Autor Wątek: Błąd P0335 - Czujnik położenia wału  (Przeczytany 4269 razy)

Offline kopecky

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
Błąd P0335 - Czujnik położenia wału
« dnia: Listopad 08, 2015, 15:37:00 pm »
Witajcie !
Szukając nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi, ale wielu z Was wspominało, że problemy z tym ustrojstwem przerabiało.
Błąd P0335 występował już tak naprawdę od kilku miechów, ale dopiero teraz osiągnął szczyt i unieruchomił koteczka. Silnik kręci ale nie łapie...
Wymontowałem czujnik położenia wału (ang. Crankshaft Position Sensor (CKP)):
- wizualnie ok, minimalnie oblepiony brudem,
- zmierzyłem jego rezystancję, wynik 353 Ohmy - wg biuletynu Jaguara który dopadłem w necie wartość ta powinna się mieścić w przedziale 305-395 Ohm w temperaturze 20°C - czyli ok,
- czujnik (wymontowany) podpiąłem pod woltomierz - indukuje napięcie rzędu 0,2-0,7 V AC - wg inf. z neta takie wartości mieszczą się w prawidłowym zakresie,
- sprawdziłem miernikiem ciągłość przewodu zerowego (ground) wiązki czujnika do masy - wynik prawidłowy.

Na tą chwilę nie mam innego egzemplarza czujnika żeby sprawdzić czy to faktycznie on jest problemem, a do sprawdzania przewodu sygnałowego wiązki czujnika nie chce mi się podchodzić bez wcześniejszej podmiany czujnika  ;)

I teraz mam pytanie, na moim czujniku jest taka sygnatura 1F 1E 6C315 AB (prod. Ford - jest znaczek), a czujniki znalezione na portalu aukcyjnym  w większości mają oznaczenie 1F 1E 6C315 AA lub 1F 1Z 6C315 AA lub 1F 1E 6C915 AA. Niektórzy sprzedający podają informację, że nadają się one do wszystkich pojemności silników benzynowych w Iksach (2.1, 2.5, 3.0).
Czy potwierdzacie to ? Czy sygnatury na czujnikach nie mają większego znaczenia ?
X-Type Estate, 3.0 V6 benzin, prod. 2004 r.

Bedek

  • Gość
Odp: Błąd P0335 - Czujnik położenia wału
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 10, 2015, 14:44:32 pm »
To że pokazuje błąd czujnika to nie znaczy że czujnik jest uszkodzony, może na przykład tylko otrzymywać złe dane. Dzieje się tak ja np jest za mocno wyciągnięty rozrząd - ale to tylko jeden z przypadków, może być również zła synchronizacja z innym czujnikiem np na wałku rozrządu. czujnik to tylko element pomiarowy jeżeli jego pomiary są poza zakresem to komputer wyrzuci jego błąd, ale nie znaczy że się zepsuł.

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.458
Odp: Błąd P0335 - Czujnik położenia wału
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 10, 2015, 15:05:30 pm »
Czujnik wałka a wału nie maja ze soba nic wspolnego. One tylko wysyłają dane do sterownika silnika.
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline koczis

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 285
Odp: Błąd P0335 - Czujnik położenia wału
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 10, 2015, 20:20:51 pm »
To że tak zmierzyłeś ten czujnik jeszcze o niczym nie świadczy. Te czujniki najczęściej szwankują gdy się rozgrzeją. zobacz to:
https://www.youtube.com/watch?v=yYqhg9spjfU

potwierdzam taki efekt, miałem to samo w Octavii.

Bedek

  • Gość
Odp: Błąd P0335 - Czujnik położenia wału
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 11, 2015, 08:59:54 am »
Czujnik wałka a wału nie maja ze soba nic wspolnego. One tylko wysyłają dane do sterownika silnika.

Po części masz rację, ale te sygnały muszą być w odpowiednich momentach położenia wałków to się nazywa synchronizacja, jeżeli z jakichś powodów te sygnały są w innych momentach niż powinny to komputer wywala błędy - różne zależy od usterki ale błąd czujnika również.

Offline kopecky

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
Odp: Błąd P0335 - Czujnik położenia wału
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 12, 2015, 10:19:11 am »
Zgadzam się po części z Wami wszystkimi... ale jakie algorytmy ma zaszyte komputer silnika, jakie informacje z czujników ze sobą zestawia, a w głównej mierze co powoduje ten błąd nie wiem, ale skoro pokazało błąd tego czujnika to należało od niego rozpocząć diagnostykę, co też zrobiłem. Być może jest taki efekt jak pokazał koczis - tego nie sprawdzałem.
Skoczyło się na tym, że kupiłem używkę czujnika z silnika 2.5 V6 o nr 1F 1E 6C315 AA - działa i błędu nie pokazuje.
Ale Panowie teraz najlepsze - okazało się że akumulator miałem na wymarciu i chociaż dawał jeszcze napięcie rzędu 12,3 V to komputer już nie puszczał rozruchu silnika. Wcześniej pokazywały mi się również błędy od ABS i DSC, no i jak wyczytałem na forum mogło być to spowodowane przez słabą baterię i tak też było - po wymianie akumulatorka jest ok.
Teraz zastanawiam się czy być może problem z błędem P0335 i czujnikiem położenia wału też mógł być spowodowany słabą baterią ? z tym już wolałem nie eksperymentować...
X-Type Estate, 3.0 V6 benzin, prod. 2004 r.

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.458
Odp: Błąd P0335 - Czujnik położenia wału
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 12, 2015, 11:34:46 am »
Jak powracał to nie od słabej baterii.
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8