Autor Wątek: Powoli zdycha automat !  (Przeczytany 8071 razy)

Bedek

  • Gość
Powoli zdycha automat !
« dnia: Styczeń 21, 2013, 22:02:01 pm »
 Witam !!!

No i stało się  :'( a 1,5 roku było tak pięknie automacik chodził jak marzenie a dzisiaj - wsiadam podjechałem 4 km pod stację paliw zalałem ruszam i .. zmiana z 1 na 2 szarpie z 2 na 3 mniej ale też z 3 na 4 szarpie. Po dwóch godzinach postoju i ponownej jeździe (14 km) szarpie tylko zmiana z 1 na 2 reszta biegów miękko ładnie jak dawniej, ale z 1 na 2 szarpnięcie i to mocne. Bieg zmienia się bardzo szybko ale mam wrażenie jak by nie wysprzęglał do końca. Żaden komunikat się nigdzie nie pojawił na kompie też żadnych błędów nie bardzo wiem co z tym zrobic nie mam w okolicy żadnego rzetelnego fachowca od automatów więc przynajmniej na razie cała nadzieja w was może ktoś przerabiał temat ?? Pewnie i tak skończy się w warsztacie ale może chociaż pojechał bym z pewną wiedzą.
Autko to X 2,5 2003r.

Dzięki za każdą radę

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.000
  • Niedrzwica Du¿a/Lublin
Odp: Powoli zdycha automat !
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 22, 2013, 10:26:23 am »
Odnośnie automatu jaguarowego to tyle moge ci powiedzieć , ze w ciagu jednego dnia nie jest możliwe zeby sie automat zepsuł sam z siebie ( musiałbys go ciagle na max obortach katowac zeby cos mogło mu sie stać ) .

1. sprawdź poziom oleju w skrzynik ( na pracujacym silniku ) sprawdź i poziom zimnego i poziom ciepłego
2. zwróć uwage na koor oleju i kiedy był wymieniany
3. być moze ktos podczas wymiany oleju zapomniał o wyczyszczeniu magnesów któer gromadza opiłki i dlatego dostały sie do obiegu i skrzynia zaczeła je mielić
4. z tego co patrzyłem to powinienes miec skrzynie JR506E , czyli powinna miec płyte sterujaca która odpowiada za przełaczanie biegów przy odpowiednich obrotach ( niestety czasami ta płyta zawodzi i jest własnie przyczyną szarpnięć na którymś z biegów , bądź na wszystkich )

Odnośnie automatu w twoim kocie tyle moge ci poradzić .  :)
 
Powodzenia  :)
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L by³
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesi±ca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

Bedek

  • Gość
Odp: Powoli zdycha automat !
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 22, 2013, 12:22:54 pm »
Dzięki, sporo mi pomogłeś, szczególnie jeśli chodzi o numer i sterownik.

benjamin

  • Gość
Odp: Powoli zdycha automat !
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 22, 2013, 13:46:51 pm »
Skrzynia JF506E (JATCO)

w tych skrzyniach sterowniki zdarzają się wadliwe
jednakże może to też być spowodowane np. przez ubytek oleju co doprowadziło do przepalenia tarczek sprzęgła. Te wówczas należałoby wymienić. Wina może również być w elekrtozaworach. Jest ich w sumie 9 i często wysiadają. Znając problem, dobry mechanik będzie wiedział który elektrozawór wymienić.
Czasem pomaga wykasowanie wyuczonych ustawień ale warunkiem jest idealny sterownik
Nie poradzisz sobie bez pomocy profesjonalnego warsztatu zajmującego się automatami

Bedek

  • Gość
Odp: Powoli zdycha automat !
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 22, 2013, 17:20:54 pm »
Dzisiaj było tak : przychodzę po nocy do auta przekręcam kluczyk a tu : "gearbox faul " i zapaliła się kontrolka silnika, skrzynia jedzie tylko na 3 biegu. Podłączyłem kompa ze zwykłym OBDII ( IDS-a w  Olsztynie niema wcale, serwisu też nie) wyskoczył błąd P0778 ( Elektromagnes zaworu B regulacja ciśnienia typu elektrycznego), błąd skasowałem auto jechało normalnie przez jakieś 4-5 km potem zaczęło szarpac - błąd znów był ale kontrolki nie zapalił. Ciekawostką jest to że jak przekręcę stacyjkę na kontrolki to wyskoczy gearbox faul i zapali się kontrolka silnika, jak przekręcę od razu na rozrusznik i odpalę to nic się nie świeci auto jedzie ale szarpie. Jak znam życie to pewnie elektrozawór  B jest gdzieś daleko w skrzyni i aby się do niego dostac trzeba ją wyją i rozebrac w drobny mak.
Dzisiaj wieczorem sprawdzę jeszcze połączenia zewnętrzne skrzyni ale słabo to widzę.

Połączono

Teraz już całkiem zdechło pojawił się napis transmision fault świeci się pomarańczowa kontrolka i kontrolka silnika a skrzynia chodzi w trybie awaryjnym. Najgorsze jest to że w Olsztynie niema nikogo kto mógłby się tym zając.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2013, 20:45:09 pm wysłana przez Choina »

Offline Choina

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Daimler
  • ***
  • Wiadomości: 2.283
Odp: Powoli zdycha automat !
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 23, 2013, 08:17:40 am »
Możliwe przyczyny według serwisu Jaguara:
Transmission to TCM 2/4 Brake pressure solenoid circuit: open circuit, short circuit
Transmission internal 2/4 Brake pressure solenoid circuit: open circuit, short circuit
TCM Ground circuit: open circuit, high resistance 2/4 Brake pressure solenoid failure
Jest XE MY20, XJ6 1995
By³ X350 Sovereign 4.2 Long 2005,  X350 SuperV8 2003, X-Type 3.0 2004 i 2007, X300 Sovereign 4.0 1997, X308 Sovereign 1998, X300 Tuning Arden 4.0 Manual 1996

