Autor Wątek: Jaguar X-type 2.0D nie odpala po przekręceniu kluczyka  (Przeczytany 12468 razy)

anticrux

  • Gość
Jaguar X-type 2.0D nie odpala po przekręceniu kluczyka
« dnia: Styczeń 12, 2013, 14:38:52 pm »
Mam problem, wczoraj w nocy odwiozłem znajomego i zgasiłem auto na parę minut, gdy chciałem znów je odpalić- zupełna cisza. Kontrolki palą się normalnie, po przekręceniu do końca kluczyka- tak aby zaczął kręcić- nic.

Przyjechał mi na pomoc kolega-mechanik, okazało się, że słychać przy próbie odpalenia "cyk", czyli zapewne automat rozrusznika padł, auto odpaliliśmy "na pych", dojechałem do domu. Jeszcze w nocy sprawdziłem- odpala normalnie, rano- odpala normalnie, pojechałem po część do rozrusznika, dojechałem do mechanika. Okazało się, że aby dojść do rozrusznika trzeba sporo porozbierać, więc wyjechałem z warsztatu i ZAPALIŁA SIĘ KONTROLKA AKUMULATORA (wcześniej gasła od razu po odpaleniu), zwiększanie obrotów nic nie zmieniło, auto ustawiłem na placu warsztatowym, wyłączyłem i już nie można znów go odpalić, tak jak dzień wcześniej.

Czy ktoś z Was zetknął się już z takim przypadkiem? Czy kontrolka akumulatora może mieć związek z rozrusznikiem? Za auto kolega się bierze jutro i dobrze jeśli by można było mu coś doradzić i co do wyciągnięcia rozrusznika i co do dziwnych objawów.

Liczę na Was!

konrib

  • Gość
Odp: Jaguar X-type 2.0D nie odpala po przekręceniu kluczyka
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2013, 14:46:42 pm »
Skoro zapaliła się kontrolka to może bateria nie doładowana i za słaba chwilowo?

anticrux

  • Gość
Odp: Jaguar X-type 2.0D nie odpala po przekręceniu kluczyka
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2013, 14:51:43 pm »
ale wcześniej się nigdy ta kontrolka mi nie zapaliła, a też jakby ako było słabe to by albo próbował kręcić, albo by robił "trrrr" (wiadomo o co chodzi), przynajmniej tak wyglądało to u mnie w zeszłym roku jak były mega mrozy. Poza tym nie było by tego objawu parę minut po zgaszeniu, przynajmniej tak mi się wydaje

moryc25

  • Gość
Odp: Jaguar X-type 2.0D nie odpala po przekręceniu kluczyka
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2013, 15:56:33 pm »
Jeżeli raz kreci, raz nie, potem znowu kreci to albo bendiks albo włącznik elektromagnetyczny. Jednak, przy
słabym aku kotek tez robi tylko "pyk" a nie "trrr", a alternator ma problem swoją drogą skoro kontrolka
się paliła wiec i slaby aku może być przyczyna. 

Pawel99

  • Gość
Odp: Jaguar X-type 2.0D nie odpala po przekręceniu kluczyka
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 12, 2013, 16:00:33 pm »
A "puknięcie" w rozróżnik coś daje? Wtedy gdy nie chce kręcić, stacyjkę na rozruch i mu delikatnie i z wyczuciem przyłożyć... Często pomaga.

Kulikowski

  • Gość
Odp: Jaguar X-type 2.0D nie odpala po przekręceniu kluczyka
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 12, 2013, 16:13:58 pm »
Też obstawiam właśnie bendix

anticrux

  • Gość
Odp: Jaguar X-type 2.0D nie odpala po przekręceniu kluczyka
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 12, 2013, 18:21:33 pm »
czyli obstawiacie dwie niezależne rzeczy?
czyli coś z rozrusznikiem- to się wyjaśni po wyciągnięciu i wymianie automatu,
oraz słabe ako?

z tym słabym ako trochę mi to nie pasuje, bo to by się objawiało "ciężkim" odpalaniem np. po nocy, a nie odpaleniem po 5 minutach wyłączenia, też chyba przy słabym ako nie pali się kontrolka akumulatora na stałe, ale wyłączy się przy wzroście obrotów

Offline walbor62

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 141
Odp: Jaguar X-type 2.0D nie odpala po przekręceniu kluczyka
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 13, 2013, 09:00:33 am »
Po co kombinacje, sprawdź akumulator a dopiero później sprawdzaj ewentualne inne przyczyny. Pozdrowienia
Jaguar x-type 2.0 D
Jeep Grand Cherokee 3,0 CRD
Hummer H3 3.7 Pb

anticrux

  • Gość
Odp: Jaguar X-type 2.0D nie odpala po przekręceniu kluczyka
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 13, 2013, 17:22:52 pm »
wymieniony został automat w rozruszniku, odpalał normalnie, ale za którymś kolejnym razem znów zero odzewu, jutro jedzie cały rozrusznik do sprawdzenia i zapewne wymiany szczotek, czy tam innych badziewi, które mam siedzą...

