Autor Wątek: ESTATE-dziwny problem z otwieraniem tylnej szyby w klapie  (Przeczytany 4221 razy)

tomekgraf

  • Gość
ESTATE-dziwny problem z otwieraniem tylnej szyby w klapie
« dnia: Styczeń 06, 2012, 16:46:59 pm »
witam. mam problem dzisiaj po wejsciu do auta zauwazylem ,ze gdy wloze kluczyk do stacyjki i przekrece na zaplon otwiera mi sie tylna szyba w klapie! czy ktos moze pomoc w diagnozie? dzieki,pozdrawiam

Pirat

  • Gość
Odp: ESTATE-dziwny problem z otwieraniem tylnej szyby w klapie
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 06, 2012, 16:56:08 pm »
Jak otwiera się szyba w klapie  ??????

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: ESTATE-dziwny problem z otwieraniem tylnej szyby w klapie
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2012, 17:02:28 pm »
witaj tomekgraf na JaguarForumPoland i baw sie u nas dobrze :-witamy


czy otwiera sie cala klapa czy tylko szklo? jestes pewien ze przypadkiem niechcacy kliknales na otwieracza?

szklo otwiera sie odzielny malym przyciskiem kolo tylnego wieczeracza.

tomekgraf

  • Gość
Odp: ESTATE-dziwny problem z otwieraniem tylnej szyby w klapie
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2012, 17:35:05 pm »
normalnie odskakuje, tak jak po nacisnieciu guzika, musze wtedy wyjsc i zamknac szybe zeby odjechac

tomekgraf

  • Gość
Odp: ESTATE-dziwny problem z otwieraniem tylnej szyby w klapie
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 06, 2012, 17:38:28 pm »
otwiera sie tylko szyba ,klapa zostaje zamknieta, po kazdej ponownej probie przekrecania kluczyka w stacyjce w celu odpalenia ,szyba w klapie odskakuje i zostaje otwarta. musze wtedy wysiasc z auta na zapalonym silniku zamknac szybe i dopiero moge odjechac

wiadereczko

  • Gość
Odp: ESTATE-dziwny problem z otwieraniem tylnej szyby w klapie
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 06, 2012, 21:21:08 pm »
właśnie dzisiaj zauważyłem u mnie że szyb a w ogóle się nie otwiera wiec rozbiorę to cholerstwo i popatrzeć co jest grane.

Domniemam że wcześniej się szyba sama nie otwierała więc może to jakiś błąd w komputerze więc może najprościej odłączyć akumulator na chwilę i pokasować błędy, jak nic to nie da to wtedy trzeba szukać gdzie kable od mechanizmu idą na diagramie i szukać może gdzieś będzie zwarcie

wiadereczko

  • Gość
Odp: ESTATE-dziwny problem z otwieraniem tylnej szyby w klapie
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 14, 2012, 20:21:00 pm »
witam dzisiaj zabrałem się za moją klapę i okazało się ze muszę wymienić cały przycisk do otwierania szyby ale to jeszcze nie jest tragedia.

co do samoczynnego otwierania sie przy włączaniu zasilania natknąłem się na innym forum że wstawiają rezystor chyba bodajże 300 omowy w linii i działa wtedy.

Dokładnie nie pamiętam ale jak będzie trzeba komuś to poszukam

Wiesław

  • Gość
Odp: ESTATE-dziwny problem z otwieraniem tylnej szyby w klapie
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 09, 2014, 13:31:25 pm »
Temat już dość postarzały ale nie będę zakładał nowego wątku.
Od kilku miesięcy mam problem z szybą w tylnej klapie (x-type estate).
Po każdym rozruchu silnika właśnie ta szyba otwiera się czyli rygiel puszcza a szyba odskakuje. Można tak jechać chociaż hałas w kabinie jest znacznie większy.
Na ogół uruchamiam silnik nie wsiadając do samochodu, idę "trzasnąć" szybą i dopiero jazda.
Ale ... są takie okresowe kaprysy kota, że przy odpalaniu szyba ani drgnie ale również za żadne skarby nie można jej otworzyć przyciskiem pod wycieraczką.
I tak na przemian.
A od pewnego czasu doszedł problem z tylna wycieraczką. Po jej uruchomieniu kiwnie się raz lub dwa razy i staje w dowolnie przez siebie wybranym miejscu.
Mogło się tak stać z powodu mrozów. Wycieraczka został uruchomiona ale nie mogła się ruszyć i coś się przysmażyło. Czy ta technika ma jakieś zabezpieczenie na taka okoliczność.
Jeśli ktoś uporał się z szybą lub wycieraczką albo ma jakieś sugestie to proszę o wypowiedź.
Pozdrawiam.

Wiesław

  • Gość
Odp: ESTATE-dziwny problem z otwieraniem tylnej szyby w klapie
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 09, 2014, 11:02:24 am »
Nikt nie podjął tematu więc z wiadomego powodu   :-zly zostałem zmuszony do działania.
Rozwiązałem obydwa problemy. Poniżej opiszę krótko sprawę, może komuś przyda się ta informacja.
Wycieraczka tylna po prostu zatarła się w tulejce i to tak mocno, że ręką nie szło przesunąć ramienia. O dziwo, że silniczek dawał radę, raz bo raz, ale zawsze. Po rozebraniu i wyczyszczeniu wycieraczka chodzi jak nowa.
Trudniej było z przyciskiem otwierania tylnej klapy w estate.  Okazało się, że uszkodzona jest folia z ścieżkami przewodzącymi prąd. Właściwie cały czas było na zawarciu i każde uruchomienie silnika otwierało klapę. Później widocznie odcinało napięcie do tego włącznika i nie było możliwe otwarcie szyby.
Z uwagi na specyficzną budowę ustrojstwa nie szło go reanimować (obudowa jest wklejona w szybę), pozostało odciąć napięcie i dać sobie spokój z otwieraniem szybki lub wymienić całą szybę albo ..... jakoś naprawić.
I dokonałem tego za pomocą lutownicy, kilku kabelków i starej zbędnej myszki od PC. Z myszki wyciąłem jeden mikro-włącznik z kawałkiem laminatu ( ten od klikania - prawy, może mniej zjechany?)  i umieściłem go w wiadomym miejscu. Co trzeba zaizolowałem, złożyłem a przycisk działa idealnie, lepiej niż oryginał  :-yipee

Offline bartnik

  • Forumowicz Executive
  • ***
  • Wiadomości: 237
  • XF-S 2010
Odp: ESTATE-dziwny problem z otwieraniem tylnej szyby w klapie
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 09, 2014, 11:14:35 am »
Gratuluje udanej naprawy.  Swoją drogą masz ty chłopie cierpliwość.  Kilka miesięcy biegac dookoła samochodu ,zeby zamknąć szybe - WOW

Offline Stolzmannn

  • Aspirant
  • Wiadomości: 2
  • Kocham to forum
Odp: ESTATE-dziwny problem z otwieraniem tylnej szyby w klapie
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 30, 2023, 14:01:38 pm »
Wiesław mam pytanie, wyciągnąłeś tylko zaślepkę od tego czy dało radę założyć te kabelki z przyciskiem od myszki nie demontując całego ramienia wraz z wycieraczką??