Autor Wątek: Ściąga w prawo jak się puści kierownicę  (Przeczytany 8439 razy)

Offline franiux

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 253
  • Rzeszów, podkarpackie
Ściąga w prawo jak się puści kierownicę
« dnia: Październik 18, 2014, 16:27:35 pm »
Witam, jak w temacie, od jakiegoś czasu zaczęło mi ściągać auto w prawo. Jak trzymam kierownicę prosto to jedzie prosto, jak puszczę to kierownica minimalnie się odchyla w prawo i auto jedzie w prawo.
Byłem ustawić geometrię i nic nie dało, dalej ściąga. Koła wyważone, ciśnienie ok, zamieniałem miejscami przód na tył oraz zapasówkę z całkiem inną oponą. Dalej ten sam efekt.
Dziś sprawdzone hamulce czy nie zapieczone i też wygląda że wszystko ok.
Czy przyczyną może być maglownica ? Jest trochę wilgotna na plastikowych osłonach drążków kierowniczych ?
Jaguar XJR X350 4,2 V8 ,2004r.
Jaguar XJ L X351 3,0 V6, AWD, 2014r.
Peugeot 508sw 2.0 HDi, 2013r.

MKocial

  • Gość
Odp: Ściąga w prawo jak się puści kierownicę
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 18, 2014, 18:09:50 pm »
Sprawdziłeś, czy nie "zbiera" którejś z opon?

Kulikowski

  • Gość
Odp: Ściąga w prawo jak się puści kierownicę
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 18, 2014, 18:17:19 pm »
Hej, przyczyną ściągania samochodu po puszczeniu kierownicy prawie zawsze są hamulce i co ciekawe mogą być:
1. zaciski - zapieczone na prowadniku
2. przewody elastyczne - zapchane
3. tłoczek zapieczony - choć rzadko

Offline franiux

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 253
  • Rzeszów, podkarpackie
Odp: Ściąga w prawo jak się puści kierownicę
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 18, 2014, 18:56:46 pm »
Z oponami wszystko ok.
Co do hamulców to dziś niby sprawdzał i powiedział że nie zapieczone.
Może podjechać na stację diagnostyczną i sprawdzić siłę hamowania czy jest taka sama na obu kołach czy to coś da ?
Jaguar XJR X350 4,2 V8 ,2004r.
Jaguar XJ L X351 3,0 V6, AWD, 2014r.
Peugeot 508sw 2.0 HDi, 2013r.

Offline grzechch

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 663
Odp: Ściąga w prawo jak się puści kierownicę
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 20, 2014, 09:50:38 am »
Witam. Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Sprwdzania czy ściąga powinniśmy dokonywać na płaskiej nawierzchni. Płaska to nie znaczy jezdnia. Drogi buduje sie w taki sposób aby niweleta drogi od osi jezdni miała poprzeczny spadek w kierunku jej krawędzi tak aby woda spływała w kierunku krawędzi drogi. /zazwyczaj kiedy puścimy kierownice samochód zawsze bedzie jechał w kierunku krawęznika bo tak jest pochylona jezdnia. Nalezy jechać środkiem drogi tak aby linia podziałowa przebiegała przez srodek samochodu i wówczas puścić kierownicę. Niestety nie jest to miarodajne gdyż zbyt duży spadek jezdnni od jej osi mmoże wykluczac ściąganie w jedna i drugą stronę. Jeżeli masz w okolicy duży parking przy centrum handlowym to zobacz w którym ierunku jest spadek całego placu i w tym kierunku jedź. Będzie to w miarę miarodajne.

Offline franiux

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 253
  • Rzeszów, podkarpackie
Odp: Ściąga w prawo jak się puści kierownicę
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 23, 2014, 12:19:39 pm »
Witam ponownie, temat aktualny z tym że znam przyczynę. Po pierwsze zrobiłem remont tylnego zawieszenia (wszystkie tuleje i łączniki nowe).
Byłem ustawić geometrię wszystkich kół i diagnosta twierdzi że nie da się ustawić konta wyprzedzenia z przodu z prawej strony bo jest ustawiony już na max a nadal jest źle a to jest przyczyną ściągania. Resztę wszystko poustawiał i jest dużo lepiej ale dalej minimalnie ściąga.
link do wydruku jaki dostałem:

https://picasaweb.google.com/lh/photo/efQN60LR565hPqwaNQuTBII1dscWIQIdvUarshqZIUg?feat=directlink

Skoro nie da się ustawić to dlaczego przez 2 lata było dobrze a teraz nagle ściąga.
Jaguar XJR X350 4,2 V8 ,2004r.
Jaguar XJ L X351 3,0 V6, AWD, 2014r.
Peugeot 508sw 2.0 HDi, 2013r.

Jaguar Parts

  • Gość
Odp: Ściąga w prawo jak się puści kierownicę
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 23, 2014, 12:23:12 pm »
A może jakiś element zawieszenia jest skrzywiony?

Offline franiux

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 253
  • Rzeszów, podkarpackie
Odp: Ściąga w prawo jak się puści kierownicę
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 23, 2014, 12:35:02 pm »
Jakiś czas temu była wymieniana tuleja na dolnym wahaczu. Może coś uszkodził pod prasą podczas wymiany. Diagnosta mówi że nie widzi niczego ale teraz już nie wiem.
Jaguar XJR X350 4,2 V8 ,2004r.
Jaguar XJ L X351 3,0 V6, AWD, 2014r.
Peugeot 508sw 2.0 HDi, 2013r.

