Autor Wątek: zarówki led  (Przeczytany 3074 razy)

daniel#123456

  • Gość
zarówki led
« dnia: Marzec 09, 2013, 15:29:21 pm »
witam chciałbym założyć do swego jaga żarówki h1 led zamiast zwykłych i nie wiem czy będą one świeciły prawidłowo ? ma ktoś założone takie żarówki?

Jawe83

  • Gość
Odp: zarówki led
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 12, 2013, 10:24:37 am »
Chcesz włożyć do lamp żarówki LEDowe w nadzieji, że będą świecić tak samo mocno, jak zwykłe?  :-hehe

Spojrzyj sobie, ile mocy ma przykładowa żarówka LED, a ile mocy ma zwykła żarówka H1...

jarkrzy1

  • Gość
Odp: zarówki led
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 12, 2013, 11:00:11 am »
Hmm myślałem ,że jasność zależy od skuteczności świetlnej żarówki, a nie od samej mocy, oddaje się ją w lm/W.
To tak jakbyś porównywał np. mini coopera 1,6S i jaguara S 3.0...moc mniejsza, silnik mniejszy, a jednak Cię objedzie :-gwizd albo jeszcze bardziej dobitnie: 100 konny motocykl ze 100 konnym samochodem.

lysyyy

  • Gość
Odp: zarówki led
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2013, 11:06:57 am »
Jeśli mają świecić jako przeciwmgielne, albo światła do jazdy dziennej to ok, ale zapomnij o używaniu ich jako światła mijania w nocy...
Przykładowa żarówka H1 LED ma 13 diod LED SMD5050
Moc świetlna jednej diody: 14-20lm (lm - lumen, jednostka mocy świetlnej)

Licząc nawet maksymalną wartość strumienia świetlnego diody mamy:

13x20lm-260lm

Tradycyjna H1, np. OSRAM H1 12V 55W Cool Blue ma 1550lm

Dostajesz więc 6 razy mniej światła, do tego jest to światło rozproszone (a nie kierunkowe), którego nie da się skupić. Z taką żarówką LED odbłyśnik lampy nie spełni swojej roli.


P.S. Jasność wcale nie zależy od skuteczności świetlnej. To dwa zupełnie inne parametry, nie zależące od siebie. Ani jasność, ani skuteczność swietlna nie mówią o tym, ile światła daje żarowka.

« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2013, 07:59:22 am wysłana przez lysyyy »

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: zarówki led
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 02, 2017, 23:51:45 pm »
Hej

Ktoś z Was ma założone jakieś spoko LED-y jako światła mijania? Przymierzam się do takiej operacji, ponieważ jakość oświetlenia drogi jest bardzo kiepska na zwykłych H1.
Coś tam widziałem w cenach 200-400PLN za komplet, ale konkretnie nie zapoznałem się jeszcze na 100% z tematem. Trzeba by było dokładnie pomierzyć gniazdo żarówki, bo te LED-y mają w tylnej części wiatraczek dodatkowo zabudowany radiatorem i nie zawsze to musi się mieścić a w takiej sytuacji jest jeszcze opcja wybrania takich z miękkim radiatorem w postaci plecionek drucianych.
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: zarówki led
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 03, 2017, 10:56:23 am »
A może odbłyśniki nie dają już rady i wypadałoby wymienić/zregenerować? Czasem pomaga wyczyszczenie

Offline gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 804
Odp: zarówki led
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 03, 2017, 11:33:19 am »
Temat kiepskiej jakości odbłyśników jest znany w X`ach.
Ciekaw jestem efektu - obadałem z ciekawości te ledy o których piszesz.
Wymiary radiatora/przetwornicy to ok 4cm i one zostają z tyłu klosza więc pewnie dekla od lampy już się nie wsadzi i będzie się syfić.

Sam jestem sceptycznie nastawiony do takich wynalazków, bo uważam mimo wszystko że będzie to świeciło gorzej
niż na dobrych zwykłych żarówkach. Choćby Tungsramy polecam. Ale jeśli ktoś ma coś takiego i jest wstanie zrobić zdjęcia/filmik chętnie zobaczę argumenty za.
Mam obawy iż LEDY te nie będą świecić za daleko a z bliska będzie raziło.
Sam mam wrzucone 2 żarówki Led w postojówki przód (cholera mnie brała przy ich wymianie) i powiem tak
- z bliska widać jak by nie wiadomo jak świeciły, w porównaniu do zwykłych.
Z daleka są 2 x słabiej widoczne od zwykłych 5W5.

Jednak konstrukcja reflektora led jest inna i mimo wszystko homologacja dla tego jest taka a nie inna na całość.