Autor Wątek: Chciałbym sie dowiedziec jaka jest rożnica pomiedzy motorem 3,0l a 2,5l S Type  (Przeczytany 2611 razy)

RomeQ

  • Gość
Witam, mam mały problem: Mam do wyboru 2 modele i oby 2 są w tej samej cenie i roczniku tylko sie różnią, jeden jest 3,0l a 2i jest 2,5l. Który byście mi doradzili i czy jest jakaś znaczna różnica w spalaniu pomiędzy tymi 2 motorami? Dzięki wielkie  za rade i pozdrawiam - RomeQ.

Robert Kielce

  • Gość
Odp: Chciałbym sie dowiedziec jaka jest rożnica pomiedzy motorem 3,0l a 2,5l S Type
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 08, 2012, 14:38:08 pm »
Pamiętaj ogólna zasada jest taka, że duże auto z mniejszym silnikiem pali więcej niż duże auto z większym silnikiem. A dokładnie to chodzi o stosunek mocy i przede wszystkim momentu obrotowego do masy pojazdu.

Jaguar Parts

  • Gość
Odp: Chciałbym sie dowiedziec jaka jest rożnica pomiedzy motorem 3,0l a 2,5l S Type
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 08, 2012, 14:45:54 pm »
Zdecydowanie bierz 3l . Miałem 3 litrowego S type w manualu i dynamika jakoś porażająca nie była. prawie 50KM mniej to spora różnica i to auto nie będzie zbyt dynamiczne . A tak w ogóle to mam prześlicznego S type 4.0 do sprzedania. Drugiego takiego nie ma! :-chyt

cziff

  • Gość
Odp: Chciałbym sie dowiedziec jaka jest rożnica pomiedzy motorem 3,0l a 2,5l S Type
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 08, 2012, 15:30:17 pm »
Katalogowo oczywiście 2.5 będzie palił mniej niż 3.0 ale w praktyce różnica będzie minimalna o ile w ogóle będzie.
Bierz 3.0, sam mam takiego i jest to wspaniały silnik.

Offline Artek123

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 820
  • ....był S-Type 3.0 V6... ....jest XJ6 seria III...
Odp: Chciałbym sie dowiedziec jaka jest rożnica pomiedzy motorem 3,0l a 2,5l S Type
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 08, 2012, 15:38:29 pm »
Ja również doradzał bym Ci ten 3,0l.
Ten 2,5l palił będzie tyle samo co ten 3,0 albo i więcej a dynamika będzie gorsza.
Nie zapominaj że s-type waży ok 1700 kg. Co do kosztów związanych z naprawami i eksploatacją to czy to 2,5 czy 3,0 nie ma różnicy, natomiast 4,0 jest już nieco droższy w eksploatacji ale i zapewnia lepszą dynamikę.
Ja mam 3,0 na manualu i zapewnia on całkiem przyzwoite i ponad przeciętne osiągi (przyspieszenie, elastyczność), ale niestety w moim odczuciu ,,tyłka nie urywa"... właśnie dlatego że lekki nie jest...
Jak bym kupował teraz S-type to zdecydował bym się na 4,2 v8 (298KM) albo  4,2 v8 R (395KM)... tylko jak dla mnie te modele mają jeden minus - automat... jakoś osobiście nie mogę się przekonać, ale może kiedyś się przełamię...
S-type powyżej 3,0 wychodziły tylko na automacie.
Jeep Cherokee
BMW 3 GT
Jaguar XJ6 seria III

Offline pablo21

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.078
    • www.jaguar.org.pl
Odp: Chciałbym sie dowiedziec jaka jest rożnica pomiedzy motorem 3,0l a 2,5l S Type
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 08, 2012, 17:13:57 pm »
Według mnie powinieneś się zastanowić nad opcją 4.0, o której napisał Jaguar Parts, nieporównywalne osiągi, moment, przyspieszenie, a także kultura pracy. Minusem jest to że będzie więcej palił - ale niedużo, oraz w kosztach naprawy może okazać się droższy - więcej cewek, więcej świec itp. jak już chcesz zostać pomiędzy wyborami jakie masz, to poradziłbym Ci 3.0 ma lepsze osiągi,
XJ-SC 5.3 V12
XJ40 6.0 V12 Daimler Double Six
X350 V8

