Autor Wątek: demontaż czujnika parktronica tył  (Przeczytany 2678 razy)

Offline kolo

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 46
demontaż czujnika parktronica tył
« dnia: Marzec 11, 2015, 07:26:40 am »
Witam. Szukałem na forum, ale nie znalazłem. Muszę zdemontować czujnik parktronica z listwy tylnego zderzaka, ale nie wiem jak to zrobić. Czy wystarczy podważyć i czujnik sam wyskoczy z gniazda, czy trzeba demontować zderzak? Z góry dziękuje za podpowiedź.

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: demontaż czujnika parktronica tył
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 11, 2015, 12:00:47 pm »
A widzisz i tu Ci kolego pomogę, gdyż 2 dni temu też z tym walczyłem, bo jedna czujka mi padła (skrajna prawa)  :-gwizdPo kolei jak to wygląda. W listwie zderzaka masz dziurę, w tą dziurę jest włożona maskownica i w tę maskownicę jest wsadzony dopiero czujnik. Maskownica pod autem ma dwa haczyki (zaczepy) od góry i dołu, które bardzo łatwo się odgina. Musisz odgiąć je i wypchnąć czujnik normalnie palcem od tyłu auta tak jakbyś chciał go wepchnąć do środka i czujkę masz na wierzchu. Obudowa zostaje w dziurze listwy zderzaka. Wcześniej możesz też zdjąć kostkę prądową (standardowa z jednym zaczepem). Czujek są dwa rodzaje. Całkiem proste i w kształcie litery L. Na alledrogo są nowe od forda po ok 50zł. Ja mam proste ale myślę, że kontową też można spokojnie założyć. Chyba że wtyczka wyjdzie do góry nogami ale tego jeszcze nie sprawdzałem. 10 minut i po krzyku będzie. Tylko pracuj w okularach bo w tych listwach jest strasznie dużo piachu.
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sierść ;]

Offline kolo

  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: demontaż czujnika parktronica tył
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2015, 13:25:19 pm »
Dziękuję.

eMWuGSM

  • Gość
Odp: demontaż czujnika parktronica tył
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2015, 11:10:01 am »
Na alledrogo są nowe od forda po ok 50zł.
Pokaż gdzie, to wezmę całą paletę.

BOSCH i Valeo są po 30zł + wysyłka nawet nowe w tej cenie znajdziesz (Valeo to do Galaxy i MDO IV; BOSCH do Focusa, CMaxa i innych), ale nie SWF (najtańsze używki po 70zł + wysyłka). Jedynie po 110zł widzę ktoś ma nowe na alledrogo, aczkolwiek widziałem już "ryżowe" SWF'y u żółtków po 15 USD, więc niestety to też może być podróba.

Offline gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 804
Odp: demontaż czujnika parktronica tył
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 12, 2015, 14:23:30 pm »
Jeśli macie jakiś dobry zamiennik, który zadziała to prośba o namiary.

Wymieniałem dwa czujniki ok 1,5 roku temu - prosty i L.
Przyniosłem od kumpla czujnik z BMW (na oko wyglądał identycznie, nawet piny się zgadzały jedynie „sondę” miał spłaszczona a tu jest okrągła) jednak nie działało.

Za prostą używkę (nowe były w chorej cenie nawet w sklepie, w jakim zamawiam części do Jaga) i nowy L na allegro wyszło mnie trochę ponad 200zł.

Nic nie musiałem demontować - czujnik dało się wypchnąć do przodu. Robiłem to na parkingu może ok 1h.
Skrajne są proste, a w środku są L z tego, co sobie przypominam.
Na pewno tam gdzie był L prostego nie dało rady wsadzić, bo nie było miejsca pod zderzakiem na to.

Na pewno na Twoim miejscu przejechałbym niedziałający czujnik myjką ciśnieniową by wyeliminować syf, jaki się gromadzi w nim (przed demontażem) i sprawdził czy zadziała.  Jak nie czujnik do ciepłego miejsca by wyschnął (szmata na kaloryfer i niech schnie parę dni, lub to samo w piekarniku tylko z głową). Bardzo często one nie działają, bo straciły szczelność i zawilgotniały.
Wtedy tam gdzie ma łączenia obudowy wystarczy klejem przejechać  by go uszczelnić i 100zł do przodu.

Offline luko_j

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 616
Odp: demontaż czujnika parktronica tył
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 16, 2015, 23:29:50 pm »
http://allegro.pl/bmw5-e39-e60-e61-x3-e83-x5-e53-czujnik-cofania-pdc-i5058616746.html
http://allegro.pl/czujnik-cofania-pdc-land-rover-range-rover-nowy-i5065666434.html

dla mnie wyglądają identycznie jak ten który wyjąłem ze zderzaka.. ktoś może powiedzieć czy czymś się różnią "nasze" od "ich"?
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2015, 23:46:17 pm wysłana przez luko_j »
x-type 2004, 2.0d sport, srebrna sierść ;]

Offline gonzo7

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 804
Odp: demontaż czujnika parktronica tył
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 17, 2015, 15:30:31 pm »
Fizycznych wymiarów się nie zmienia dla takich pierdół jak czujnik.
Po co bardzo komplikować linię produkcyjną w Fordzie?
Co model to masz nowy przetarg na dostarczenie całego parktronka.
By nie dało się zamiennie robić mixów stosuje się w sterownikach zabezpieczenie - każdy chce zarobić.

SWF z tego co wiem nalezy do Valeo, a mimo wszystko nie są sobie zamiennikami.

Także jak macie model, który u Was zadziałał i można stosowac jako zamiennik proszę o wpisanie producenta i nr części

eMWuGSM

  • Gość
Odp: demontaż czujnika parktronica tył
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 22, 2015, 20:25:36 pm »
Ryżowe...
PS. w Chinach 10 USD + darmowa wysyłka