Autor Wątek: [x300] Nagłe przegranie silnika  (Przeczytany 13764 razy)

Offline RedOctober

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.371
[x300] Nagłe przegranie silnika
« dnia: Kwiecień 28, 2012, 21:00:07 pm »
No i mojego kotka dzisiaj dopadła choroba. A mianowicie cały dzionek kotek spędził na wojażach po Poznaniu i pomimo upałów (ponad 30 st w cieniu) sprawował się się wspaniale. Po zakończeniu wycieczki podjechałem pod garaż i nie gasząc go poszedłem otworzyć bramę, wróciłem i wprowadziłem go do środka, zgasiłem silnik i poszedłem do bagażnika wyjąć zakupy. Po chwili usłyszałem syk spod maski i wydobywający się dymek spod prawej części maski. Podniosłem maskę i okazało się że spod korka zbiorniczka pod dużym ciśnieniem wydobywa się się płyn chodzący, włączyłem zapłon i okazało się że tym razem wskaźnik temperatury skoczył aż za czerwone pole, wentylatory pracowały na maksa. Poczekałem aż przestanie wydobywać się płyn spod korka i wtedy delikatnie poluzowałem korek i znowu zaczął wydobywać się płyn ze sykiem, podłożyłem pod samochód miskę, aby nie zalać garażu. Po 10 minutach ciśnienie zeszło ze zbiornika i mogłem odkręcić korek, temperatura na wskaźniku też wróciła do normy i była już poniżej normy. Okazało się że wyciekł mi cały płyn chłodzący cała miska pod samochodem była pełna i wlałem całe 10 litrów płynu. Po odpaleniu silnika odpowietrzył się bez problemów i pomimo zagrzania go do temperatury prawidłowej nie było skoku temperatury i nie wywalał płynu, silnik chodził wzorowo i podczas odpalania jak i później podczas pracy. Nie miałem na razie czasu na dalszą diagnostykę, tak więc w poniedziałek kotek trafi na blok diagnostyczny i będę go badał dogłębnie.
Jaguar XJS 5,3 V12 1987
Jaguar XJ6 4,0 Sport 1996
Jaguar XE-S 3,0 V6 2015.

lysyyy

  • Gość
Odp: [x300] Nagłe przegranie silnika
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 28, 2012, 21:39:14 pm »
Może się przyblokował termostat...?

Offline RedOctober

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.371
Odp: [x300] Nagłe przegranie silnika
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 28, 2012, 21:52:53 pm »
Też stawiam na niego, że nagle się zamknął i silnik nie był chłodzony, ale to zobaczę dopiero w poniedziałek bo jutro niedziela, a jak wiadoma niedzielna praca w ........ się obraca
Jaguar XJS 5,3 V12 1987
Jaguar XJ6 4,0 Sport 1996
Jaguar XE-S 3,0 V6 2015.

lysyyy

  • Gość
Odp: [x300] Nagłe przegranie silnika
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 28, 2012, 21:57:48 pm »
Ale to nie praca... To pomoc dla kota  :-gwizd

Offline RedOctober

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.371
Odp: [x300] Nagłe przegranie silnika
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 28, 2012, 22:06:15 pm »
To powiedz to mojej żonie. Jak to przeżyjesz to będzie cud.  :-gwizd
Jaguar XJS 5,3 V12 1987
Jaguar XJ6 4,0 Sport 1996
Jaguar XE-S 3,0 V6 2015.

Offline RedOctober

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.371
Odp: [x300] Nagłe przegranie silnika
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2012, 15:05:38 pm »
No więc udało mi się dzisiaj podskoczyć do kotka i go wstępnie przejrzeć.
Po pierwsze okazało się że jedna wtyczka od wentylatora się wypięła i wentylator raz chodził a raz nie. Myślałem że to przez to ale pomimo zamocowania wtyczki kotek nadal się przegrzewał. Temperatura nie szła na maksa ale była czasami pod czerwoną kreską i płyn się gotował pomimo że wentylatory chodziły na maksa. Więc wymieniłem termostat na nowy i kolejna próba i ciągle to samo. Przyszła kolej na pompę wodną. Wymieniona i kurcze ciągle to samo. Temperatura skacze na pole pod czerwoną kreskę, wentylatory chodzą na maksa. Obawiam się że poszła uszczelka pod głowicą ale nie widać w zbiorniczku pęcherzyków, a węże kurcze nie puchną. Jedynie może gdzieś w bloku zrobił się duży pęcherz powietrza i pompa nie daje rady go przepchnąć :- pojecia
Jaguar XJS 5,3 V12 1987
Jaguar XJ6 4,0 Sport 1996
Jaguar XE-S 3,0 V6 2015.

Offline Michal_C

  • JCP Art - Master
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.357
  • Moja obecna
Odp: [x300] Nagłe przegranie silnika
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 29, 2012, 15:47:44 pm »
Mi sie zawsze wydawalo, ze uszkodzona uszczelka pod glowica to jeden ze skutkow przegrzania, ale nie powod. Sprawdz kompresje, to moze cos wyjasni jesli chodzi o uszczelke. A moze faktycznie zapowietrzony/zatkany jest uklad. Bo innego wytlumaczenia nie widze :-V
IF IGNORANCE IS BLISS, WHY AREN'T THERE MORE HAPPY PEOPLE?

