Autor Wątek: Po wymianie sprężąrki klimatyzacja nie działa  (Przeczytany 4539 razy)

Offline Vaclav

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 11
Po wymianie sprężąrki klimatyzacja nie działa
« dnia: Kwiecień 24, 2016, 17:04:45 pm »
 Witam użytkowników forum !
Jeżeli wątek umieściłem w złej kategorii to proszę o  jego nie usuwanie  tylko o przeniesienie bo to mój pierwszy na forum. Mam problem w styczniu kupiłem jaguara x-type z 2002 w benzynie z silnikiem 2.5 od początku klimatyzacja miała być uszkodzona coś ze sprężarką.  :-[ Okazało się ostatnio że sprężarka jednak działa tylko w środku ma chyba zepsute łożyska bo strasznie turkocze jak się ją włączy ale klima nawet chłodzi. Więc postanowiłem ją wymienić kupiłem używana sprężarkę z gwarancją rozruchową sprawdziłem ją na krótko do akumulatora elektromagnes załącza sprzęgło. I ku mojemu zdziwieniu po wymianie starej sprężarki która działała nowa nie działa nie załącza się elektromagnes na domiar złego teraz nawet po założeniu z powrotem starej też nie działa. I na dodatek nawet na wtyczce do sprężarki teraz nie ma prądu wogule ??????Bezpieczniki i przekaźniki wydają się być porządku. Więc w czym leży przyczyna ?

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.458
Odp: Po wymianie sprężąrki klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 24, 2016, 20:10:36 pm »
Uszkodzona wiązka przy wyciągania. Do przejrzenia razem z bezpiecznikiem i przekaznikiem
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline Vaclav

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Po wymianie sprężąrki klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 24, 2016, 20:42:41 pm »
 Dzięki za odpowiedź  :-thank Przekaźniki i bezpieczniki jeszcze sprawdzę tylko znajdę dobry schemat. Niby sprężarkę wyciągaliśmy delikatnie nie na siłę i tylko wypielimy wtyczkę i wpiliśmy ale z tą wiązką też niby możliwe  :-\

Offline Jedrzej

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.828
  • 4.0 2001, 200D 1982
Odp: Po wymianie sprężąrki klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 24, 2016, 20:57:40 pm »
Umknął mały drobiazg, napełnienia... wiadomo że pusta nie pojedzie. Uzupełniałeś?
Jaguar S-type 4.0 2001
Mercedes-Benz W123 200D 1982

andrew140785

  • Gość
Odp: Po wymianie sprężąrki klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 24, 2016, 23:05:30 pm »
Umknął mały drobiazg, napełnienia... wiadomo że pusta nie pojedzie. Uzupełniałeś?

Dokładnie. Sama wymiana sprężarki to żadna gwarancja działania klimy jeśli tzw "kombajn" pod który podłącza się cały układ  nie uzupełni czynnika chłodzącego i nie napełni sprężarki olejem smarującym układ. Ponadto jeśli nie będzie odpowiedniego ciśnienia to zawór ciśnienia układu nie włączy sprężarki gdyż czujnik ten jest bardzo czuły w tych autach i minimalna nieszczelność i ubytek czynnika spowoduje usterkę.

Przerabiałem wymiane sprężarki i sama wymiana sprężarki  bez odpowiedniego płukania układu tymże "kombajnem" nie ma sensu bo w układzie krążą opiłki metalu które zatrą kolejną sprężarkę.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2016, 23:15:27 pm wysłana przez andrew140785 »

Offline Jedrzej

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.828
  • 4.0 2001, 200D 1982
Odp: Po wymianie sprężąrki klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 24, 2016, 23:18:43 pm »
Jest jeszcze oprócz czynnika i oleju kontrast, do tego żeby to było widać. Ze względu na ekologię należy spuszczać to w cholerę, będzie cieplej, mimo że nie jest już napełniane freonem.
Jaguar S-type 4.0 2001
Mercedes-Benz W123 200D 1982

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.458
Odp: Po wymianie sprężąrki klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 25, 2016, 08:50:11 am »
Już tego nie pisałem bo dla mnie to oczywiste że układ napelniamy bo wymianie elementu klimy :D
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline M-GASIOR1

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 129
Odp: Po wymianie sprężąrki klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 26, 2016, 19:16:00 pm »
Witam.
Mam podobny problem zatarła się sprężarka klimatyzacji.
Wymieniłem na nową i ta nowa też się zatarła ,bo w układzie są
opyłki ze starej. Jak się więc pozbyć zanieczyszczeń z układy???
Mechanik mówił , że trzeba wszystko wymontować? Że nie da się
''przepłukać''.
Może ktoś coś doradzi???


pozdrawiam  Mariusz

andrew140785

  • Gość
Odp: Po wymianie sprężąrki klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 26, 2016, 21:25:11 pm »

Mechanik mówił , że trzeba wszystko wymontować? Że nie da się
''przepłukać''

Trzeba rozebrać cały układ to prawda a do tego wynienić skraplacz czyli taką bańkę znajdującą się w nadkolu która kosztuje do jaga ok 500zł ktoś kombinował kiedyś założyć od forda i pisał o tym na forum ale ona różni się umiejscowieniem zaworu a  kosztuje ok 130zł  :-bry. Ja założyłem oryginał. Mój mechanik  na swoim kombajnie miał możliwość przepłukania układu po tym demontażu i montażu nowej sprężarki  i wtedy napełnił układ i śmiga ładnie. Jakbyś był z okolic Wawy to mógłbym dać namiary na ten warsztat.

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Po wymianie sprężąrki klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 26, 2016, 21:54:26 pm »
widziałem skraplacze używki od 50PLN na alledrogo
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

Offline q_nerk

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 584
Odp: Po wymianie sprężąrki klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 26, 2016, 22:43:42 pm »
prędzej osuszacz, skraplacz to ta "chłodnica" która jest przy chłodnicy silnika

Offline M-GASIOR1

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 129
Odp: Po wymianie sprężąrki klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 27, 2016, 14:16:11 pm »
Panowie.

Parownik  jest w kabinie pod deską rozdzielczą z zaworem rozprężnym.
Osuszacz w prawym nadkolu.Taka srebrna tuba (montowałem z mondeo)- pasuje tylko trzeba uchwyt dorobić.A ten z mondeo odciąć.
Skraplacz z przodu poniżej przed chłodnicą silnika.
Sprężarka klimy z prawej strony na dole.
Oprócz tego na rurce do parownika znajduje się filtr: też wymieniałem.
No i filtr kabinowy na podszybiu z prawej strony.
Moje pytanie gdzie na śląsku przepłukać układ bez demontażu parownika z kabiny ponieważ wymiana zatartej sprężarki bez takiego płukania powoduje po
krótkim czasie zatarcie nowej sprężarki ze względu na opyłki i brud  w układzie.

Offline Vaclav

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Po wymianie sprężąrki klimatyzacja nie działa
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 28, 2016, 20:08:48 pm »
Co do tematu tej wymiany sprężarki którą poruszyłem. Po jej wymianie byłem w warsztacie i klima była sprawdzana pod względem szczelności i napełniana czynnikiem i olejem na tej specjalnej maszynie nie wspomniałem o tym bo było to dla mnie oczywiste jak dla kolegów :-R Co do płukania układu po wymianie sprężarki dzięki za podpowiedź :-thank A jeszcze pytanko gdzie w Krakowie można zrobić takie płukanie bez jej demontażu?