Autor Wątek: Kilka pytań w sprawie usterek  (Przeczytany 7155 razy)

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Kilka pytań w sprawie usterek
« dnia: Grudzień 24, 2012, 20:37:42 pm »
Spędziłem już chwilę przy aucie i powoli wychodzą pewne drobiazgi, żeby nie zakładać kilku tematów opiszę wszystko w jednym i w marę odkrywania nowych problemów będę je tutaj dopisywał.
Więc na chwilę obecną:
1- wycieraczka, gdy manetkę dam na dół wycieraczka pracuję ale tylko chwilę, po jej zatrzymaniu muszę odczekać kilka sekund znowu dać manetkę na dół i wycieraczka wraca.
2- spryskiwacz - niestety nie działa, jak przyciągnę manetkę wycieraczka zaczyna chodzi ale płyn nie leci, gdy puszczam manetkę wycieraczka zatrzymuje się w momencie.
3- centralny zamken - zarówno z pilota jak i kluczyka potrafię zamknąć wszystkie zamki, ale niestety gdy chcę otworzyć auto z pilota nie otwiera się nic, a z kluczyka potrafię otworzyć tylko drzwi kierowcy
4- podświetlenie liczników - tutaj problem polega na tym że po wyłączeniu świateł i wyciągnięciu kluczyka liczniki i wskazówki świecą się cały czas
5- w fotelu zarówno pasażera jak i kierowcy z boku występuje przycisk (przypuszczam że służy on do odsunięcia fotela w celu ułatwienia wsiadania i wysiadania) który u mnie nie działa....

Na chwilę obecną tyle, jak coś znowu znajdę napiszę tutaj, a teraz będę wdzięczny za jakieś informacje jak usunąć powyższe usterki  :)
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

Offline natalinka

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 52
Odp: Kilka pytań w sprawie usterek
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 24, 2012, 23:14:33 pm »
też nie wiedziałem co to za przycisk z boku foteli aż nareszcie mnie oświeciło i okazał się przyciskiem do pompowania części lędźwiowej oparcia, ale odkryłem to po roku :)

tomek1212

  • Gość
Odp: Kilka pytań w sprawie usterek
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 25, 2012, 02:06:51 am »
Który rok tego autka ?

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: Kilka pytań w sprawie usterek
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 25, 2012, 07:47:14 am »
Jaguar xjr6 4.0 z 92
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

tomek1212

  • Gość
Odp: Kilka pytań w sprawie usterek
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 25, 2012, 11:50:41 am »
Problem z niepowracającą wycieraczką powoduje spalony bezpiecznik. Nie w kasecie, tylko pod prawa tapicerką (tą pod schowkiem), trzeba ją zdjąć i tam powinien ukazać się pojedynczy bezpiecznik na kablu, 10 amper bodajże.

Spryskiwacz uruchamia się nie poprzez pociągnięcie dźwigni, tylko przyciskiem umiejscowionym na jej końcu.

Problem z centralnym zamkiem zapewne powoduje któryś z siłowników lub mikroswitchy w drzwiach.

Ten przycisk w fotelu w starszych rocznikach rzeczywiście służył do odsuwania fotela do tyłu w celu ułatwienia wsiadania, natomiast w nowszych rocznikach (po 92r) do pompowania odcinka lędźwiowego). Jeżeli z boku oparcia od wewnętrznej strony masz ręczne pokrętło to właśnie ono służy do ręcznej regulacji, jeżeli nie ma pokrętła to właśnie tym przyciskiem powinno się regulować ten fragment oparcia.

Offline dziadzol

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 196
Odp: Kilka pytań w sprawie usterek
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 25, 2012, 11:54:12 am »
Wycieraczka: bezpiecznik padł, jest pod schowkiem pasażera, siłownik spryskiwacza pod listeą podszybia, siłownik centralnego chyba w drzwiach pasażera, ale znajdz na forum schemat bezpiecznikow i od tego zacznij. Pzdr

tomek1212

  • Gość
Odp: Kilka pytań w sprawie usterek
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 25, 2012, 13:10:40 pm »
siłownik spryskiwacza pod listeą podszybia

A co to takiego ?

