Autor Wątek: Gdzie w X-Type jest wlot powietrza do kabiny?  (Przeczytany 1534 razy)

Offline Datos

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
Gdzie w X-Type jest wlot powietrza do kabiny?
« dnia: Lipiec 05, 2016, 21:55:43 pm »
Koledzy,
Mam pytanie jak w temacie. Od jakiegoś czasu borykam się z problemem nieprzyjemnego zapachu wpadającego przez nawiew do kabiny. Zjawisko występuje głównie na postoju gdy silnik jest rozgrzany np. w korku.W czasie jazdy jest dużo lepiej. Początkowo typowałem,  że problemem jest wyciek oleju gdzieś z silnika i olej kapie na wydech. Jednak kilku mechaników już oglądało mojego Jaga pod tym kątem i nic nie znaleziono. Wymieniałem ostatnio filtr przeciwpyłkowy,  a wcześniej jakiś rok temu robiłem ozonowanie. Wykluczam osuszacz klimy bo śmierdzi też kiedy jest wyłączona. Teraz myślę o dokładnym przeczyszczeniu całego przewodu doprowadzającego powietrze do dmuchawy, może zalegają tam np. zgniłe liście (ewentualnie zainstalowanie tam jakiegoś odświeżacza). Zauważyłem też że po kilkugodzinnym postoju jak włączę dmuchawę leci wilgotne, nieświeże powietrze. Szyba przednia wtedy na kilka sekund paruje. Orientujecie się skąd dokładnie brane jest powietrze do kabiny. Intuicyjnie wydaje mi się, że z kratki na podszybiu, ale wolę się upewnić.
Czarny X-Type, 3.0 V6 + LPG z KRK.

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.457
Odp: Gdzie w X-Type jest wlot powietrza do kabiny?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 05, 2016, 22:26:57 pm »
Dobrze myślisz
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline Datos

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Gdzie w X-Type jest wlot powietrza do kabiny?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 05, 2016, 22:53:02 pm »
OK, dzięki Driv3rrrr. A czy podszybie powinno być szczelne? Chodzi mi o cały ten plastikowy panel pod którym jest filtr pyłkowy. Czy powinny być tam jakieś uszczelki albo zatrzaski? U mnie chyba trzyma się tylko na śrubach tak że z boku można spokojnie na 3 cm go odchylić do góry. Może to powinno być szczelne jak obudowa filtra powietrza i dlatego mi zapachy z pod maski zasysa. 
Czarny X-Type, 3.0 V6 + LPG z KRK.

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.457
Odp: Gdzie w X-Type jest wlot powietrza do kabiny?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 06, 2016, 00:09:05 am »
Najpredzej to obok masz zgnile liscie i dlatego. Zdejmij podszybie, wyczyść, psiknij srodkiem dezynfekujacym i powinno być git
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Gdzie w X-Type jest wlot powietrza do kabiny?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 06, 2016, 00:40:47 am »
Podszybie ma jeszcze od spodu taki wystający rant, który wciska się pod krawędź szyby i to też mocuje je jak również zapobiega spływaniu wody na filtr kabinowy i następnie do środka auta...
Uważaj przy demontażu podszybia, aby nie urwać tego rantu (ja u siebie z jednej strony urwałem i teraz jak mocno leje to mam wodospad na nogi pasażera).
Jeżeli dodatkowo miałeś tam jakieś liście i niezbyt dobrze dociśnięty filtr, to możesz mieć niezły syf w dmuchawie i wcale bym się nie zdziwił, że to potrafi dawać taki niezbyt przyjemny efekt. Musisz to po prostu sprawdzić. Zdejmij delikatnie podszybie i filtr kabinowy i oceń sytuację.

Na tych zdjęciach z aukcji widać o co chodzi.
Na zdjęciu 2 widać, że listwa ma wyłamany ten rant od strony filtra kabinowego i to podszybie jest po prostu gówno warte.
Na zdjęciu 3 sprzedawca pokazał natomiast drugą stronę, ze niby jest OK, ale oczywiście nie zrobił już tego samego ze stroną przeciwną.
I to jest nagminne przy wystawianiu podszybia na allegro, że albo wcale nie robią spodniej strony, albo tego typu kombinacje, że może ktoś nie dojrzy i kupi w ciemno. Uważajcie na to!!!
http://allegro.pl/jaguar-x-type-x-type-xtype-podszybie-i5057021120.html#thumb/2
« Ostatnia zmiana: Lipiec 06, 2016, 00:48:06 am wysłana przez bodi »
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

Offline Datos

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Gdzie w X-Type jest wlot powietrza do kabiny?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 06, 2016, 01:34:22 am »
Dzięki bodi - bardzo przydatne info. Teraz wszystko jasne. U mnie na bank jest złamany ten rant i dlatego podszybie tak lata od tamtej strony. Zbiera się tam woda i syf, czyli filtr jest pewnie cały czas mokry i wszystko gnije. Nie uśmiecha mi się wydawanie 200 zeta na używkę z allegro. Jeśli połamane fragmenty tam nadal tkwią to spróbuję oddać podszybie specom od spawania plastiku. Ostatnio uratowali mi mocowania boczków od drzwi, które ktoś wcześniej połamał. Niesamowite ile jest dodatkowej roboty, gdy poprzedni właściciele (a raczej mechanicy) zniszczą właśnie takie plastikowe pierdoły. Jagi to są jednak stworzenia wymagające kompetentnego serwisowania.
Zamówiłem już piankę dezynfekującą z rurką. Założę też nowy filtr. Pokombinuje w weekend z tym podszybiem. Jak się nie uda pospawać/skleić, to spróbuje przynajmniej solidnie go zamontować np. na plastrach mocujących powerstrips. Ostatnio widziałem w tv reklamę i może dadzą rade jako sensowna prowizorka :)
Czarny X-Type, 3.0 V6 + LPG z KRK.