ciamajda

  • Gość
Odp: Jaguar X-type 2.0D nie odpala po przekręceniu kluczyka
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 14, 2013, 14:12:42 pm »
Witam
Sprawdź przewód prądowy przy alternatorze

anticrux

  • Gość
Odp: Jaguar X-type 2.0D nie odpala po przekręceniu kluczyka
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 16, 2013, 20:38:55 pm »
jak na razie od dwóch dni jest ok.

został wymieniony automat rozrusznika,
rozrusznik został sprawdzony i wyczyszczony
zostały sprawdzone kable i przy rozruszniku, i przy alternatorze, i masa z aka do silnika
został sprawdzony ako (13 na wyłączonym, 14,5 na włączonym)

co dziwniejsze, wszystko okazało sie sprawne, ale może czyszczenie rozrusznika coś dało...
zobaczymy czy się to znów odezwie

Połączono

i kolejna anomalia...

odpaliłem auto po ok 15 min postoju i nie zgasła kontrolka akumulatora, więc z duszą na ramieniu dojechałem do domu (ok 25km), nie zaobserwowałem zaniku prądu. Obroty nie miały wpływu na kontrolkę.

Pod domem zgasiłem i odpaliłem ponownie, odpalił bez problemu, a kontrolka zgasła, po chwili powtórzyłem i tak samo zgasła, jak trzeba.

o co chodzi?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 17, 2013, 03:51:19 am wysłana przez Choina »

Bedek

  • Gość
Odp: Jaguar X-type 2.0D nie odpala po przekręceniu kluczyka
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 17, 2013, 09:52:52 am »
Co prawda nie mam diesla ale kontrolka ładowania żyje własnym życiem - zapala się lub nie, zaraz po odpaleniu lub po kilku minutach, czasami na zimnym silniku ale rzadziej, czasami po włączeniu świateł. Całą instalację sprawdziłem, ładowanie jest poprawne, pobór prądu również. Jak będę miał chwilę czasu to wyjmę alternator i sprawdzę diody i wymienię regulator ale nie wiem czy to coś da. Kiedyś ktoś napisał na forum że zapalanie się kontrolki ustało po wymianie sprężarki klimatyzacji - ja ją odłączyłem więc była elektrycznie obojętna i nic to nie dało.

anticrux

  • Gość
Odp: Jaguar X-type 2.0D nie odpala po przekręceniu kluczyka
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 26, 2013, 23:52:50 pm »
więc dalsza część mojej przykrej przygody:
auto jeździło parę dni bezproblemowo, następnie byłem na chwilę u znajomego i znów to samo- przekręcenie kluczyka i tylko pojedyncze "cyk". Kumpel podłączył prostownik i po minucie auto odpaliło od razu. Więc uznałem, że akumulator i kupiłem nowy (82Ah). Znów auto jeździło beproblemowo, aż cztery dni... dziś znów wyłączony na 10 minut, odpalam i nic. Podjechał znajomy, podłączyliśmy kable, zaraz po podłączeniu nie odpalił, ale po ok. dwóch minutach znów odpalił "na dotyk".
Ako w pełni naładowane o dużej mocy rozruchowej, wyczyszczony i sprawdzony rozrusznik, wymieniony automat rozrusznika, kable od aka zdaniem mechanika w stanie idealnym.
Rozkładam już ręce nad tym problemem, czy może ktoś pomóc, albo przynajmniej polecić jakiegoś dobrego elektryka specjalizującego się w Jaguarach, w logicznej odległości od Bydgoszczy?

Offline RedOctober

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.371
Odp: Jaguar X-type 2.0D nie odpala po przekręceniu kluczyka
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 27, 2013, 08:53:24 am »
Odpal go i sprawdź miernikiem jak jest ładowany akumulator. Podczas sprawdzania po włączaj dodatkowo ogrzewanie tylnej szyby, klimatronika (jak masz) światła mijania i długie oraz jak masz to podgrzewania siedzeń i zobacz jak zachowuje się pod obciążeniem alternator.
Jaguar XJS 5,3 V12 1987
Jaguar XJ6 4,0 Sport 1996
Jaguar XE-S 3,0 V6 2015.

anticrux

  • Gość
Odp: Jaguar X-type 2.0D nie odpala po przekręceniu kluczyka
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 27, 2013, 10:29:08 am »
dokładnie to robiłem przed zakupem akumulatora- włączone światła, nawiew, klimat, podgrzewanie szyby etc., fachowiec, który mi sprawdzał powiedział, że mam wysokie ładowanie i alternator działa doskonale