Autor Wątek: XJ-40 różnice między rocznikami, oraz wersjami na USA i Europę  (Przeczytany 8922 razy)

Offline Michal_sk8

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • low mileager jaguar XJ40 94'
XJ-40 różnice między rocznikami, oraz wersjami na USA i Europę
« dnia: Listopad 05, 2013, 13:55:12 pm »
Witam
chciał bym się przywitać jestem nowy na forum, jest to mój pierwszy post tutaj, dotychczas tylko czytałem

zamierzam kupić jaguara XJ-40 mam na oku model z 1991r z 4 litrowym silnikiem ,samochód był wypuszczony na rynek Amerykański, przeczytałem sporo tematów i jako tako wiem co i jak jeździłem trzema egzemplarzami, które oglądałem ale wszystkie z silnikiem 3,2

to co mnie najbardziej interesuje to:

1 różnice w wersji na rynek USA
2 kiedy i co dokładnie w jakim roku było zmieniane, modyfikowane lub zastępowane czymś innym

myślę,że dobrze jak wszystko było by w jednym temacie opisane, co w danym roku uległo zmianie, które roczniki miały jakie wady itp, w różnych tematach są poruszane różne zagadnienia a tu chciał bym wszystko złożyć w całość


pozdrawiam Michał


romek

  • Gość
Odp: XJ-40 różnice między rocznikami, oraz wersjami na USA i Europę
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 14, 2013, 12:55:18 pm »
Początkowo do napędu użyto silników R6 2.9 i 3.6 o pojemnościach 2919 ccm i 3590 ccm. W 1990 r. zastąpiły je silniki 3.2 i 4.0 o pojemnościach 3239 ccm i 3980 ccm. Wersję dwunastocylindrową zaprezentowano na rok przed planowaną modyfikacją. W 1992 roku pojawił się XJ12 z nowym silnikiem V12 6.0l o pojemności 5993 cm³ i mocy 302 KM. Wersja amerykańska różnią się pod względem sterowników silnikowych oraz elektryką (świateł). Na rynek amerykańskim topowa wersja "Daimler" nazywał się "Van den Plas".

ribu

  • Gość
Odp: XJ-40 różnice między rocznikami, oraz wersjami na USA i Europę
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 15, 2013, 10:58:52 am »
A to co widać na pierwszy rzut oka w wersji USA, to zjeżdżające przednie pasy ;)

Przemko

  • Gość
Odp: XJ-40 różnice między rocznikami, oraz wersjami na USA i Europę
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 09, 2013, 01:11:46 am »
wersja usa ma inne przednie lampy są szersze  w miejscu  kierunkowskazow na blotnikach jest logo jaguara
 inna jest konstrukcja
zderzaków, które wyposażone są w mocowania
absorbujące energię uderzenia
posiada również pompe powietrza AIR (Air
Injection Reactor Pump) oraz zawór EGR
(Exhaust Gas Recirculation Valve)
licznik przebiegu jest w milach
automatyczne pasy
 komputer pokładowy wyświetla wszystkie kody
błędu

Offline Michal_sk8

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • low mileager jaguar XJ40 94'
Odp: XJ-40 różnice między rocznikami, oraz wersjami na USA i Europę
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 09, 2013, 10:49:59 am »
dzięki za odpowiedzi, te ostatnie już bardziej szczegółowe, o szerszych światłach nie wiedziałem i zastanawia mnie jak mają być szersze skoro są okrągłe?

najbardziej chciał bym się dowiedzieć czy silnik jest inny?

