Autor Wątek: Puchnące hamulce  (Przeczytany 7480 razy)

Rastafara

  • Gość
Puchnące hamulce
« dnia: Sierpień 06, 2013, 22:19:35 pm »
Witam kolegów, wymieniłem pompe hamulcową, odpowietrzyłem cały układ i wszystko było ok. (niby) po przejechaniu kilkunstu mil ( mieszkam w szkocji) i nacisnięciu kilkunastokrotnym hamulca (kręta doga), pedał hamulcowy "spuchł" a hamulce zablokowały w jakiejś części koła, nie mogłem kontynułować podróży, pomocne okazało się upuszczenie przez odpowietrznik w kole płynu hamulcowego - pomogło na kolejnych kilka mil (wróciłem do domu). Rano wszystko było ok. ale znowu po krótkiej podróży pojawił się ten sam problem. Postanowiłem wymienić pompę na starą, oryginalną z tego auta ale to nic nie dało - ciągle mam ten sam problem.  Pompe wymienił i mechanik (szkocki), który nie umiejąc odpowietrzyć hamulca w X myślał że jest uszkodzona.
Nie mam już pojęcia co robić, przejżałem tematy na forum i jedyne co znalazłem to regulacja śruby w serwie ale jak już wspomniałem pompa jest oryginalna od tego auta (choć nie wiem co ten psudo mechanik zrobił, może ją wykręcał lub wkręcał).
Czy ta śruba powinna być luźna tzn. ona nie stoi sztywno w servie tylko wygląda jakby była oberwana (ale ciągle coś ją trzyma tylko "gibie: sie na boki)

Liczę na Was Panowie bo mechanicy tutaj mają wiadomości tylko na temat wymiany klocków i oleju.

Offline Kaminho

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
Odp: Puchnące hamulce
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2013, 22:34:14 pm »
A zmieniałeś płyn hamulcowy?
Jaguar X-Type Estate 2004r. 2.5 v6

Rastafara

  • Gość
Odp: Puchnące hamulce
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 06, 2013, 22:37:41 pm »
Calutki jest nowy, odpowietrzone kilkukrotnie

Offline Kaminho

  • Aspirant
  • Wiadomości: 6
Odp: Puchnące hamulce
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 06, 2013, 22:47:58 pm »
Może gumowe przewody hamulcowe przy zaciskach.
Cytat z innego forum:
"Guma z upływem czasu parcieje i pod wpływem temperatury rozszerza się blokując odpływ płynu.
Naciskasz na hamulec to płyn pod ciśnieniem wypycha tłoczek a z powrotem płyn nie wraca i dlatego niewrócony tłoczek blokuje hamulce."

Jaguar X-Type Estate 2004r. 2.5 v6

Rastafara

  • Gość
Odp: Puchnące hamulce
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 06, 2013, 23:08:35 pm »
Sprawdzone, nawet jeden wymieniony.

mar-fil

  • Gość
Odp: Puchnące hamulce
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 07, 2013, 00:11:51 am »
sprawdź jeszcze korek zbiorniczka płynu, u mnie to była jedna z dwóch przyczyn, a druga to przewody gumowe a dokładniej zaciski przewodów za luźne...

eMWuGSM

  • Gość
Odp: Puchnące hamulce
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 07, 2013, 01:08:07 am »
Blok elektrozaworów pompy ABS?

U mnie mam uszkodzony blok zaworów wyjściowych koła przedniego lewego i tylnego prawego.

Objaw, po przyhamowaniu (lekkim) tloczki kół LP i PT nie cofają się, hamują, auto nie stacza się ze sporej górki. Przy mocnym krótkim przyhamowaniu (impulsowe naciśnięcie do końca pedału hamulca i puszczenie) tłoczki się cofają. U mnie zaczeło się to dziać po wymianie płynu hamulcowego (przy okazji wymiany wysprzęglnika), stary płyn był ciemny i nieco metny.

Powinno to wykazać po podlączeniu pod komputer, UWAGA !!!

Po EOBD (OBDII) Ci nic nie pokaże, szukaj kogoś kto ma AutoCom'a lub Delphi.

Rastafara

  • Gość
Odp: Puchnące hamulce
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 07, 2013, 21:22:33 pm »
Blok elektrozaworów pompy ABS?

U mnie mam uszkodzony blok zaworów wyjściowych koła przedniego lewego i tylnego prawego.

Objaw, po przyhamowaniu (lekkim) tloczki kół LP i PT nie cofają się, hamują, auto nie stacza się ze sporej górki. Przy mocnym krótkim przyhamowaniu (impulsowe naciśnięcie do końca pedału hamulca i puszczenie) tłoczki się cofają. U mnie zaczeło się to dziać po wymianie płynu hamulcowego (przy okazji wymiany wysprzęglnika), stary płyn był ciemny i nieco metny.

Powinno to wykazać po podlączeniu pod komputer, UWAGA !!!

Po EOBD (OBDII) Ci nic nie pokaże, szukaj kogoś kto ma AutoCom'a lub Delphi.

Jak krótko przychamuję to niestety hamulce sie jeszcze bardziej blokują :(
sprawdź jeszcze korek zbiorniczka płynu, u mnie to była jedna z dwóch przyczyn, a druga to przewody gumowe a dokładniej zaciski przewodów za luźne...
za luźne - znaczy za słabo dokręcone? Jak mam sprawdzić korek?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2013, 06:32:43 am wysłana przez Choina »

Rastafara

  • Gość
Odp: Puchnące hamulce
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 14, 2013, 21:23:37 pm »
Witam,

Sprawdziłem wszystko ponownie, cały układ odpowietrzyłem jeszcze raz i niestety jest to samo. Pozostaje tylko jedna rzecz - servo.
Pytanie - czy możliwe jest aby serwo samo wciskało tłok w pompie?   


 :-kogutki

Rastafara

  • Gość
Odp: Puchnące hamulce
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 16, 2013, 22:55:00 pm »
Ponieważ nie było odpowiedzi dzialałem dalej sam ale dla potomności :P podzielę się zdobytym doświadczeniem.
Porozmawiałem ze znajomym szkotem ze sklepu z częściami i on zasugerował że do wymiany najprawdopodobnie jest regulator/zawór który jest gdzieś od spodu i działa na tylne koła.
Czy ktoś wie jak to się nazywa fachowo i co to jest?

Rastafara

  • Gość
Odp: Puchnące hamulce
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 01, 2013, 16:58:44 pm »
Sprawdziłem po raz kolejny cały system i nic :(  Hamulce blokują wszystkie 4 koła naraz.

Rastafara

  • Gość
Odp: Puchnące hamulce
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 22, 2013, 19:05:10 pm »
Witam,
dla zakoczenia tematu napiszę co się popsuło - serwo to ono samo wciskało po trochu pompę hamulcową.
Doszedłem do tego odkręcając pompę od serwa - hamulce odpuściły więc wskazały sprawcę.
Wymiana jest dość prosta choć dostęp do śrub jest dość trudny.
Pozdrawiam
Peace

Offline Kocur666

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.670
  • Zdrowie szybkich pań i pięknych Jaguarów...
Odp: Puchnące hamulce
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 22, 2013, 19:24:26 pm »
Przynajmniej będzie wiadome na przyszłość, gdyby ktoś miał podobny problem...

Pozdrawiam... :P
Jaguar X-type 2,5 V6 AWD 02r

Yamaha YZF-R1 RN19