Autor Wątek: Problem z wyjęciem kluczyka ze stacyjki  (Przeczytany 10308 razy)

lapinski

  • Gość
Problem z wyjęciem kluczyka ze stacyjki
« dnia: Czerwiec 22, 2012, 21:57:29 pm »
Wystąpił u mnie następujący problem. Po zgaszeniu silnika w pozycji parking nie mogę wyjąć kluczyka ze stacyjki. Dopiero po lekkich kombinacjach polegających na tym, że pokręcę kluczykiem w inne położenia i zmienię położenie drążka zmiany biegów lub po poruszaniu kierownicą udaje mi się go wyjąć. Czy ktoś z Was wie w czym może być problem? Ktoś może miał podobną sytuację. Czy wina może leżeć w stacyjce czy raczej związane jest to ze skrzynią biegów (może jest tam jakiś stycznik lub coś w tym rodzaju i to nie kontaktuje jak należy). Dzięki za wszystkie sugestie.

BlackV6

  • Gość
Odp: Problem z wyjęciem kluczyka ze stacyjki
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 22, 2012, 22:10:48 pm »
Witamy na forum

zacznij od najmniej skomplikowanych metod , czyli użyj drugiego kluczyka do auta i zobacz czy jest ta sama reakcja ,czy przy probie wyciągania kluczyka jest charakterystyczny dźwięk złego położenia lewarka ?

lapinski

  • Gość
Odp: Problem z wyjęciem kluczyka ze stacyjki
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 22, 2012, 22:39:34 pm »
Drugi kluczyk nic nie poprawia i również nie ma żadnych dźwięków sygnalizujących złe położenie lewarka itp.

BlackV6

  • Gość
Odp: Problem z wyjęciem kluczyka ze stacyjki
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 22, 2012, 22:46:13 pm »
wykluczyłbym tu skrzynię (chodź mogę się mylić ) w stacyjce jest taka zapadka która odskakuje po wyciągnięciu kluczyka zerknij na nią może to ona się blokuje i nie chce wyjść klucz

Artur G.

  • Gość
Odp: Problem z wyjęciem kluczyka ze stacyjki
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 23, 2012, 13:37:11 pm »
A czy kluczyk  nie  ma czasem zbyt wyrobionych  "ząbków'? czy jak  to  nazwać, ja mam jeden dość  wyrobiony i czasami  podobny problem występuje (coś haczy w stacyjce).  Jeśli użyje kluczyka  drugiego minimalnie zużytego problem nie  występuje.
Podobnie  miałem w  fordzie sierra ... i to  dwóch  a  jeszcze wcześniej w Escorcie MK II.  To chyba  problem   globalny Forda.

jarkrzy1

  • Gość
Odp: Problem z wyjęciem kluczyka ze stacyjki
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 23, 2012, 14:03:56 pm »
Masz automat, czy manual? Są dwa typy stacyjek w x-ach.
I nawet jakby na to nie patrzeć czeka cię sprawdzenie stacyjki u dobrego "kluczykarza"
Możesz mieć zgodnie z wyżej napisaną sugestią"wyrobiony" kluczyk (choć nie za bardzo w to wierzę, bo najczęściej drugi wówczas działa), albo masz klapnietą elektrykę w samej stacyjce która, źle widzi położenie kluczyka-ta druga wersja częstsza w automatach.

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Problem z wyjęciem kluczyka ze stacyjki
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 23, 2012, 16:58:46 pm »
Odpowiem w imieniu właściciela, bo jesteśmy dobrymi kumplami i problem jest mi znany...
Samochod jest w automacie i trzeba się troche nakombinować, żeby kluczyk wyjąć. Na kluczyku jest wprawdzie jedno miejsce takie troche wytarte, ale jest to bardzo niewielkie i nie sądzę, żeby to blokowało wysywanie się kluczyka, a poza tym to kluczyk czasami daje się wyciągnąć w pozycji Parking a innym razem w innych pozycjach (co powinno byc przecież niemożliwe), czasami trzeba uruchomić samochód i ruszyć trochę z miejsca i po zgaszeniu juz można wyjąć, czasami poruszać kierownicą albo zmienić położenie drążka zmiany biegów. Problem w tym, że często trzeba tak kombinować kilka minut, a wiadomo że czasami nie ma się tyle czasu na takie ceregiele.

Sam ma automat i u mnie nie ma problemu. kluczyk wychodzi tylko w pozycji Parking, w innych położeniach nie daje się o wyjąć i dodatkowo jest sygnalizacja dźwiekowa.
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Problem z wyjęciem kluczyka ze stacyjki
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 23, 2012, 22:19:33 pm »
Problem prawie sie rozwiązał, ale jeszcze nie wszystko działa jak należy. Rozebraliśmy centralna konsolę i dostaliśmy w okolice drążka zmiany biegów. Okazało się, że jest wyłamany stycznik (taka krańcówka), który jest w pozycji włączonej gdy dźwignia zmiany boegów jest w położeniu PARKING. Kluczyk już można wyjąć bez problemu, ale jest kilka ciekawych anomalii, które nie występują normalnie. dźwignia zmiany biegów porusza się nawet bez kluczyka w stacyjce, ponadto kluczyk mozna wyjąć w każdym położeniu drążka zmiany biegów i brak jest sygnalizacji dźwiękowej przy próbie wyjęcia go w innej pozycji niz PARKING.
Zna ktoś przyczyne dlaczego tak sie dzieje?
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black

Offline bodi

  • Forumowicz Sovereign
  • ****
  • Wiadomości: 605
Odp: Problem z wyjęciem kluczyka ze stacyjki
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 28, 2012, 01:05:04 am »
Problem jest rozwiązany!!!
Po umieszczeniu w odpowiednim miejscu tej krańcówki, do której dotyka lewarek zmiany biegów w pozycji parking zaczęło sie poprawiać. Bezpośrednio po naprawie kluczyk juz się nie blokował, na drugi dzień już był sygnał przy próbie wyjęcia kluczyka w innej pozycji lewarka niz PARKING, a potem również wróciła funkcja, która blokuje wyjecie kluczyka w innej pozycji niz PARKING. Czyli wszystko wróciło do stanu fabrycznego!!!!
2004 X-Type V6 3.0 AWD Automatic Black on black