Autor Wątek: nowe audio do kota  (Przeczytany 5579 razy)

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: nowe audio do kota
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 03, 2015, 17:40:24 pm »
Nie potrafię Ci odpowiedzieć z prostego powodu - nie wiem jakie wyjścia ma odbiornik z nawigacją. Jeżeli ma jakieś wyjścia RCA (popularnie zwane CINCH) to spoko
przepatrzyłem sobie radia na allegro teraz i już CI odpowiem…
Muszę cię zasmucić. Na dolnym module widzę 2 gniazda światłowodowe i to one sterują systemem, więc nie wiem skąd weźmiesz sygnał do tego wzmacniacza?
Poza tym nie napisałeś jaki wzmacniacz chcesz dołożyć. Fabryczny na światłowód, taki jak mój (sygnał na niego możesz wziąć z przewodów wysokoprądowych, czyli najzwyczajniej w świecie przecinając poszczególne kable głośnikowe za radiem i wlutowując pomiędzy wzmacniacz) czy inny wzmacniacz. Można też się bawić i dołożyć konwerter z wysokich na niskie i dalej pójść na jakiś zwykły wzmacniacz poprzez RCA. Sęk w tym, że za dobry konwerter wydasz przynajmniej kilka stówek i skomplikujesz cały układ. Jak dołożysz oddzielny wzmacniacz to przydałoby się wziąć do niego zasilanie prosto z akumulatora i wpiąć odpowiedni bezpiecznik i jak dasz mocny wzmak i porządny woofer to jeszcze będziesz musiał dołożyć kondensator (następne kilka stów za sam kondzior). Itp itd… Nie chce mi się dalej wchodzić w szczegóły, bo jest mnóstwo kwestii do poruszenia.

Ja proponuję Ci na razie wymienić tylko głośniki i zobaczyć czy Cię to satysfakcjonuje. U mnie dźwięk poprawił się dość wyraźnie, a następną poprawę odnotowałem po dołożeniu tego wzmacniacza. Kto wie, może w wersji navi w radiu jest jakieś lepsze wzmocnienie i nie będziesz musiał kombinować dalej… Ja tego nie wiem, bo mam inne radio i nie słyszałem nawet nigdy jak gra wersja premium. Wiem tylko, że u mnie to było żałosne nagłośnienie nijak nie przystające do klasy auta.

Aha i jeszcze jedno… Z mojego doświadczenia (również z domowym audio) raczej odradzałbym takie firmy jak JBL, Infiniti (to jest JBL pod inną nazwą), Sony i inne JVC, Panasoniki itp tzn. korporacje elektroniczne na rzecz marek typowo zajmujących się produkcją głośników. Mam na myśli takie firmy jak Morel, Focal, Rockford Fostgate, HiFonics, DLS, u-Dimension, Dego czy nawet Hertz. Z takich korporacyjnych to myślę, że niektóre dobre podzespoły mają Alpine (seria PRO) i Clarion, no i może Pioneer z serii referencyjnych, ale za te produkty trzeba płacić jak za zboże (nie opłaca się).

Sam miałęm początkowo wsadzać głośniki ALPINE SPX-17PRO, ale one kosztują 2400,- i mają dość specyficzne brzmienie, które wielu tzw. nieaudiofilom wcale nie będzie się podobać.

Trudno doradzić komuś nie znając ani gustu muzycznego, ani też do końca nie wiedząc jak rzeczywiście brzmi brany przez niego pod uwagę głośnik. Ja mogę powiedzieć tylko na podstawie, że słyszałem jak brzmi kilka głośników domowych plus ze 2 rodzaje monitorów studyjnych JBL (ale to inna bajka, bo to był sprzęt za kilkadziesiąt tysięcy ). JBL gra z rozmachem, ale to nie jest neutralne brzmienie. I podobnie jest z podobnymi firmami tego typu jak Sony itp. Ale w porównaniu do OEM-owych głośników Alpine z X-sa to i tak będzie lepiej, bo fabryczne głośniki to takie buczące, bezpłciowe rozedrgane coś, grające jednowymiorowo bez żadnego charakteru i dodatkowo wpadające w rezonans.

Odnośnie doboru, to chyba najlepszym rozwiązaniem były jakiś zestaw 2-drożny na przód ze zwrotnicami plus zblizony do tego głośnik koaksjalny na tył (ponieważ w tylnych drzwiach nie ma fabrycznie wysokotonówek i musiałbyś coś kombinować aby je jakoś wkomponować).