Offline RedOctober

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.371
Odp: [x300] Nagłe przegranie silnika
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 29, 2012, 16:03:11 pm »
Mi sie zawsze wydawalo, ze uszkodzona uszczelka pod glowica to jeden ze skutkow przegrzania, ale nie powod. Sprawdz kompresje, to moze cos wyjasni jesli chodzi o uszczelke. A moze faktycznie zapowietrzony/zatkany jest uklad. Bo innego wytlumaczenia nie widze :-V

Jeśli uszkodzona uszczelka zacznie przepuszczać spaliny do układu to wypycha płyn w kadłuba i wtedy silnik się grzeje bo nie jest odpowiednio chłodzony.
Jaguar XJS 5,3 V12 1987
Jaguar XJ6 4,0 Sport 1996
Jaguar XE-S 3,0 V6 2015.

TYGRYS3

  • Gość
Odp: [x300] Nagłe przegranie silnika
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 29, 2012, 16:37:47 pm »
a może tylko czujnik temperatury jest walniety ?

Offline Michal_C

  • JCP Art - Master
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.357
  • Moja obecna
Odp: [x300] Nagłe przegranie silnika
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 29, 2012, 16:50:21 pm »
Mi sie zawsze wydawalo, ze uszkodzona uszczelka pod glowica to jeden ze skutkow przegrzania, ale nie powod. Sprawdz kompresje, to moze cos wyjasni jesli chodzi o uszczelke. A moze faktycznie zapowietrzony/zatkany jest uklad. Bo innego wytlumaczenia nie widze :-V

Jeśli uszkodzona uszczelka zacznie przepuszczać spaliny do układu to wypycha płyn w kadłuba i wtedy silnik się grzeje bo nie jest odpowiednio chłodzony.

Przyznaje, z tej strony na to nie patrzylem;) Tym bardziej test kompresji?

Tygrysku poczytaj od poczatku temat :-W
IF IGNORANCE IS BLISS, WHY AREN'T THERE MORE HAPPY PEOPLE?

TYGRYS3

  • Gość
Odp: [x300] Nagłe przegranie silnika
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 29, 2012, 17:00:27 pm »
 :-wstyd

lysyyy

  • Gość
Odp: [x300] Nagłe przegranie silnika
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 29, 2012, 18:25:27 pm »
Cholera... Wygląda to tak, jakby przyczyną pierwszego przegrzania była odłączona wtyczka, a to z kolei było powodem przegrzania i wydmuchania uszczelki pod głowicą  >:( Skoro wymieniłeś i pompę i termostat, to wszystko powinno prawidłowo chłodzić. A jak z wężami? Wszystkie wyglądają w porządku, żaden się np. nie załamał czy coś? Jeśli chodzi o widoczne bąbelki od spalin, to w tym układzie nie tak łatwo je zobaczyć. W typowej chłodnicy z korkiem na niej zobaczyłbyś to bez problemu dodając gazu, ale tutaj w zbiorniku tego nie zobaczysz. Jak wymieniałeś pompę, to  zalałeś układ do pełna i włączyłeś silnik przy wciąż otwartym korku od zbiornika nadmiarowego i dolewałeś płynu?

Aha, a ogrzewanie chodzi? Czy ten układ też zapowietrza? Bo jeśli nie ma także grzania a pompa jest sprawna, to układ jest bardzo zapowietrzony - lub właśnie bardzo dużo spalin tłoczy do układu chłodzenia.

Offline RedOctober

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.371
Odp: [x300] Nagłe przegranie silnika
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 29, 2012, 18:32:41 pm »
Jak wymieniałeś pompę, to  zalałeś układ do pełna i włączyłeś silnik przy wciąż otwartym korku od zbiornika nadmiarowego i dolewałeś płynu?

Zalałem silnik płynem na wyłączonym silniku, po odpaleniu nic go prawie nie ubyło, nawet do zagrzania silnika. Dopiero wtedy jak dodałem gazu to zaciągną płyn i dolewałem płyn w miarę jak go zaciągał. Po chwili płyn się pojawia z powrotem i zaczyna go wywalać. Będę chyba musiał zamontować dodatkową butę do zbiorniczka aby podczas tego momentu nie wyrzucał płynu poza zbiornik tylko do pojemnika i z powrotem go stamtąd zabierał.
Jaguar XJS 5,3 V12 1987
Jaguar XJ6 4,0 Sport 1996
Jaguar XE-S 3,0 V6 2015.

lysyyy

  • Gość
Odp: [x300] Nagłe przegranie silnika
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 29, 2012, 18:39:36 pm »
Wentylatory po włączeniu silnika, jeszcze zimnego, chodzą cały czas na wolnych obrotach?

Offline RedOctober

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.371
Odp: [x300] Nagłe przegranie silnika
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 29, 2012, 18:41:27 pm »
Od razu po włączeniu zapłonu chodzą na wolnych obrotach, a po nagrzaniu po przekroczeniu pozycji N wchodzą na maksa
Jaguar XJS 5,3 V12 1987
Jaguar XJ6 4,0 Sport 1996
Jaguar XE-S 3,0 V6 2015.