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: Kilka pytań w sprawie usterek
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 25, 2012, 18:50:23 pm »
faktycznie spryskiwacz działa :-wstyd
Wycieraczka - znalazłem bezpiecznik 10A (to chyba ten)

Faktycznie był przepalony wstawiłem nowy 10A i problem nadal jest...
Bezpiecznik kabelek na którym założony jest ten bezpiecznik wchodzi do tej czarnej skrzyneczki obok przekaźników

 gdy wycieraczka się włącza słychać jak w tej skrzyneczce coś pstryka - tak jak by przekaźnik.
http://www.youtube.com/watch?v=JY5iccl7MwY&feature=youtu.be
Na filmiku pokazana jest praca wycieraczek gdy manetkę przyciśniemy na dół, a w ostatnich sekundach widać jak wycieraczki zatrzymują się gdy manetka byłą trzymana do siebie i puszczona.
Ktoś ma pomysł co jeszcze może być nie tak? Może jakiś przekaźnik niedomaga? Który to może być przekaźnik i jak się ewentualnie do niego dostać?

Aha jeszcze jak manetkę od wycieraczek przyciągnę do siebie do wycieraczka pracuje tak długo jak długo trzymana jest manetka, gdy ją puszczę wycieraczka zatrzymuję się od razu, nie wraca do pozycji startowej.
Gdy włączenie spryskiwaczy wycieraczka nie pracuje a chyba powinna się automatycznie włączyć na kilka ruchów?

Kolejne spostrzeżenie, samochód pracuje a skrzynia jest np na P - przerzucam bieg na np R lub D czuję lekkie szarpnięcie i gdy puszczę hamulec auto zaczyna jechać bardzo powoli w zależności od położenie skrzyni do przodu lub tyłu - czy to normalne? To mój pierwszy automat...
« Ostatnia zmiana: Grudzień 25, 2012, 18:58:38 pm wysłana przez ojciec »
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

tomek1212

  • Gość
Odp: Kilka pytań w sprawie usterek
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 25, 2012, 20:42:20 pm »
Mam to samo z spryskiwaczem, ten typ tak ma. Trzeba jednocześnie włączać spryskiwacz i wycieraczkę. Dopiero w nowszych rocznikach było to lepiej rozwiązane.
Masz uszkodzony włącznik krańcowy w silniku wycieraczek i dlatego pióro nie wraca do pozycji początkowej. Można sie do tego dostać bez wyciągania mechanizmu, wszystko jest na wierzchu.

Jeżeli chodzi o skrzynie automatyczną to wszystko jest w porządku, tak ma być.

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: Kilka pytań w sprawie usterek
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 25, 2012, 21:14:20 pm »
Tomek a możesz powiedzieć coś więcej o naprawie tego wyłącznika krajowego tj. gdzie go szukać i jak naprawić?
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

tomek1212

  • Gość
Odp: Kilka pytań w sprawie usterek
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 25, 2012, 21:41:45 pm »
Po otwarciu maski widać silnik wycieraczek. Tam gdzie wchodzą do niego przewody to tam jest przełącznik krańcowy. Nie wiem jak to dokładniej opisać, generalnie dostęp do tego jest dość łatwy i bezproblemowy.

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: Kilka pytań w sprawie usterek
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 25, 2012, 22:14:02 pm »
Ok, sam silniczek znajdę ale co mam zrobić z tym wyłącznikiem krańcowym? Jego trzeba wymienić czy jakoś przeczyścić?
Jutro zerknę pod maskę rozbiore ten silniczek i dam zdjęcia może innym się kiedyś przyda.
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

suchorz

  • Gość
Odp: Kilka pytań w sprawie usterek
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 25, 2012, 22:56:28 pm »
U mnie jak włącze wycieraczki, to już nie mogę ich wyłączyć, nawet po wyjęciu kluczyka chodzą  ;D
Dopiero po ponownym przekręceniu kluczyka przestają.
Wydaje mi się, że nie za dobrze działają kolejne prędkości wycieraczek.

Co to może być?

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: Kilka pytań w sprawie usterek
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 26, 2012, 10:20:40 am »
Właśnie wyciągnąłem krańcówkę, rozsypała mi się w rękach... ;D
Na allegro znalazłem już identyczną, ale jutro jeszcze podjadę do elektronika może będą mieli coś na miejscu.
Jak wymienię dam znać czy problem z wycieraczkami rozwiązany.
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12

Offline Ojciec

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 292
Odp: Kilka pytań w sprawie usterek
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 27, 2012, 17:46:35 pm »
Zakupiłem dziś nowy wyłącznik krańcowy. Niestety to nic nie dało. Wycieraczki nadal działają tak jak na filmie.

Ma ktoś jeszcze jakiś pomysł co może być zepsute z tymi wycieraczkami? Gdzie znajdę przekaźnik od tych wycieraczek bo może to on nie domaga ?
1992r - Jaguar XJR6 4.0
1988r - Jaguar XJS 5.3 V12