Autor Wątek: przeraźliwy głos jakby z kół  (Przeczytany 2957 razy)

ktr

  • Gość
przeraźliwy głos jakby z kół
« dnia: Maj 24, 2014, 20:40:58 pm »
Mój x-type miewał ten syndrom wcześniej raczej zimą, ale w tym roku wkurza mnie nawet dziś. Otóż chodzi o to, że podczas jazdy, czasem przy dużych prędkościach, a czasem przy małych (jazda pod domem, parkowanie) słychać takie trudne do opisanie przeraźliwe wycie, jakby metaliczne, ale nie umiem tego opisać.

Jako laik łączyłbym to z kołami. Co ciekawe, zauważyłem ostatnio, gdy jechałem wolno na osiedlu, że gdy włączało się to wycie to przy dotknięciu nawet lekkim hamulca wycie ustępuje. Czyli hamulec pomaga. Odgłos jest gorszy niż piszczący/wyjący autobus. Totalny obciach i przerażenie.

Może to coś z hamulcami? Albo z łożyskiem koła?

Nagrałem telefonem ten dźwięk, podczas jazdy z prędkością około 80-100 km. Przy wolnej jeździe dźwięk jest troszkę inny, może zależy od szybkości jazdy? Być może to pomoże Wam w udzieleniu mi porady? Posłuchajcie... poniżej link do pliku z nagranym dźwiękiem:

http://przeklej.org/file/ukIXJb/Voice00003.3gp
Po kliknięciu w link trzeba poczekać ze 20 sekund (jak się nie jest zarejestrowanym), następnie pokaże się pole na wpisanie kodu z obrazka, i potem znów czekanie około 5 sekund, ale link działa i dźwięk się uruchamia.

ghrh

  • Gość
Odp: przeraźliwy głos jakby z kół
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 24, 2014, 22:24:55 pm »
Zobacz jeszcze czy po zdjęciu nogi z gazu dźwięk nadal się utrzymuje.
Jeżeli jest cały czas, to zacząłbym od sprawdzenia hamulców czy nic nie trze.

ktr

  • Gość
Odp: przeraźliwy głos jakby z kół
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 24, 2014, 22:27:02 pm »
Teraz nie dam sobie głowy uciąć, ale wydaje mi się, że odpuszczenie pedału gazu nie pomaga.

Y-1 Yonek

  • Gość
Odp: przeraźliwy głos jakby z kół
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 25, 2014, 00:00:28 am »
Dokładnie oglądnij elementy otaczające oponę i felgę następnie hamulce wystarczy klocki jeśli są blachy będą się ocierały Ps bardzo dziwny dźwięk. wnajgorszym przypadku piasty kół a ustaliłeś czy to przód czy tył??

ktr

  • Gość
Odp: przeraźliwy głos jakby z kół
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 26, 2014, 13:26:12 pm »
Głowy nie dam bo to trudno na słuch ustalić, ale skłaniałbym się ku tyłowi. Dałem dziś auto do warsztatu, zobaczymy czy uda im się to ustalić i naprawić.

ktr

  • Gość
Odp: przeraźliwy głos jakby z kół
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 31, 2014, 16:40:17 pm »
Wg gościa z warsztatu to ma raczej związek z tylnymi hamulcami. Jest wersja, że tylne klocki mają taką blaszkę, która ma chyba ostrzegać gdy kończą się klocki. I to może powodować ten przeraźliwy dźwięk... chociaż klocki jeszcze się nie skończyły. Podobno wymiana tylnych klocków ma pomóc.

Miał ktoś z Was taką przygodę?

Offline slawek

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 313
Odp: przeraźliwy głos jakby z kół
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 31, 2014, 19:29:22 pm »
Spotkałem się z takimi klockami. W Mitsubishi nie miałem kontrolki zużycia klocków, ale były fabrycznie zamontowane takie piszczące klocki.
X-Tpe 2,0 D sport  rok 2004

werdew

  • Gość
Odp: przeraźliwy głos jakby z kół
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 02, 2014, 13:50:01 pm »
Spotkałem się z takimi klockami. W Mitsubishi nie miałem kontrolki zużycia klocków, ale były fabrycznie zamontowane takie piszczące klocki.

Dokładnie tak jak napisałeś.
Z tym że w moim Galancie to były takie blaszki na klockach.
I jak już było cienko z okładzinami, to te blaszki zaczęły "drzeć" o tarcze hamulcowe.
I wtedy dźwięk był przerażająco żenujący  :-wstyd
Wymiana klocków i cisza jak makiem zasiał. :-)

Offline aro

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 705
  • s-type 2000 manual lpg
Odp: przeraźliwy głos jakby z kół
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 02, 2014, 14:25:57 pm »
Całkiem mądry patent z tymi blaszkami,nie ma szans zjezdzic do zera klockow,nie ma czujnikow,kabelkow,wtyczek ktore lubią nawalac...he he ciekaw jestem jak sie nazywaja fachowo takie klocki..klocki z akustycznym czujnikiem zużycia..musze o takie zapytac w sklepie bo tez mi sie szykuje wymiana