u siebie na prowincji jakiegoś specjalistycznego zakładu, a wolałbym oddać to jednak do kogoś, kto zna się na rzeczy. Ostatni dobry elektryk samochodowy wziął i spier... do Niemiec... A był solidny...

Ja nie widzę u siebie drgania paska, ale chwilę po uruchomieniu silnika słychać od strony altka hałas, który nawet klekot zagłusza.

Jak żona wróci z pracy muszę zajrzeć do Forda - może zamienię alternatory i będzie spokój :-)

Kurczę, aż mnie korci, żeby jak najwięcej samemu robić, ale nie mam warunków... Ani podnośnika, ani kanału...

Offline slawek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 313
Odp: Sprzęgło jednokierunkowe alternatora X-Type
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 20, 2017, 10:08:51 am »
Ja kupiłem używany alternator od benzyniaka , oddałem go serwisu w celu sprawdzenia i wykonania ew. naprawy.
Wybrałem taki wariant, bo w moim starym alternatorze szwankował regulator napięcia.
Osobiście polecam wymianę rolki, znika irytujący hałas wywołany przez pasek i napinacz.
X-Tpe 2,0 D sport  rok 2004

Offline CapaBB

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Sprzęgło jednokierunkowe alternatora X-Type
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 20, 2017, 17:41:19 pm »
Przechodziłem przez to drugi raz jakieś 2 miesiące temu. Wcześniej kupiłem jakąś rolkę z intercarsu za 110pln i wytrzymała dwa lata.
Tym razem kupiłem rolkę INA dedykowaną do 2.0 tdci z podkładką. po założeniu z podkładką odległość rolki od alternatora była taka sama jak w przypadku rolki od benzyniaka bez podkładki. Rolka dedykowana do tdci z alternatorem visteon jest też dedykowana do tranzita z alternatotem bosch dlatego dwie różne podkładki w zestawie. nr zestawu: INA 535 0223 10. Podobno rolkę można założyć bez szlifowania kołnierza, ale ja już miałem zeszlifowany przy montażu poprzedniej, więc nie potwierdzę.
Na stronie intercars jest pdf od firmy ina z instrukcją:
http://e-katalog.intercars.com.pl/#/produkty/3213343331131-535_0223_10-.html
nazwa pliku:
535022310_SI_VERB_PL.PDF
niestety jest za duży, żeby go dodać jako załącznik do wiadomości
X-Type Estate 2.0D
Bielsko - Biała

SilverAG

  • Gość
Odp: Sprzęgło jednokierunkowe alternatora X-Type
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 20, 2017, 21:29:08 pm »
@CapaBB: Dzięki za odpowiedź. Konkretnie i na temat. Taką rolkę widziałem w sklepie internetowym z częściami Forda firmy INA z podkładkami za coś około 200 zł. Be podkładek tańsza jest.

Czy to znaczy, że ta z benzyny ma większą wysokość (skoro to walec, a podstawą jest okrąg, to mówimy o wysokości), niż ta dedykowana do TDCi?

Nic, trzeba pomyśleć :-)

O, dziwo, dziś kot w trasie zachowywał się wręcz nienagannie - prawie nie łomotał, prawie nie musiałem podgłaśniać radia, a po rozgrzaniu się było nawet cicho :-) I nawet udało mu się pogonić pod górkę najnowsze Mondeo kombi :-)