Autor Wątek: Wycieraczki szyby- nagła śmierć  (Przeczytany 3325 razy)

czajuu

  • Gość
Wycieraczki szyby- nagła śmierć
« dnia: Lipiec 01, 2015, 08:54:01 am »
Witam Serdecznie,

Wczoraj włączyłem wycieraczki i przetarły szybę, aczkolwiek bardzo bardzo wolno (jak nigdy)...po czym udałem się do pracy...
Wracając z pracy chciałem użyć spryskiwacza - wszystko okej tylko, że wycieraczki zatrzymały się w połowie szyby i dalej nic. Musiałem ręcznie je ustawić do pozycji "wyjścia". Teraz już nie działają na żadnym trybie, tylko spryskiwacz działa. Po naciśnięciu przełącznika jest tylko ruch ok 0,5 - 1 cm do góry i śmierć. Gdy nacisnę dźwignie to słychać takie "tuk tuk" czyli wychodzi na to że przełącznik działa tylko wycieraczki nie chcą się ruszać. :- pojecia

Czy ktoś może miał podobny problem i zna rozwiązanie ?  :-wstyd ??????

Auto: S type - 99r.

Z góry dziękuje za pomoc


Dziki_Wacek

  • Gość
Odp: Wycieraczki szyby- nagła śmierć
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 01, 2015, 09:12:02 am »
witaj...
ja też takie coś miałem w moim .... wycieraczki przestały działać... okazało się, że mechanizm się spiekł. Więc wyciągnąłem, jedna cześć mechanizm po prostu się spiekła... wyczyściłem, posmarowałem i działa jak ta lala

Offline niewaskieauto

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.725
  • piękność dnia postrach nocy
Odp: Wycieraczki szyby- nagła śmierć
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 01, 2015, 11:17:34 am »
Najnormalniej stanely oski te od ramion wyjac rozebrac wyczyscic i nasmarowac i bedzie ok.
była zielona bestia 300km s type 4.2  V8
był saab 95 2.3 turbo 220km
był citroen c5 3.0 V6 207 km
jest alfa romeo 166 2.5 V6 190 km
i kilka jaguarów do serwisu
będzie x350 super V8 400KM

antipathiQue

  • Gość
Odp: Wycieraczki szyby- nagła śmierć
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2016, 13:27:49 pm »
Witajcie,
To ja coś dopowiem od siebie...
Podobny temat - wycieraczki zaczęły wolno chodzić, jakby trudniej im było się poruszać. Spsikałem więc odrdzewiaczem, poczekałem troche, przeżarło się i działały dalej... Aż pewnego razu zdechły bez najmniejszego ruchu ani ostrzeżenia.
Wjechałem do garażu, zdjąłem plastiki z podszybia, rozpórkę i wyciągnąłem cały mechanizm. Porozkładałem na czynniki pierwsze, wyczyściłem, super odrdzewiłem i nasmarowałem smarem łożyskowym. Zadowolony stwierdziłem, że dla pewności podepnę sam silniczek do wtyczki zanim się zabiorę za składanie wszystkich części do kupy... I co się okazało? Silnik się nie kręci...
Skoro silnik się nie kręci to trzeba sprawdzić bezpiecznik i ewentualnie przekaźnik.
Bezpiecznik przewodzi (pytanie czy jest tylko jeden? komora silnika, 30A, bodajże pozycja F12), przekaźnik (R15) klapie, słychać go jak tam strzela... Więc co? Trzeba by zmierzyć prądy z wtyczki w samochodzie - daje napięcie. Uszkodzony silnik? Podpiąłem silniczek bezpośrednio do akumulatora i okazuje się, że normalnie kręci... WIĘC CO DO CHOLERY??? :-help

