Autor Wątek: Chłodnica - czy lekko zakryć?  (Przeczytany 3741 razy)

Artur G.

  • Gość
Chłodnica - czy lekko zakryć?
« dnia: Styczeń 30, 2012, 21:21:46 pm »
Witam, mam  takie staromodne  pytanie, normalnie  bym nie  pytał,  ale sprawa wygląda  tak, że w  piątek  wyjeżdżam w Tatry, a  zapowiadają  ok.  -15oC w dzień. Czy  warto na czas przejazdu   lekko (np.  w  połowie) zasłonić chłodnicę aby kotkowi nie  było  brrr w czasie jazdy?
Zakładam, że  termostat mam dobry i nie  puści na  duży obieg  płynu  ale  pytam na wszelki  wypadek,  czy  ktoś  to praktykował? Czy warto?

lysyyy

  • Gość
Odp: Chłodnica - czy lekko zakryć?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 30, 2012, 21:28:45 pm »
Praktykować - praktykowałem, jeszcze w Polonezie i ładzie 2107  :-gwizd Jeśli masz dobry termostat to powinien trzymać temperaturę nawet przy -30

Borys X-Type

  • Gość
Odp: Chłodnica - czy lekko zakryć?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 30, 2012, 21:32:29 pm »
Moim skromnym zdaniem to bez sensu, w polonezach może to i miało sens, ale nie w nowszych autach :-nie

Sebastian X

  • Gość
Odp: Chłodnica - czy lekko zakryć?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 30, 2012, 21:43:30 pm »
Masz diesel czy benzyna? U mnie normalna praca silnika w każdych warunkach: 90st. Po nocnym postoju po przejechaniu ok. 2,5 km mam 90st i tak w najwieksze upały i mrozy trzyma, nawet nie drgnie więc po co?

Artur G.

  • Gość
Odp: Chłodnica - czy lekko zakryć?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 30, 2012, 21:51:10 pm »
I te  odpowiedzi mnie satysfakcjonują (mam  nadzieje  że nie tylko mnie sie przydadzą).
Do tej pory nie  było żadnych problemów z  temp. silnika, więc chyba będzie dobrze. Miałem  podobne zdanie ale  brakowało mi tej kropki nad i.
dzięki serdeczne ...

moryc25

  • Gość
Odp: Chłodnica - czy lekko zakryć?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 30, 2012, 21:51:49 pm »
Chłodnicy sie nie zasłania. Układ chłodzenia składa się z dwóch obwodów, małego i dużego. Obieg duży, to ten z chłodnicą. Obieg mały to mała chłodniczki do ogrzewania kabiny. W momencie, gdy ciecz jest zimna termostat kieruje obieg cieczy wyłącznie na obieg mały. Wraz z podnoszeniem sie temp. termostat się otwiera i dopuszcza ciecz z dużego obiegu, stąd też zasłanianie chłodnicy jest totalnie bez sensu. Jeśli ktoś zauważył jakąś różnicę w nagrzewaniu silnika oznacza to, że ma po prostu uszkodzony termostat. Zasłanianiem chłodnicy można wręcz doprowadzić do przegrzania silnika - postójcie sobie z takim patentem w godzinnym korku. Jak silnik ma się wychłodzić jak powietrze przez chłodnicę nie przechodzi? Odradzam takich eksperymentów, to nie czasy syrenki i trabanta.

ktr

  • Gość
Odp: Chłodnica - czy lekko zakryć?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 31, 2012, 13:15:59 pm »
Broń Cię Panie Boże zasłaniać chłodnicę. Jeśłi układ jest sprawny i termostacik się nie blokuje w żadnej pozycji to będzie dobrze.

Bullteriersfan

  • Gość
Odp: Chłodnica - czy lekko zakryć?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 07, 2012, 01:33:53 am »
A jesli teraz w takiemrozy -17 *C kontrolka wody nie jest w połowie tylko 1/4 czy to złe?

Offline RedOctober

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.371
Odp: Chłodnica - czy lekko zakryć?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 07, 2012, 01:35:45 am »
A jaki mqasz silnik??
Jaguar XJS 5,3 V12 1987
Jaguar XJ6 4,0 Sport 1996
Jaguar XE-S 3,0 V6 2015.

Artur G.

  • Gość
Odp: Chłodnica - czy lekko zakryć?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 07, 2012, 22:48:30 pm »
Wobec założenia  tego tematu zobowiązuje sie do jego finalizacji, tydzień temu  wyjechałem z  domu na Gubałówkę gdzie mieszkałem, temp.  od -26 (wyjazd) do - 20 (na  Gubałówce).  Po kilku kilometrach silnik złapał ok. 90oC (wskazówka w pionie) i tak trzymał.
Po nocnych  postojach odpalał bez  problemu po dwóch, trzech obrotach wału  :-wings :-tylko

Ale przy okazji mam pytanie a mianowicie przy prędkości od. ok. 90 km/h samochód wpada w lekkie wibracje, coś jakby nie wyważone  kola ale to nie to, gdzieś  na  forum czytałem  o  ... wale? nie  mogę tego znaleźć może mnie ktoś pokierować?  :-thank z góry....

Bullteriersfan

  • Gość
Odp: Chłodnica - czy lekko zakryć?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 09, 2012, 01:15:50 am »
Disel 2 litry moze cos jest nie tak ? Podskoczy do połowy a potem jak wolniej to znów spada