Autor Wątek: Sterownik (komputer) skrzyni biegów  (Przeczytany 2558 razy)

leman88

  • Gość
Sterownik (komputer) skrzyni biegów
« dnia: Styczeń 07, 2015, 06:56:53 am »
Witam,
Od niedawna mój "tygrysek" stroi fochy i postanowił, że wyświetli komunikat w komputerze "gearbox fault". Jako, że nie jestem specjalistą oczywiście udałem się do mechanika. W sumie byłem u dwóch i obaj stwierdzili, że problemem jest komputer skrzyni biegów i należy go wymienić. Komputer, który mam obecnie zamontowany ma numer 1x43-72401-LA

Dużym problemem okazało się znalezienie takiego właśnie modelu komputera. Na allegro jest kilka, jednakże każdy z nich ma inne dwie ostatnie litery numeru, czyli zamiast 1x43-72401-LA jest np. 1x43-72401-BF

Tutaj pytanie do Was: co oznaczają te dwie ostatnie litery i czy mogę zamontować w swoim "tygrysku" moduł, który będzie różnił się właśnie dwiema ostatnimi literami.

PS. to mój pierwszy temat, więc proszę o wyrozumiałość. jeżeli podałem za mało szczegółów lub coś jest niejasne, proszę dać znać. Z góry dziękuję za sugestie. Pozdrawiam!

PS2. gdyby ktoś miał na sprzedaż komputerek 1x43-72401-LA lub natknął się na ogłoszenie, w którym ktoś takie cudo oferuje, to bardzo proszę o informację na ten temat

eMWuGSM

  • Gość
Odp: Sterownik (komputer) skrzyni biegów
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 07, 2015, 13:11:35 pm »
Składnia oznaczeń części wg nomenklatury FORD (dla Jaguara też ma zastosowanie):

1X43-72401-LA

Pierwszy człon:
1X43 - oznaczenie modelu (X-Type od 2001-2009) z czego:
1 - ostatnia cyfra roku wprowadzenia części na rynek
X43 - X43 - X-Type (X400)

Np. reflektory z X'a mają 1X41-xxxxx-xx, bo były produkowane przez cały okres produkcji takie same, różniły je tylko końcówki (czy LHD czy RHD czy halogen czy HID), ale już na przykład kierunki boczne pomarańczowe 1X41-xxxxx-xx, białe 4X43-xxxxx-xx a chromowane zaślepki 7X43-xxxxx-xx, to bardzo łatwy sposób identyfikowania części przed/poliftowych dzięki składni prefiksu. W starej nomenklaturze Forda było to jeszcze lepiej rozwinięte,bo tam oprócz tego było jeszcze zawarte, gdie część była wyprodukowana i homologowana.


Drugi człon:
72401 - podzespół (grupa), w tym przypadku sterownik skrzyni biegów


Trzeci człon: 
LA - wariant podzespołu, ta końcówka odpowiada np. za to, że sterownik jest produkcji Denso lub Delphi, że masz sterownik np. na 6 poduszek powietrznych lub 7 (z kolanową).


Wracając do Twojego problemu, z tego co wiem IDS ma możliwosć zapisywania pamięci kalibracji do sterowników (reflash map), szukaj w miarę najbliższego Twojemu oznaczenia 1X43-72401-Lx, a zapewne je się da dopasować kalibracją, bo sam hardware sterownika zapewne jest ten sam dla kilku wariantów, a różni się tylko kalibracją.

leman88

  • Gość
Odp: Sterownik (komputer) skrzyni biegów
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 08, 2015, 10:58:50 am »
eMWuGSM dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! Odezwę się do znajomego mechanika i zapytam czy ma kogoś, kto zająłby się kalibracją tego komputera. Pozdrawiam!  
:-thank
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2015, 11:03:18 am wysłana przez leman88 »