red jaguar

  • Gość
Odp: Chciałbym sie dowiedziec jaka jest rożnica pomiedzy motorem 3,0l a 2,5l S Type
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 08, 2012, 20:45:24 pm »
Kupując samochod ze slabszym silnikiem będziesz musiał wykorzystywać jego moc w wysokim stopniu, a przy wyprzedzaniu wyciskać z niego ile fabryka dała. Ja mam silnik 3 litrowy i nieczęsto zdarza mi sie naciskać gaz "do dechy". Wyprzedzanie czy wskakiwanie przed kogos w jeździe miejskiej to po prostu dziecinna igraszka. Wzrost spalania przy normalnej jezdzie jest w zasadzie niezauwazalny a możliwości dużo większe. Pamiętaj ze roznice będą większe w korkach i zatłoczonych miastach niż na trasie, a jak chodzi o spalanie: Mam 3 litry - 238 km i w mieście Kociak zjada ok. 15 litrów na trasie ponizej 10. Przy 130 na autostradzie z wlaczonym tempomatem komputer wyswietla mi 8-9 litrow na 100 kilometrów. Bierz większy silnik i nawet się nie zastanawiaj :)

Offline elmirek46

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 55
Odp: Chciałbym sie dowiedziec jaka jest rożnica pomiedzy motorem 3,0l a 2,5l S Type
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 08, 2012, 20:56:11 pm »
Mam 2,5litrowego i uważam że jest to kompromis pomiędzy zużyciem paliwa a osiągami.Uważnie czytam o problemach i w 99%dotyczą silnika3,0 litra. Z tego wynika że 2,5 litra jest mniej awaryjny.Pozdrawiam.

Jaguar Parts

  • Gość
Odp: Chciałbym sie dowiedziec jaka jest rożnica pomiedzy motorem 3,0l a 2,5l S Type
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 08, 2012, 21:07:32 pm »
To dlatego, że silników 2.5 lita jest dość mało. To jest bardzo podobny silnik i wiele części osprzętu jest taka sama.

Offline Artek123

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 820
  • ....był S-Type 3.0 V6... ....jest XJ6 seria III...
Odp: Chciałbym sie dowiedziec jaka jest rożnica pomiedzy motorem 3,0l a 2,5l S Type
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 09, 2012, 11:44:41 am »
Mam 2,5litrowego i uważam że jest to kompromis pomiędzy zużyciem paliwa a osiągami.Uważnie czytam o problemach i w 99%dotyczą silnika3,0 litra. Z tego wynika że 2,5 litra jest mniej awaryjny.Pozdrawiam.

Tak jak pisał Jaguar Parts mniej się o nich mówi, bo po prostu jest ich mało. Konstrukcyjnie 2,5 to prawie że to samo co 3,0. Jeżeli chodzi o spalanie to też w praktyce pali tyle samo co 3,0 ale jest odczuwalnie od niego słabszy.
Co do osiągów to w 3,0 są one całkiem przyzwoite ale jak pisałem wyżej ,,tyłka nie urywają" przy wyprzedzaniu w gęstym ruchu bardzo często zdarza się że jest potrzeba redukowania na niższy bieg i kręcenia pod czerwone pole żeby zrobić to szybko (a w 2,5 będzie jeszcze trochę gorzej). Nie zapominajmy że jest to dość ciężkie auto i trochę tych koni i momentu obrotowego jest potrzebne.
Dlatego jeżeli komuś nie przeszkadza automat i trochę wyższe koszty eksploatacji w porównaniu do silników V6 warto zastanowić się właśnie nad wyborem silników V8...
Jeep Cherokee
BMW 3 GT
Jaguar XJ6 seria III

Offline Choina

  • Moderator Globalny
  • Forumowicz Daimler
  • ***
  • Wiadomości: 2.283
Odp: Chciałbym sie dowiedziec jaka jest rożnica pomiedzy motorem 3,0l a 2,5l S Type
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 09, 2012, 13:09:01 pm »
Jak ma być eSka, to tylko po 2003 roku z 6 biegową skrzynią automatyczną od 3.0 w górę. Skrzynka jest reeeeeewelacyjna.
Jest XE MY20, XJ6 BRG MY95
Był X350 Sovereign 4.2 Long 2005,  X350 SuperV8 2003, X-Type 3.0 2004 i 2007, X300 Sovereign 4.0 1997, X308 Sovereign 1998, X300 Tuning Arden 4.0 Manual 1996

RomeQ

  • Gość
Odp: Chciałbym sie dowiedziec jaka jest rożnica pomiedzy motorem 3,0l a 2,5l S Type
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 09, 2012, 17:35:25 pm »
Dziękuję za wszystkie opinie. Silnik 4.0 albo 4.2 tak samo jak Diesel dla mnie odpada, więc wezmę się za 3.0 :) :)