Są np takie produkty z jednej serii Alpine SPR-60 i SPR-60C lub niższej serii SPG-17CS i SPG-17C2 albo Focal 165 AS plus Focal 165 AC, nawet w wysokiej serii K2 jest koaksjalny i do tego można dobrać różne zestawy 2-drożne, Morel ma też w poszczególnych seriach zestawy 2-drożne i koaksjalne, Pioneer ma np. TS-E170Ci plus TS-E1702i lub TS-E1702is i wiele wiele innych…
PS. Ja na swój zestaw Morel dostałem dość konkretną zniżkę i nawet sami mi to zaproponawali. Było tak, że zamówiłem zestaw Morel Maximo 6.2, a oni mi odesłali potwierdzenie na emaila, ale cena była niższa od tej, która podana na stronie, więc im podziękowałem i z głupa zapytałem ile by mi mogli na lepszy zestaw zrobić (no i teraz nie pamiętam, ale o ile mnie pamięć nie myli to mi zrobili chba 500PLN lub w najgorszym wypadku 600PLN, a cena normalna to przecież 750PLN), więc się nie zastanawiałem tylko wziąłem ten lepszy. W tej cenie nie kupiłbym nic lepiej brzmiącego na 100%
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2015, 17:50:33 pm wysłana przez bodi »
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

eminem6305

  • Gość
Odp: nowe audio do kota
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 03, 2015, 19:21:55 pm »
Dzięki za lekturę bodi; ) a jak podłączyć ten wzmacniacz co pisałeś clarion xc1410 jak nie mam wyjść rca?

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: nowe audio do kota
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 03, 2015, 20:15:16 pm »
Prosto
On ma 2 opcje (po wysokich i po niskich). Szukasz w kostce, które kable są od głośników , rozcinasz je i w przerwę pomiędzy wlutowujesz kable od wzmaka (masz 8 kabli głośnikowych - 4 głośniki razy + i - do każdego). Na wzmacniaczu masz odpowiednio oznaczone kable wejściowe i wyjściowe i po prostu od wtyczki lutujesz na wejście wzmacniacza, a z wyjścia wzmacniacza na głośniki. Wzmacniacz można ustawić w tryb niskoprądowy i wysokoprądowy (który wybierasz). Dodatkowo znajdujesz gdzieś w wiązce lub nawet innej wiązce (a jest ich tam trochę) zasilanie +12V (pamiętaj, aby znaleźć to zasilanie po stacyjce, czyli tak jak normalnie radio działa, bo w innym przypadku jak podepniesz się pod zasilanie bez stacyjki to wzmacniacz non stop będzie pracował a radio dopiero po przekręceniu stacyjki a jak weźmiesz prąd np. z gniazdka zapalniczki, to jak przekręcisz stacyjkę w poz 1 to włączysz radio, ale będzie cisza bo wzmacniacz nie dostanie prąd i dopiero po przekręceniu na 2 się dołączy i będzie dźwięk)  i dolutowujesz się do niego kabelkiem "power" ze wzmacniacza (nie przecinasz go tylko podpinasz pod niego) i podpinasz się jeszcze czarnym kabelkiem ze wzmaka gdzieś po masę (ale to nie problem, bo za radiem są takie miejsca) i to wszystko. Wszystko elegancko sobie zawiń w jakąś folię bąbelkową lub jakąś gąbkę (aby przypadkiem Ci nie przesuwało się i nie wydawało jakichś niepotrzebnych stuków) i upchaj w dole centralnej konsoli. Tak jak pisałem jest tam miejsce, że ten wzmacniacz tam się zmieści. Składasz do kupy konsolę i nikt nawet nie wie, że masz jakiś wzmacniacz dołożony. Wygląd pełna fabryka, funkcjonalność pełna fabryka, a moc dużo większa.
Jak nie chcesz Clariona to jest jeszcze coś takiego
http://www.alpine.com.pl/p/Products/add-on-amplifier3597/ktp-445a
Pomimo, że jednostka centralna w Jagu to też chyba Alpine nie spodziewałbym się, że podłączysz ten wzmacniacz bez odcięcia wtyczek i wlutowania się. W opisie jest , że wzmacniacz współpracuje ze wszystkimi jednostakami Alpine po roku 2005, które mają 16-pinową czarną wtyczkę, ale pewnie chodzi o jednostki sklepowe a nie dedykowane do modeli samochodów, poza tym Twoje radio jest chyba starsze. W Clarionie wszystko jest dokładnie napisane, który kabel jest od czego i kabelki są po prostu poucinane bez żadnej wtyczki.

ja wybrałem Clariona
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2015, 20:34:59 pm wysłana przez bodi »
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

eminem6305

  • Gość
Odp: nowe audio do kota
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 03, 2015, 21:52:14 pm »
Dzięki wielkie za pomoc Bodi;) ale swoją drogą nie spodziewałem się ze będzie tyle zabawy z podłączeniem wzmacniacza i głośników; )