Autor Wątek: Jaguar XJ12 - Jak sprawdzić poziom płynu chłodniczego?  (Przeczytany 3631 razy)

Offline Sabbath

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 162
Jaguar XJ12 - Jak sprawdzić poziom płynu chłodniczego?
« dnia: Styczeń 23, 2014, 21:17:10 pm »
Jak sprawdzić poziom płynu chłodniczego, w Jaguarze XJ12 serii 3 z 1989 roku.  Jak uzupełnić, wewntualnie do jakiej granicy odessać płyn żeby nie było go za dużo w układzie.

Offline Rogal

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz
  • *
  • Wiadomości: 30
    • www.englishcars.pl
Odp: Jaguar XJ12 - Jak sprawdzić poziom płynu chłodniczego?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 03, 2014, 14:50:14 pm »
a odpiszę , wszak nie ma głupich pytań :) tylko wszechobecne lenistwo  :-super

W Jaguarze tak jak w każdym innym aucie jest zbiorniczek wyrównawczy a tam 2 kreski. Jak będziesz trzymał się z płynem pomiędzy nimi to wszystko będzie ok.
Jest tak skonstruowany że nawet jak się przesadzi z płynem to sam wypluje nadmiar.
tel 695 455 231

tadelak

  • Gość
Odp: Jaguar XJ12 - Jak sprawdzić poziom płynu chłodniczego?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 21, 2014, 20:20:02 pm »
Witam!
W Jaguarze XJ12, serii III z 1989r. powinien znajdować się silnik 5,3 HE z dość skomplikowanym układem chłodzenia. Znajdujący się tam zbiorniczek wyrównawczy nie jest przeźroczysty i dlatego nie posiada żadnych kreseczek (max/min) bo jest z metalu. Są tam dwa wlewy płynu i napełniać układ można każdym z nich. Trzeba to robić bardzo metodycznie bo płynu wchodzi ponad 20 l. Układ jest tak sprytnie pomyślany, że nadmiar płynu przedostaje się do takiego zbiornika "bezpieczeństwa" znajdującego się w lewym błotniku a jak i ten się napełni to ma odprowadzenie wężykiem prosto na podłoże na którym samochód stoi. Ja napełniałem środkowym wlewem i czekałem aż zgaśnie kontrolka na konsoli. Potem trzeba uruchomić silnik, odczekać. Powinna zaraz się zaświecić. Wtedy powtarzamy czynności. Wszystko to trzeba robić spokojnie i metodycznie ponieważ te silniki mają tendencje do przegrzewania się więc trzeba szczególnie dbać o całość układu chłodzenia a więc - termostaty i oba wentylatory (ten elektryczny i na sprzęgle wiskozowym). Nie zapomnij o odpowietrzaniu. Życzę powodzenia i nie szukaj kresek na zbiorniczku wyrównawczym;)   

Offline Sabbath

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 162
Odp: Jaguar XJ12 - Jak sprawdzić poziom płynu chłodniczego?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 30, 2014, 13:40:57 pm »
Dziękuję za info, już z Jagusiem wszystko ogarnięte na Tip-top. Kolega wczoraj skończył mi robić detaling komory silnika. Dziś jeszcze odbieram ostatnie koło i końcówki wydechów z polerki i można rozpoczynać sezon.