Jaguar Parts

  • Gość
Odp: Ściąga w prawo jak się puści kierownicę
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 23, 2014, 12:39:27 pm »
Hmm może coś skrzywił lub krzywo zamontował ? Mnie już nic nie zdziwi po tym jak "mechanik" zamontował mi tuleje tylnego wahacza do przedniego i jeszcze zaczął opieprzać co to za zamiennik mu przywiozłem. Nie pasował i trzeba było rozwiercić środek po śruba nie przechodziła  :-hehe 4 oryginalne tuleje mi zmarnował  :(

Offline franiux

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 253
  • Rzeszów, podkarpackie
Odp: Ściąga w prawo jak się puści kierownicę
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 27, 2014, 14:05:16 pm »
Jeszcze jedna kwestia, na przednim dolnym wahaczu jak się okazuje można regulować w 2 miejscach przy przedniej tulejce i tylnej. Diagnosta chyba próbował wyregulować tylko tą przednią i rzeczywiście jest ustawiona na max w lewą stronę, natomiast chyba nie  ruszał tej tylnej która również jest ustawiona w pozycji max w lewo. Czy przesunięcie tej tylnej w prawo spowoduje że auto będzie ściągać jeszcze bardziej na prawo czy się poprawi ?
Jaguar XJR X350 4,2 V8 ,2004r.
Jaguar XJ L X351 3,0 V6, AWD, 2014r.
Peugeot 508sw 2.0 HDi, 2013r.

Offline franiux

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 253
  • Rzeszów, podkarpackie
Odp: Ściąga w prawo jak się puści kierownicę
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 10, 2015, 15:18:13 pm »
Muszę trochę odgrzać temat, bo nadal mam problem ze ściąganiem w prawo.
Mechanik twierdzi, że pod śrubą do ustawiania kąta wyprzedzenia powinna być podkładka a jej nie ma z obu stron. Rzeczywiście jest taki jakby ząbek w który by pasowała taka podkładka, czy ktoś może sprawdzić czy ma tam podkładkę czy samą śrubę ?. Chodzi o mocowanie przedniego dolnego wahacza od strony przedniej ?. Wystarczy się schylić pod przedni zderzak. Twierdzi, że bez tej podkładki śruba łatwo może się przesuwać.
Jaguar XJR X350 4,2 V8 ,2004r.
Jaguar XJ L X351 3,0 V6, AWD, 2014r.
Peugeot 508sw 2.0 HDi, 2013r.

Offline filar12

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 887
  • http://lpg-lodz.pl/
Odp: Ściąga w prawo jak się puści kierownicę
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 10, 2015, 22:32:39 pm »
W przedliftach są śruby bez podkładek owalnych po lifcie już są ale można kupić komplety śrub z MOGA (śruba z podkładkami) i mamy już miejsca na oparcie podkładki w wózku są.
http://lpg-lodz.pl/

KIEDY¦ by³ S-type 1999r 3.0 V6 "sreberko" napêdzane LPG ;-) nastêpnie X350 4.2l +LPG oczywi¶cie ;-), S-type 2002r Fl 3.0L LPG, X350 3.0L LPG ;-),tera¼niejszo¶æ X358LWB 4,2 LPG.

Offline franiux

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 253
  • Rzeszów, podkarpackie
Odp: Ściąga w prawo jak się puści kierownicę
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 11, 2015, 12:55:54 pm »
Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedną teorię, czy jak wymieniali maglownicę to mogli podłączyć do kolumny o 1 ząbek nie w tą stronę co trzeba ?. I teraz jak ustawiają geometrię, ustawią kierownicę prosto, zbieżność tak jak należy to i tak będzie maglownica dążyć do ustawienia się do jazdy wprost, ale skoro jest przestawione o 1 ząbek to kierownica będzie uciekać w prawo zarówno w jeździe jak i przy hamowaniu. Czy taki scenariusz jest możliwy ? jeśli tak to chyba wystarczy teraz kierownicę o 1 ząbek w lewo i wtedy dopiero ustawić geometrię ?  ??????
Jaguar XJR X350 4,2 V8 ,2004r.
Jaguar XJ L X351 3,0 V6, AWD, 2014r.
Peugeot 508sw 2.0 HDi, 2013r.

Offline niewaskieauto

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.725
  • piêkno¶æ dnia postrach nocy
Odp: Ściąga w prawo jak się puści kierownicę
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 11, 2015, 22:44:12 pm »
z tą kierownicą to wystarczy podpiąć kompa i sprawdzić co pokazuje czujnik kąta skrętu  a przestawienie raczej jest nie możliwe
by³a zielona bestia 300km s type 4.2  V8
by³ saab 95 2.3 turbo 220km
by³ citroen c5 3.0 V6 207 km
jest alfa romeo 166 2.5 V6 190 km
i kilka jaguarów do serwisu
bêdzie x350 super V8 400KM

Offline grzechch

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 663
Odp: Ściąga w prawo jak się puści kierownicę
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 12, 2015, 20:41:42 pm »
To chyba oryginalny program serwisowy pokaże wskazania czujnika kąta skrętu a nie te ogólnie dostępne