mam na oku tego jaguara który był prezentowany w zakupie kontrolowanym, wszystko było by ok gdyby nie była to wersja usa... założyłem temat bo usłyszałem że jaguary na rynek amerykański były mocno ograniczone, silnik miał płaskie tłoki i zamiast tych 222-226KM jest około 190koni

takie inne pozostałe różnice o wersji usa/europa znam tak samo rocznikowe różnice również,bardzo dużo czytałem nie tylko na polskich stronach oraz korespondowałem z takim guru od jaguarów, ale myślałem że może napisze ktoś coś czego nie wiedziałem

chce wiedzieć bo po zimie chce kupić jaguara XJ40 najporządniejszego jakiego się tylko da i się nim cieszyć, te pasy automatyczne są fajne, kolor tapicerki też mi się bardzo podoba w tym egzemplarzu z TVN tylko nie chciał bym aby mój 4 litrowy silnik miał 30 koni mniej i w dodatku inne części

pozdrawiam

sołtys

  • Gość
Odp: XJ-40 różnice między rocznikami, oraz wersjami na USA i Europę
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 09, 2013, 20:49:57 pm »
założyłem temat bo usłyszałem że jaguary na rynek amerykański były mocno ograniczone, silnik miał płaskie tłoki i zamiast tych 222-226KM jest około 190koni

Właśnie kupiłem wersję usa subiektywnie jeździłem kilkoma xj40 wersja europa i usa i różnicy w mocy nie czułem ale coś może być na rzeczy bo w dowodzie mam 132 kW czyli jakieś 185 km (nie wiem czy to omyłkowo wpisane dane od silnika 3,6 czy prawda)  ale powtarzam jeździłem tą i tą wersją obie w automacie różnicy nie czułem.
W XJ 40 szału z przyspieszeniem nie ma, spodziewałem się wiecej po tym aucie ale to przecież początek lat dziewięćdziesiątych a i ja jestem troszkę skrzywiony bo na co dzień jeźdzę dosyć mocnym autem.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2013, 21:28:47 pm wysłana przez sołtys »

Offline Michal_sk8

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • low mileager jaguar XJ40 94'
Odp: XJ-40 różnice między rocznikami, oraz wersjami na USA i Europę
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 09, 2013, 22:37:51 pm »
dzięki za odpowiedź ja jeździłem tylko dwoma xj40 ale z silnikiem 3.2 też nie mam jak spojrzeć łaskawszym okiem na osiągi bo na co dzień mam prawie 300 konne V8 bmw ale podoba mi się po prostu ten jaguar i chce jako drugie auto , w programie gdy podawali parametry auta ma 226KM oraz 377 Nm jest to rok 1991 może do jakiegoś roku były inne silniki w zależności na kraj tak jak z felgami metrycznymi bo po 1991 były już normalne rozmiary

jeździłeś 4 litrową wersją usa oraz europa czy tylko 3.6? może to nie każdy silnik tak miał? może jedynym sposobem będzie udanie się na hamownie ?

miałem niedawno bmw wersje usa osiągi miał takie samo jak europejskie i w dokumentach też było po tyle samo koni

chciał bym wiedzieć bo auto jest w miarę przyzwoite, i chciał bym je kupić ale dopiero po zimie

Przemko

  • Gość
Odp: XJ-40 różnice między rocznikami, oraz wersjami na USA i Europę
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 10, 2013, 07:55:39 am »
wersja sovereign ma kwadratowe światła i wiadomo że wersji usa są montowane inne światła jak na europę co z czego wynika w wersja usa nie ma chromowanych Wstawek miedz grilem (nerkami)a przednimi lampami

Offline katar83

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.000
Odp: XJ-40 różnice między rocznikami, oraz wersjami na USA i Europę
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 10, 2013, 12:43:29 pm »
Wersja US jesli chodzi o silnik jest slabsza z uwagi na EGR i katalizatory. W Polsce mozna sie tego pozbyc :)

Offline Michal_sk8

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • low mileager jaguar XJ40 94'
Odp: XJ-40 różnice między rocznikami, oraz wersjami na USA i Europę
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 10, 2013, 15:04:36 pm »
katalizatory nie były w każdej wersji czy to europa czy usa? hmm to dziwne że aż o 30 koni obniżają moc te urządzenia bo one na celu mają to aby auto mieściło się w jakiejś normie spalin to może i coś obniża ale żeby aż tyle? a sam silnik i te tłoki są inne czy nie?