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.457
Odp: Wycieraczki szyby- nagła śmierć
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 06, 2016, 19:16:37 pm »
Moze głupie pytanie ale nie nic na ten temat nie napisałeś. Na wtyczke prąd idzie?
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

antipathiQue

  • Gość
Odp: Wycieraczki szyby- nagła śmierć
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 06, 2016, 19:31:03 pm »
Prąd we wtyczce jest.
Ogólnie to jest tam kilka bolców, 5 zdaje się. Na kilku jest prąd, na kilku nie. Wybaczcie, że opisuje to w tak prosty sposób. Nie znam sie na elektryce praktycznie wcale.
Ważna informacja. Otworzyłem silnik, znaczy tą czarną klapkę w którą wchodzi wtyczka. Tam jest taka prowadniczka. Zmieniłem jej położenie tak, by komp myślał, że wycieraczki są w pozycji "góra". Zamknąłem i podpiąłem do wtyczki w samochodzie. I co się okazało? Silnik obrócił się do położenia wycieraczek w pozycję "dół" czyli położył je na podszybiu.
Czy oprócz tych bezpieczników które wymieniłem są jeszcze jakieś które mogą mieć coś wspólnego z wycieraczkami?
Tak jak wspominałem wcześniej - silnik kręci się przy podaniu napięcia prosto z akumulatora, bezpieczniki i przekaźniki są w porządku. Jest jeszcze jakiś komputer który tym steruje? Co mogło się zepsuć?

Offline Jedrzej

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.828
  • 4.0 2001, 200D 1982
Odp: Wycieraczki szyby- nagła śmierć
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 06, 2016, 20:02:39 pm »
Przełącznik może? trzeba by popatrzyć kontrolką, masa jest skoro wrócił do pozycji.
Jaguar S-type 4.0 2001
Mercedes-Benz W123 200D 1982

Offline Driv3rrrr

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 3.457
Odp: Wycieraczki szyby- nagła śmierć
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 06, 2016, 20:11:14 pm »
Pod macha 2 przekaźniki - R15 i R16. Poza tym wsio. Jedynie jeszcze problem może być z manetką
AutoPro & Shop - tel. 796 260 092
Jest - Range Rover Sport 3.6 TDV8

antipathiQue

  • Gość
Odp: Wycieraczki szyby- nagła śmierć
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 06, 2016, 20:47:06 pm »
Przełącznik? Czyli, że wajcha przy kierownicy? Jak to sprawdzić?
Przekaźniki są sprawdzone, działają poprawnie.

Tak wkurzająca usterka, że cholera bierze...

Offline Jedrzej

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.828
  • 4.0 2001, 200D 1982
Odp: Wycieraczki szyby- nagła śmierć
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 06, 2016, 20:59:17 pm »
na pinach przy silniczku, kontrolką, jeden w aucie włącza, drugi patrzy czy się zapala żaróweczka, i tak po kolei. pin za pinem, powinno nie świecić, wtedy wajcha manetka przełącznik. Jeśli świeci, to wewnątrz silnika tak zwane ścieżki albo elektronika jakaś w silniczku. Nie wiem czy ten sposób działa w jaguarze... to jest taki uniwersalny, łopatoogiczny.
Jaguar S-type 4.0 2001
Mercedes-Benz W123 200D 1982

antipathiQue

  • Gość
Odp: Wycieraczki szyby- nagła śmierć
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 06, 2016, 21:11:13 pm »
Troche to zgadywanie...

Było to robione miernikiem, jeden mierzył styki we wtyczce a drugi zmieniał położenie manetki przy kierownicy... Raz prąd był na jednej parze styków, raz na innej... czyli prąd we wtyczce jest. Jaki i czy w dobrych miejscach nie wiem, bo nie mam żadnego schematu działania tego ustrojstwa...

Po otwarciu silniczka i dojściu do ścieżek wszystko wygląda na czyste, nie popalone...

Jak sprawdzić wajche przy kierownicy?

antipathiQue

  • Gość
Odp: Wycieraczki szyby- nagła śmierć
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 12, 2016, 18:24:08 pm »
Sprawa wygląda mniej więcej tak...
Kupiłem dzisiaj rano wajchę wycieraczek razem z przekaźnikiem - ten moduł przy kierownicy.
Szybko podmianka z moim i co się okazuje? Dalej lipa... nie działa.
Silnik wycieraczek nadal się nie kręci podłączony do samochodu a wrzucony na akumulator śmiga aż miło...

Proszę kogoś ogarniętego o propozycje.

A, jeszcze jedno...
Czy ktoś może wie, czy silnik sterowany jest plusem czy minusem?
Jakie wartości mają być na wtyczce?
Na jednym pinie wtyczki jest 12V a na drugim masa... Co z pozostałymi trzema?