Autor Wątek: Problem z lampami  (Przeczytany 1958 razy)

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Problem z lampami
« dnia: Październik 03, 2015, 23:01:27 pm »
Właściwie od początku użytkowania Jaga (to już ponad 4 lata) mam problem z częstym przepalaniem się żarówek świateł mijania. W tym okresie zmieniałem je co najmniej kilkanaście razy. Był też okres, że 2 lub 3 razy zastosowałem modele o lepszych parametrach (ale tej samej mocy 55W). Były to dobrej klasy żarówki Philips bądź Osram, a nie żadne chińskie gówna. Z mojej obserwacji wynika, że nie miało to zauważalnego wpływu na żywotność żarówek. Ostatnio zrezygnowałem z kupowania lepszych, ponieważ koszt za parę to 50-100PLN, a palą się zbyt często i szkoda ogólnie kasy na takie rozwiązania.

Od jakiegoś czasu problem nasilił się. Kilka miesięcy temu podczas wymiany okazało się, że wnętrze oprawki żarówki jest stopione i niemożliwe było wyjęcie żarówki. Stopione było wszystko. Jedyną opcją było odcięcie przewodu i dolutowanie drugiej końcówki.
Kilka dni temu znów to samo!!! Znów musiałem odciąć i dolutować nową. Miałem dwie takie oprawki ze starej lampy, ale zapasy już się skończyły. Początkowe objawy są takie, że nie pali się żarówka, ale jak się postuka w lampę, to za którymś razem łapie kontakt. Później już nic nie pomaga.

Ktoś ma jakiś pomysł co może powodować takie skutki?

PS. Ostatnio używam normalne żarówki GE 55W, ale nie jestem pewien czy poprzednim razem, gdy mi się przytrafiło stopienie miałem te same żarówki czy też Boscha. Nigdy nie używałem mocniejszych żarówek, ani żadnych wynalazków.
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.457
Odp: Problem z lampami
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 03, 2015, 23:32:21 pm »
Zmierz jakie napięcie idzie na wtyczkę.
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

Offline Cubae

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Problem z lampami
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 04, 2015, 23:08:52 pm »
ewentualnie  przez wibracje robi sie zwarcie na kablach albo na luznej wtyczce ( styki w srodku). Na 2 lampach tak sie dzieje? A zarowki i lampa sztywnie leza? Jesli pukasz w lampe i za ktoryms razem zapala sie to mozliwe ze zarowka konczy zywot

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Problem z lampami
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 06, 2015, 11:55:30 am »
problem w lewej lampie

zmierzyłem napięcie na wtyczce
przy uruchomionym silniku 12,6-12,7V
przy zgaszonym 11,6V

lampa siedzi sztywno (nie ma luzów)
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

eMWuGSM

  • Gość
Odp: Problem z lampami
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 06, 2015, 21:50:49 pm »
Możesz prowizorycznie szybko naprawić.


Przekaźnik 30A, bezpiecznik 10A, oprawka bezpiecznika i przekaźnika, 6 "samiczek" do złącz elektrycznych i dwa oczka do. Przecinasz zasilanie żarówki świateł mijania, kabel do żarówki do pinu 87, kabel oryginalny zasilania do 86, masa z akumulatora do 85, zasilanie prosto z akumulatora przez bezpiecznik 10A do pinu 30 przekaźnika.

Dodatkowo do masy walisz masę prosto z akumulatora, bo punkty masowe (na podłużnicach) w X-Type to porażka. Wtedy masz zasilanie takie jak na zacisku akumulatora. Podobnie się robi przy przeróbce H1 -> Xenon (standardowe bezpieczniki padają czesto przy włączaniu świateł (przetwornica przy rozruchu potrzebuje dużo napięcia).

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Problem z lampami
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 07, 2015, 00:02:44 am »
czyli napięcia jakie pomierzyłem u siebie są nieprawidłowe?
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Problem z lampami
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 07, 2015, 19:36:07 pm »
sprawdziłem u kumpla
na wyłączonym silniku ma tak samo 11,7V
ale na włączonym 14,5V czyli dużo więcej niż u mnie…
czyli mam coś nie tak z alternatorem???
a jeżeli tak, to nie do końca rozumiem dlaczego topi wtyczkę?
Chyba powinno być odwrotnie i to większe napięcie powinno topić a nie mniejsze

Możecie u siebie miernikiem sprawdzić jak macie??? Chcę mieć pewność dopóki coś zacznę z tym robić.

2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black