Autor Wątek: X Type 2004 problem z napędem/skrzynią rozdzielczą po wymianie silnika  (Przeczytany 1856 razy)

radek_rwmc

  • Gość
Witam,
Jaguar X-Type 2.5 V6 4x4

W moim Jagu coś się popsuło z napędem. Po wymianie silnika Kocur stracił częściowo napęd... :-help

Przy montażu silnika jedna z przednich półosi została nieprawidłowo założona tzn. prawy zewnętrzny przegub się wypiął(co ujawniło się po kilku km).

Po przejechaniu do domu na kołach wymieniłem ponownie olej w "nowym" silniku i zauważyłem że z półosią jest coś nie tak. Nie miała uszkodzeń mechanicznych więc została zamontowania ponownie i po tym ujawnił się problem.

Po złożeniu wszystkiego pojawił się problem z napędem. Przednie koła są ciągle zblokowane na mechanizmie tzn ciągle oba kręcą się w tę samą stronę z taką samą prędkością (jakby zapiął blokadę napędu).

Na mokrej trawie po zaczepieniu samochodu za hak ewidentnie widać że napęd mają tylko koła tylne (tylne buksują a przednie stoją w bezruchu).

Po podniesieniu na podnośniku całego samochodu i załączeniu biegu "ciągną" wszystkie 4 koła równo z tym że łapiąc za jedno tylne ono się zatrzymuje i kręcą się przednie plus jedno tylne, natomiast łapiąc za przednie zatrzymują się od razu oba przednie.

Wszyscy mechanicy których nawiedziłem z tym problemem wskazują na uszkodzenie skrzyni rozdzielczej z tym że żaden z nich nie jest na tyle przekonany swego zdania by podjąć się jej wymiany.

Przed wymianą silnika X-Type miała napęd na 4 łapy co było sprawdzane :)

Pytanie co rzeczywiście może być przyczyną problemu? Po uruchomieniu silnika czasami pojawia się jakiś błąd skrzyni ( samochodem nie jest jeżdżone teraz tylko odpalany od czasu do czasu).

Vey

  • Gość
Odp: X Type 2004 problem z napędem/skrzynią rozdzielczą po wymianie silnika
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2016, 23:20:17 pm »
Twój kot jest z 2004 roku a napęd był przełożony z którego rocznika?
Czy był tylko i wyłącznie wymieniony silnik nic więcej?

radek_rwmc

  • Gość
Odp: X Type 2004 problem z napędem/skrzynią rozdzielczą po wymianie silnika
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 06, 2016, 23:51:15 pm »
Wymieniony został sam silnik(słupek).

Offline sobrus

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 796
Odp: X Type 2004 problem z napędem/skrzynią rozdzielczą po wymianie silnika
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2016, 11:11:09 am »
A ten kot jest przedliftowy czy po? Skrzynie rozdzielcze w tym roku się zmieniły.
Przed było w skrzyni sprzęgło wiskotyczne które rozdziela moc między osiami. Po lifcie wszystkie dyferencjały są otwarte.

Nie jestem mechanikiem i mogę się mylić, ale transfer box rozdziela napęd miedzy osiami, a tu masz problem z mechanizmem różnicowym na osi przedniej.
Co by wskazywało na problem z transaxle czyli ze skrzynią biegów. A to że działają tylko tylne koła może być wynikiem, a nie przyczyną problemów.
(Jeżeli w X mechanizm różnicowy osi przedniej jest w skrzyni).
« Ostatnia zmiana: Listopad 07, 2016, 11:22:48 am wysłana przez sobrus »
X-Type 3.0, Rover 416Si