Autor Wątek: Szarpanie  (Przeczytany 2181 razy)

maciek3001

  • Gość
Szarpanie
« dnia: Sierpień 14, 2015, 19:02:53 pm »
Witam. Mam następujący problem z moim X-Typem (2.5 benzyna, 4x4 automat, 2003 r.):
chwilę po ruszeniu podczas jazdy niewielką prędkością czuć takie zdecydowane szarpnięcie samochodem. Po nabraniu szybkości jedzie normalnie. Z tego co zaobserwowałem problem ten nie występuje od razu po rozpoczęciu jazdy np. po dłuższym postoju na parkingu tylko po około 5 minutach kiedy auto trochę się rozgrzeje. Czy to coś ze skrzynią biegów?
Czy ktoś może spotkał się z takim problemem?

maciek3001

  • Gość
Odp: Szarpanie
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 07, 2015, 14:29:50 pm »
Gdyby ktoś miał taki sam problem: wymiana oleju nie pomogła. Okazało się, że jeden z elektrozaworów w sterowniku był uszkodzony. Wymiana przyniosła efekt.

Offline voitec

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 877
Odp: Szarpanie
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 08, 2015, 19:52:58 pm »
Gdyby ktoś miał taki sam problem: wymiana oleju nie pomogła. Okazało się, że jeden z elektrozaworów w sterowniku był uszkodzony. Wymiana przyniosła efekt.
Elektrozawory to są raczej w skrzyni, a nie w sterowniku.
X-type 3.0 Estate '05 LPG
X-type 3.0 Sedan '01 LPG

maciek3001

  • Gość
Odp: Szarpanie
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 10, 2015, 15:45:56 pm »
Gdyby ktoś miał taki sam problem: wymiana oleju nie pomogła. Okazało się, że jeden z elektrozaworów w sterowniku był uszkodzony. Wymiana przyniosła efekt.
Elektrozawory to są raczej w skrzyni, a nie w sterowniku.

Napisałem w dobrej wierze, żeby może komuś oszczędzić zbędnego diagnozowania i szukania przyczyny a Ty się czepiasz. A tak w ogóle:

Sterownik w skrzyni JF506E (JATCO) odpowiada za poprawne i płynne przełożenia biegów w odpowiednim czasie. Składa się on m.in. z:
- korpusu sterownika i zaworu
- 2 akumulatorów ciśnienia
- elektrozaworów
Dodatkowo kontroluje ciśnienie oleju w skrzyni poprzez pompę ciśnienia i aplikuje odpowiednią ilość oleju w czasie każdego przełożenia biegów. Elektrozawory aktywowane są poprzez sygnał ze sterownika.

decze

  • Gość
Odp: Szarpanie
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 11, 2015, 11:34:36 am »
- praca skrzyni automatycznej uzależniona jest od elektroniki,mechaniki oraz stanu i ilości właściwego oleju - to tak w dużym skrócie, u mnie  nawet jak się okazało znaczenie miał akumulator ale to w umieszczonym przeze mnie wątku po tym tytułem.