można będzie wierzyć temu co jest wpisane  w dowodzie czy parametry faktycznie mogą się różnić od tego co będzie pod maską ?

mannnone

  • Gość
Odp: XJ-40 różnice między rocznikami, oraz wersjami na USA i Europę
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 10, 2013, 21:59:26 pm »
katalizator w wydechu dosyc sporo zabiera mocy zwlaszcza jak jest  zuzyty i kanaliki sa pozatykane, a egr no coz... dostarcza spaliny do dolotu a wiadomo im chlodniejsze powietrze dociera do silnika tym lepiej i w dodatku brudzi go strasznie.  mialem kiedys auto wersja usa i nie wszystkie dane w dowodzie pokrywaly sie ze stanem faktycznym. np masa auta  byla zaokraglona do pelnej liczby.   tak na marginesie, wersje europejskie nie maja kata ani egru?

Offline sebek1111

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 255
Odp: XJ-40 różnice między rocznikami, oraz wersjami na USA i Europę
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 10, 2013, 22:06:37 pm »
katalizator w wydechu dosyc sporo zabiera mocy zwlaszcza jak jest  zuzyty i kanaliki sa pozatykane, a egr no coz... dostarcza spaliny do dolotu a wiadomo im chlodniejsze powietrze dociera do silnika tym lepiej i w dodatku brudzi go strasznie.  mialem kiedys auto wersja usa i nie wszystkie dane w dowodzie pokrywaly sie ze stanem faktycznym. np masa auta  byla zaokraglona do pelnej liczby.   tak na marginesie, wersje europejskie nie maja kata ani egru?

Muj ma katalizatory.

Erg, na 99% nie, ale w sumie nie sprawdzalem az tak dokladnie.
Gdzie go szukac dokladnie? Macie zdjecie pogladowe?

mannnone

  • Gość
Odp: XJ-40 różnice między rocznikami, oraz wersjami na USA i Europę
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 10, 2013, 22:33:39 pm »
jestem zagranica obecnie i nie mam mozliwosci sprawdzenia stad moje pytanie. egr musi byc polaczony z jednej strony z wydechem a z drugiej z kolektorem dolotowym.

Offline Michal_sk8

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • low mileager jaguar XJ40 94'
Odp: XJ-40 różnice między rocznikami, oraz wersjami na USA i Europę
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 11, 2013, 23:10:02 pm »
piszemy o EGR ale w osprzęcie jest również inne urządzenie AIR czyli pompa powietrza,która chyba teoretycznia miała by rekompensować straty w mocy, to skoro niektóre europejskie też mają katalizatory to jak to jest? to silnik silnikowi będzie nie równy ? trochę dziwnie wypuszczać auto już mówię tu tylko o europie i jeden ma a drugi nie ma katalizatora? czy żaden europejczyk nie ma katów czy zależne czy do daimler,sovereign czy podstawowy xj6?

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 995
  • Niedrzwica Duża/Lublin
Odp: XJ-40 różnice między rocznikami, oraz wersjami na USA i Europę
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 12, 2013, 15:13:05 pm »
Silniki będą sobie równe , bo te kilkanaście KM to praktycznie żadna róznica  . Ja posiadam XJ 6 z Holandii i niemam kata ( albo ktos go wycią  albo nie było go nigdy ) , mam 212 KM , a normalnie z katem powinienem mieć 199 KM  . Róznice widac dopiero jak osiagasz prędkośc maksymalną ( przynajmniej ja to u siebie zauważyłem ) . Normalnie XJ6 z silnikiem 3.2 l ma prędkość maksymalną 215 km/h . A wersja bez kata pojedzie ponad 220 km/h . Róznice sa minimalne . To czy Jaguar XJ40 ( niezaleznie w jakiej wersji ) miał kata , czy nie decydowało do jakiego kraju idzie ( bo musiał spełnić wymogi emisji spalin w danym kraju ) .
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L był
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesiąca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )