Autor Wątek: S-type nietypowy odgłos pracy silnika  (Przeczytany 2460 razy)

Offline jan

  • Aspirant
  • Wiadomości: 4
S-type nietypowy odgłos pracy silnika
« dnia: Październik 30, 2013, 20:56:39 pm »
Witam wszystkich miłośników marki.
Od 2,5 roku jestem posiadaczem s-typa z silnikiem 3,0. Autko przez kilka lat prawie nie było używane, ja zrobiłem nim ponad 45.000 km i teraz ma trochę ponad 60k. Przebieg autentyczny - auto z salonu w Polsce. Silnik pracuje jak zegarek szwajcarski. Autko w stanie fabrycznym, nie było nigdy naprawiane - tylko przeglądy. Można powiedzieć bajka gdyby nie to że:

Co jakiś czas - raz na miesiąc, raz na trzy miesiące czasami już po tygodniu przychodzi taki dzień, że rano po uruchomieniu silnika pojawia się dziwny odgłos:
Przypomina to odgłos jakby wyjęto filtr powietrza. Głośny odgłos zasysania powietrza. Byłem z tym u mechaników, sprawdzili cały układ zasysania powietrza. Jest szczelny. Nie pojawiają się żadne błędy. Wymiana filtra powietrza nic nie daje. Przy pracy na wolnych obrotach prawie tego nie słychać lecz każde dodanie gazu daje charakterystyczne efekty dźwiękowe - szczególnie dobrze słyszalne na zewnątrz samochodu. Nie ma to zauważalnego wpływu na osiągi - autko jeździ normalnie. Taka sytuacja nie trwa zwykle dłużej niż trzy dni - po czym ten dziwny odgłos mija i mogę cieszyć się miłym mruczeniem kota - jak długo tego nie wie nikt.
Moje pytanie: czy ktoś z forumowiczów spotkał się z takimi objawami ????
Może jakieś sugestie co sprawdzić ??

I jeszcze jedno pytanie:
Po wyłączeniu silnika wewnątrz kabiny słychać odgłosy przelewania się ( bulgotania ) płynu chłodzącego dochodzące spod deski rozdzielczej - trwa to kilka minut. Poziom płynu chłodzącego jest prawidłowy. Czy to jest normalne?

Będę wdzięczny za porady.
Pozdrawiam wszystkich.

S-Type 3,0 - 2006

jarkrzy1

  • Gość
Odp: S-type nietypowy odgłos pracy silnika
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 30, 2013, 22:06:52 pm »
Co do bulgotania....normalne wg mnie to nie jest ale w s-typach typowe :-gwizd

krzysztp

  • Gość
Odp: S-type nietypowy odgłos pracy silnika
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 01, 2013, 07:14:27 am »
Masz za mało płynu w klimatyzacji. Stąd to bulgotanie.
Musisz uzupełnic

Offline jan

  • Aspirant
  • Wiadomości: 4
Odp: S-type nietypowy odgłos pracy silnika
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 12, 2014, 13:04:57 pm »
Witam ponownie,
chciałbym wrócić do tematu odgłosów ponieważ sytuacja zmieniła się o tyle, że teraz jedynie 2-3 dni jest OK a pozostały czas autko hałasuje. Byłem w ASO gdzie zaproponowano mi za ok 1000 zł znalezienie usterki. Mechanik powiedział, że na pierwszy rzut oka konieczna będzie wymiana kolektora dolotowego za kilka tysięcy  :(. Podobno są w nim jakieś klapy, które prawdopodobnie się nie otwierają lub nie zamykają, a naprawa tego nie jest możliwa - tylko wymiana całego kolektora.

Silnik na biegu jałowym pracuje cicho, równomiernie bez żadnych obcych odgłosów. Lekkie dodanie gazu powoduje głośny odgłos ssania powietrza słyszalny wyraźnie na zewnątrz.  W czasie jazdy ze stałą niewielka prędkością w kabinie ten odgłos jest prawie niewyczuwalny, jednak nawet przy delikatnym dodaniu gazu słyszalne jest dość głośne dudnienie.
Może jest to odczucie subiektywne ale wydaje się, że gdy słyszalne jest dudnienie, występuje niewielki spadek mocy.

Moje pytanie czy spotkał się ktoś z szanownych Państwa z takim uszkodzeniem kolektora dolotowego? i czy rzeczywiście tylko wymiana wchodzi w grę?
Może są jakieś sposoby by sprawdzić czy to rzeczywiście wina kolektora. Komputer nie wykazuje błędów.
Pozdrawiam wszystkich.
S-Type 3,0 - 2006