Autor Wątek: gearbox fault w S-type 1999r 3.0 V6  (Przeczytany 3278 razy)

amigo009

  • Gość
gearbox fault w S-type 1999r 3.0 V6
« dnia: Listopad 02, 2016, 18:29:10 pm »
 :-help Witam Wszystkich i jednocześnie proszę o pomoc i sugestie co do problemu jaki pojawiła się w moim koteczku. Przeczytałem już wiele postów związanych z automatyczną skrzynią w jaguarach, jednak nic nie pasuje do mojego objawu zachorowania kotechka :-cry :-cry.
Od kilku lat jestem posiadaczem s typa z 1999roku. Problem gearbox fault pojawił się wczoraj pod cmentarzem. Mam nadzieję że to całkiem przypadkowo w tym miejscu to się stało bo zaczynam się martwić przyszłością koteczka. Mianowicie auto stało na postoju odpalone jakieś 10 minut i miałem wrażenie jakby jakiś dymek poszedł spod maski, jednak nie mam pewności czy nie była to para od deszczu  :-\ :-\. Po jakieś 5-ciu minutach przełączyłem na D i chcąc ruszyć z miejsca kotek nie chciał wystartować. Objawy jakby był  zaciągnięty ręczny hamulec- wysokie obroty i bardzo po woli, ociężale rusza z miejsca. na komputerze wywaliło błąd: gearbox fault. Wrzuciłem R i na wstecznym bardzo ładnie wszystko, nawet z małym zrywem rusza. Czyli jakby problem był z jazdą do przodu... Dodam tylko  że kiedyś jak miałem słaby akumulator zaczęła mi migać lampka trakcji i po dzień dzisiejszy miga. Doczytałem że to może być nie skalibrowany czujnik skrętu czy konta kierownicy. Można było na tym normalnie jeździć więc nic nie robiłem tym bardziej że nie mam zaprzyjaźnionego mechanika, który znałby się na koteczku. Jestem z okolic Piły i raczej w tych okolicach potrzebowałbym pomocy kogoś kto się zna i chciałby poświęcić mojemu kotkowi czas. Dodam tylko, że przed awarią skrzyni nie miałem nigdy żadnego problemu z nią a inne elementy takie jak zawieszenie, oleje itp. wymieniałem na czas i jeśli zachodziła taka potrzeba. Ogólnie kotek był głaskany i dbany  ;D Proszę o pomoc i sugestię w temacie mojego koteczka. Z góry dziękuję! :-K

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.457
Odp: gearbox fault w S-type 1999r 3.0 V6
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 02, 2016, 20:42:07 pm »
Żadne hałasy po wrzuceniu D i dodaniu gazu nie występują? Warto kompa podłączyć
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

amigo009

  • Gość
Odp: gearbox fault w S-type 1999r 3.0 V6
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 03, 2016, 10:46:47 am »
Nie ma żadnych innych objawów typu hałas czy zgrzyty. wszystko płynnie wchodzi tylko ten start z miejsca na D ślimaczy. Na razie kotek uziemiony i szukam pomocy w okolicy. Jeśli jest ktoś z Wielkopolski kto ma komputer do koteczka to proszę o pomoc. Ewentualnie jakieś sugestie jaki kabel/ interfejs i program potrzebuję aby zdiagnozować?  :-thank

amigo009

  • Gość
Odp: gearbox fault w S-type 1999r 3.0 V6
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 03, 2016, 12:11:06 pm »
Po oględzinach bezpiecników znalazłem spalony bezpiecznik 15A w komorze silnika nr 6 -elektromagnes skrzyni biegów (opis z instrukcji obsługi). Jak się dostać do tego elektromagnesu i gdzie go szukać przy skrzyni? jaką funkcję pełni?

Offline ArturP

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 134
  • Kocham to forum
Odp: gearbox fault w S-type 1999r 3.0 V6
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 03, 2016, 12:29:21 pm »
Wymień najpierw bezpiecznik i zobaczy czy jest jakaś poprawa

amigo009

  • Gość
Odp: gearbox fault w S-type 1999r 3.0 V6
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 03, 2016, 13:08:06 pm »
Wymieniłem bezpiecznik, odpaliłem i pojawił się jakiś dymek w okolicy zbiorniczka płynu hamulcowego, jakby gdzieś pod nim. Jestem w trakcie rozkręcania podszybia aby dostać się głębiej. Nie widać skąd ten dymek poszedł bo bezpiecznik znowu się przepalił. Nie chcę kolejny raz próbować bo coś spalę. może jakiś przewód dotyka gdzieś masę i robi zwarę po deszczu? Jak tylko coś znajdę to się podzielę. Gdzie ten słynny elektromagnes jest montowany albo gdzie go szukać w razie co?

Offline Szwagier

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 791
Odp: gearbox fault w S-type 1999r 3.0 V6
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 03, 2016, 13:22:54 pm »
No ciekawe czy to zwarcie w instalacji gdzie czy solenoid padł (zwoje na cewce zwarcie robią, którymś z nich, są 3 elektromagnesy) a są one w skrzyni w środku tam gdzie sterowanie pod miską olejową. Można je sprawdzić tzn pod względem elektrycznym bo jak się któryś blokuje mechanicznie to inna bajka bez ingerencji w skrzynie.
:)

s-type 4.0 2000r

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.457
Odp: gearbox fault w S-type 1999r 3.0 V6
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 03, 2016, 18:37:34 pm »
Narazie skrzynie zostaw w spokoju. Trzeba instalke obadac
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

amigo009

  • Gość
Odp: gearbox fault w S-type 1999r 3.0 V6
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 13, 2016, 16:41:10 pm »
Po dogłębnym obadaniu instalacji elektrycznej w okolicy lewego nadkola, skąd widoczny był dymek przed spaleniem się bezpiecznika udało się zlokalizować przyczynę problemu. Wszystkiemu winna była zaciekająca woda, która dostała się do nie podłączonej wtyczki (wygląda jakby oryginalnie nie była do niczego podłączona). Wtyczkę z trzema przewodami zlokalizowałem w obrębie zbiorniczka płynu chłodnicy a serwa pompy hamulca. Była cała zwęglona i śmierdziało od niej spalenizną. Po włożeniu bezpiecznika nr 6 (elektromagnes skrzyni biegów) zaczęła się smażyć po czym padł bezpiecznik. Chciałem oczyścić wtyczkę, jednak była tak zwęglona że kruszyła się w rękach. Została odcięta i przewody dokładnie zaizolowane. Po tym zabiegu wymieniłem przepalony bezpiecznik i ... wszystko ok :-tylko po małej jeździe testowej kotek nie wywala żadnego błędu, bezpiecznik cały a kotek wrócił do życia :-A . Wygląda na to że przyczyną była owa wtyczka która z czasem stała się wilgotna od zaciekającej  wody lub płynu i narobiła bałaganu. Ciekaw jestem tylko do czego mogła ona służyć skoro związana była z elektromagnesem skrzyni? Dziękuję wszystkim za pomoc i sugestię :-thank

Offline Jedrzej

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.828
  • 4.0 2001, 200D 1982
Odp: gearbox fault w S-type 1999r 3.0 V6
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 13, 2016, 20:09:41 pm »
Dzięki za dobry opis usterki. Gratulacje. Taki objaw zazwyczaj kończy ciężką paczką od Giermka, zawierająca komplet: skrzynia konwerter.
Jaguar S-type 4.0 2001
Mercedes-Benz W123 200D 1982