Bedek

  • Gość
Odp: Powoli zdycha automat !
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 23, 2013, 19:50:52 pm »
Dokładnie tak jak napisałeś Choina ma to potwierdzenie w praktyce, dzisiaj był dzień diagnostyki wyszło na to że nie ma przejścia na jednym z zaworków nr 2/4.
Teraz mam pytanie czy dojście do zaworków jest po odkręceniu tej metalowej miski z przodu skrzyni czy trzeba ją wyjąc i rozebrac w drobny mak. Czy takie zawory się dokupuje oddzielnie czy może w jakimś komplecie - podpowiedzcie coś bo w Olsztynie nikt nic na ten temat nie wie i jestem trochę z ręką w nocniku - pomocy !!!

Offline Jaguar XJ6

  • Moderator "Kotek miesiąca"
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.000
  • Niedrzwica Du¿a/Lublin
Odp: Powoli zdycha automat !
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 23, 2013, 20:23:48 pm »
Tutaj masz strone na której jest sporo o twojej skrzyni i jej  budowie , wadach i zaletach ( moze to bedzie dla ciebie nieco oświecający artykuł )

http://www.prnd.pl/porady-asb/automatyczna-skrzynia-biegow-jf506e-jatco

Jak zobaczysz na rysunkach dostep jest po odkrecenieu tej misy o której pisałeś , ale oczywiście wypadałoby je wyjąć z samochodu dla lepszego dostepu i mozliwoście wykonania operacji wymiany zaworów z wieksza precyzją ( niż w przypadku gdyby było ona w samochodzie ). Co do wymiany zaworów , to jak nie chcesz dużo kasy wydać to wymień te co padły ( zatkały sie ) , albo dla świetego spokoju wszystkie jak kasa nie gra roli .
Jaguar XJ6 1994r. 3.2L by³
Jaguar X350 Super V8 4.2L jest

 


E-mail do konkursu ,, Kotek Miesi±ca '' (  konkurs@jaguarclubpoland.net )

Bedek

  • Gość
Odp: Powoli zdycha automat !
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 23, 2013, 21:55:10 pm »
Dziękuję Jaguar XJ6 za szybką i precyzyjną pomoc.

grzegra

  • Gość
Odp: Powoli zdycha automat !
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 26, 2013, 11:35:50 am »
Miałem podobne problemy. Po wymianie sterownika skrzyni biegów wszystko wróciło do normy.

Bedek

  • Gość
Odp: Powoli zdycha automat !
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 27, 2013, 11:33:03 am »
Morze nie będzie tak drastycznie, na razie wiadomo na pewno że elektromagnes nie ma przejścia czyli jest spalony. Jutro zostanie wyjęty i zdiagnozowany dokładniej. Na szczęście okazało się ( również dzięki kolegom z forum ) że dostęp do zaworków jest dość łatwy a same zaworki bezproblemowo dostępne. Mam nadzieję że za kilka dni kociak będzie śmigał jak dawniej a cała awaria rozejdzie się po kościach.

grzegra

  • Gość
Odp: Powoli zdycha automat !
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 29, 2013, 09:50:36 am »
Przepraszam za nieprecyzyjny wpis. Chodziło o moduł sterownika skrzyni biegów.

Bedek

  • Gość
Odp: Powoli zdycha automat !
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 01, 2013, 11:48:34 am »
Udało się  :-super po zamontowaniu nowego zaworka skrzynia działa jak dawniej. Ogólnie wymiana tego ustrojstwa jest łatwa i bezproblemowa. Wielkie dzięki dla wszystkich którzy zainteresowali się tematem.

Offline Choina

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Daimler
  • ***
  • Wiadomości: 2.283
Odp: Powoli zdycha automat !
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 01, 2013, 12:07:01 pm »
Napisz dla potomnych jakie koszta poniosłeś. Czy trzeba skrzynie wyjmować czy obyło się bez tego.
Jest XE MY20, XJ6 1995
By³ X350 Sovereign 4.2 Long 2005,  X350 SuperV8 2003, X-Type 3.0 2004 i 2007, X300 Sovereign 4.0 1997, X308 Sovereign 1998, X300 Tuning Arden 4.0 Manual 1996

Bedek

  • Gość
Odp: Powoli zdycha automat !
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 01, 2013, 15:20:24 pm »
Najważniejsze że skrzyni nie trzeba wyjmować, zaworki są pod tą blaszaną miską z przodu skrzyni, wystarczy wyjąć akumulator jego podstawę i dojście jest dobre - należy również spuścić olej - śruba na klucz 24 od dołu skrzyni. Po odkręceniu kilkunastu śrubek zdejmujemy miskę i mamy 9 zaworków jak na dłoni, wystarczy właściwy odkręcić ( jedna lub dwie śrubki zależy od zaworka) i mamy zaworek. Mój spalił się elektrycznie więc nie miał przejścia ale poprzez OBDII komputer go wskazał bezbłędnie - w moim przypadku napisał zaworek "B" 2/4. Koszty to zaworek - jak chcesz poczekać na sprowadzenie to około 250 zł jak od ręki to około 400 - zależy od firmy. Później założyć miskę nalać oleju i iść na piwo  :). Ważna uwaga którą wyczytałem olej nalewamy po  zdjęciu gumowego korka w blaszanej misce - nie odkręcać żadnych śrub z boku ani góry skrzyni ( choć są podobne do korka) bo można odkręcić przypadkiem taśmę hamującą i nie będzie wstecznego.