Autor Wątek: x300 - stuk przy rozruchu na cieplym  (Przeczytany 1610 razy)

Offline NorbertN

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Jaguar X300 Sovereign 4.0
x300 - stuk przy rozruchu na cieplym
« dnia: Lipiec 13, 2016, 13:42:21 pm »
Hej,

Moze ktos z Was spotkal sie z dosc dziwnym problemem. Rozrusznik jest po regeneracji- mial problem z bendixem - rozlaczal sie z duzym opoznieniem.
Auto przy rozruchu na cieplym silniku - po odczekaniu jakis 15-30min - kreci rozrusznikiem i w polowie rozruchu silnik robi stuk, rozrusznik zatrzymuje sie na ulamek sekundy, ponownie kreci i odpala. Stukniecie jest dosc mocne i odczuwalne. Czasami rozrusznik po stuknieciu kreci dalej, stuka ponownie i nie odpala. Wylączam i wlaczam ponownie zaplon, odpalam i pali elegancko.

Druga sprawa- jak zgasze cieply silnik i odpale szybko ponownie to kreci dluuugo ale odpala, ale po odczekaniu minuty odpala w pol sekundy bez problemu. Na zimnym zawsze odpala na dotyk.

Przed regeneracja tez zdazyl mi sie ten stuk 1-3 razy w ciagu roku. Wydaje mi sie, ze wplyw na to ma tez temperatura otoczenia. w dni ponizej 20*C zdaza sie to bardzo rzadko. Auto szybciej stygnie wiec pewnie trudniej wywolac powyzszy efekt. Gdy auto odpali wszystko chodzi prawidlowo. Silnik pracuje prawidlowo i ma moc.
Bledow brak.

PS.Czujnik polozenia walu byl przekladany na nowy i efekt jest ten sam, wiec go juz wykluczylem. Rozrusznik tez wydaje sie byc sprawny, tym bardziej, ze byl rozbierany i regenerowany.
========================
Był Jaguar X-Type 3.0 High 2002 => Był Jaguar X300 Sovereign 4.0 1996 => Może XK? :)

Donkihot

  • Gość
Odp: x300 - stuk przy rozruchu na cieplym
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2016, 14:24:29 pm »
A "stuk" jest metaliczny, czy taki tępy-głuchy taki metal o metal czy metal o drewno? bo jak ten drugi to może dochodzić do detonacji paliwa w wydechu lub w kolektorze dolotowym. Winą może być uszkodzona cewka  czy jedna ze świec, w najgorszym wypadku nadpalony zawór. Zawory łatwo sprawdzić, trzeba sprawdzić ciśnienie sprężania. Jak na jednym z cylindrów ciśnienie jest znacznie mniejsze niż na pozostałych, trzeba przeprowadzić próbę olejową. Jak ciśnienie nie wzrośnie lub wzrośnie bardzo nieznacznie, to mamy uszkodzony zawór, a jak wzrośnie o dużo (nieraz nawet o 50-100%) to wina pierścieni, ale wtedy nie ma stuków.

Offline NorbertN

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Jaguar X300 Sovereign 4.0
Odp: x300 - stuk przy rozruchu na cieplym
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 13, 2016, 15:10:35 pm »
Hej,

Cewki są nowe, świece też. Sprawdzałem luzy zaworów i są w normie. Stuk jest jak metal o metal.
========================
Był Jaguar X-Type 3.0 High 2002 => Był Jaguar X300 Sovereign 4.0 1996 => Może XK? :)

Offline KrzysiekEg

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 410
Odp: x300 - stuk przy rozruchu na cieplym
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 13, 2016, 16:23:10 pm »
Ja bym jeszcze raz rozebrał rozrusznik. Coś tam jest nie tak.
xj6 4,0 Sovereign 1996

Offline NorbertN

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Jaguar X300 Sovereign 4.0
Odp: x300 - stuk przy rozruchu na cieplym
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 13, 2016, 17:04:27 pm »
Hej,

Musze ewentualnie poszukac jakiegos na podmianę, chociaz zastanawia mnie co moze tam byc nie tak, ze raz kreci dobrze a raz nie. Tak jakby mu brakowalo pradu na chwile albo cos go blokowalo.
Ale moze faktycznire warto go rozlozyc ponownie i sprawdzic.

A czy problem z elektryka/masą moze powodowac taki objaw? Posprawdzalem klemy, i inne masy w aucie, profilaktycznie przeczyscilem styki ale nic to nie pomoglo. Czy u was w kotach tez na zaplonie przed odpaleniem wskazowka pokazuje 11V z hakiem zamiast 12,2? Akumulator mam nowy ale zacząłem obserwowac co pokazuje. Mierzylismy tez miernikiem ladowanie alternatora i pokazuje na zimnym 14-14,4 a na cieplym 13 -13,7 przy wlaczonej klimie i swiatlach. Jak mialem niedorecona mase to wariowal mi wskaznik temperatury silnika a wtedy ladowanie pokazywalo 12v, stad pomysl zeby skupic sie na elektryce. Moze to ona cos swiruje na cieplym silniku i nie podaje wystarczajacej ilosci pradu i rozruch jest przerywany?
========================
Był Jaguar X-Type 3.0 High 2002 => Był Jaguar X300 Sovereign 4.0 1996 => Może XK? :)

Offline KRISS

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.089
Odp: x300 - stuk przy rozruchu na cieplym
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 13, 2016, 17:42:37 pm »
ty a co z tą podstawą pod czujnik wału?

Offline NorbertN

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Jaguar X300 Sovereign 4.0
Odp: x300 - stuk przy rozruchu na cieplym
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 13, 2016, 19:39:42 pm »
Kris zajęliśmy ja bo zdobyłem oryginalna i nic nie zmieniło. BTW auto dalej mało pali bez przystawki. :P
Coś mi się wydaje że ten rozrusznik trzeba będzie znowu rozebrać hmm skoro przed regeneracja było ok oprócz bendiksa :P
========================
Był Jaguar X-Type 3.0 High 2002 => Był Jaguar X300 Sovereign 4.0 1996 => Może XK? :)

Donkihot

  • Gość
Odp: x300 - stuk przy rozruchu na cieplym
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 13, 2016, 20:13:51 pm »
Ja tak, to pewnie rozrusznik. Warto by było podstawić jakiś drugi na próby,

Offline NorbertN

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 159
  • Jaguar X300 Sovereign 4.0
Odp: x300 - stuk przy rozruchu na cieplym
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 14, 2016, 09:15:31 am »
Hej,

Slaby alternator moze nie doladowuje dobrze aku jak jest cieply (13-13,5V) i dlatego na cieplym rozruch slabnie na chwile?
Zrobilem jeszcze reset kompa - odpiete klemy na 45min. Zobaczymy czy to cos da.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2016, 11:36:07 am wysłana przez NorbertN »
========================
Był Jaguar X-Type 3.0 High 2002 => Był Jaguar X300 Sovereign 4.0 1996 => Może XK? :)