Autor Wątek: Jaki olej do silnika  (Przeczytany 12122 razy)

Offline gt500m

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 81
  • S Type 2.7 D
Jaki olej do silnika
« dnia: Październik 20, 2011, 17:31:10 pm »
Witam szanowne grono.
Pytanie o pomoc w wyborze,a mianowicie:silnik 2.7D z 2006 roku obecny stan przejechanych KM to 112 000 i jest aktualnie zalany olejem CASTROL GLX 10W40.
Co najlepiej wlać?? Czy olej o tych samych parametrach i marce czy zamienić na coś lepszego?
Proszę również o podanie jakiej ilości oleju powinienem zakupić,oraz jeśli ktoś może polecić sprawdzony i dobry adres zakupu,to jestem z góry bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam.

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Jaki olej do silnika
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 20, 2011, 17:43:07 pm »
hejka,

zalecany do tego silnika jest 5W-30, specyfikacja WSS M2C913–B  (np Castrol Magnatec 5W-30 A1) a ilosc to 6.6 litrow.

dlaczego masz 10W-40?

Offline gt500m

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 81
  • S Type 2.7 D
Odp: Jaki olej do silnika
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 20, 2011, 22:36:08 pm »
Witam
Na ciebie to można liczyć jak na Zawisze,zawsze odpiszesz.
Olej mam prawdopodobnie taki bo taka jest fiszka pod maską przy silniku i kolejna data wymiany to marzec przyszłego roku.Mam nadzieję że Niemiecki serwis nie okłamał mnie co do wymiany,bo niestety na moje pytanie odpisali tylko że wszystkie obsługi były robione o czasie i niestety tylko tyle ,pomimo mojej prośby o historie napraw niestety nic nie raczyli przytoczyć.
Doradź proszę co będzie najlepiej wlać w tym przypadku.
Pozdrawiam.

cziff

  • Gość
Odp: Jaki olej do silnika
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2011, 13:11:39 pm »
Lej to co zaleca producent, czyli 5W30.

mariuszlwl

  • Gość
Odp: Jaki olej do silnika
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 22, 2011, 20:48:45 pm »
KAROL  nie lej tego oleju jest on dobry ale nie do Twojego silnika dlatego ze miałeś zalany 10w40 i nie mozesz przejść na olej rzadszy bo można roszczelnić silnik. zawsze mozna zalać gęstszy nigdy rzadszy... być może sie myle ale wątpie

moryc25

  • Gość
Odp: Jaki olej do silnika
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 22, 2011, 21:14:03 pm »
Oleje można sobie zmieniać w góre i w dół i w lewo i w prawo jak kto woli.

Jasne że jak ktoś do cieknącego pozatykanego moto doktorami i nagarem trupa wleje 5w40 to na dobre mu to nie wyjdzie, ale mówimy o wlaniu dobrego oleju do zdrowego silnika, i tam trzeba wlać najlepszy możliwy olej. 

Lać należy taki olej jak przewiduje producent.

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Jaki olej do silnika
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 22, 2011, 21:44:06 pm »
być może sie myle ale wątpie

to jest mit. mowimy tutaj o zmianie z syntetik na syntetik, wiec nie ma mowe o problemie. jedynie w silnikach,
w ktorym uzywany olej mineralny trzeba robic plukanie zanim sie stosuje polsyntetika.

10W-40 nie spelnia norm producenta i jeszcze przed zima zmien na orygynalny.

Offline gt500m

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 81
  • S Type 2.7 D
Odp: Jaki olej do silnika
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 24, 2011, 20:42:59 pm »
Witam i dziękuję wszystkim starającym mi się pomóc,czy też doradzić.
Więc kupuję 7 litrów oleju syntetycznego 5W30 tylko proszę jeszcze o podpowiedź czy pozostać przy Castrolu czy wybrać może coś innego, a jeśli tak to co? Wielu z was jak rozczytałem się na forum w wcześniejszych postach,zalewa swoje silniki olejami MOTUL,czy on byłby ewentualnie do wzięcia pod uwagę do mojego diesla czy raczej coś innego.
Bardzo proszę o podanie konkretnie najlepszego oleju jakim mogę zalać silnik.
Myślę że warto wydać parę groszy więcej,a w przyszłości to zaprocentuje,no chyba że jestem w błędzie.
Jeszcze raz serdecznie dzięki za pomoc.
Pozdrawiam.

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Jaki olej do silnika
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 24, 2011, 21:10:47 pm »
Motul bezprzecznie jest bardzo dobrym olejem. Jednak zaden olej Motula nie spelnia norm Fordowski/Jaguarowski
WSS M2C913–B.

Tu mas liste olejow, ktory spelniaja norm (lista moze byc nie kompletna):

Castrol MAGNATEC Professional A1 5W-30  SAE: 5W-30
FORD Formula F Longlife 5W-30  SAE: 5W-30
TOTAL QUARTZ 9000 FUTURE FUEL Economy 5W-30  SAE: 5W-30
Mobil SUPER 3000 Formula FE 5W-30  SAE: 5W-30
Eurolub MULTITEC SAE: 5W-30
ELF EVOLUTION SXR SAE: 5W-30
Shell Helix Ultra AF SAE: 5W-30
LIQUI MOLY Leichtlauf Special SAE: 5W-30


Offline wrojag

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.351
Odp: Jaki olej do silnika
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 24, 2011, 21:13:21 pm »
jaguar poleca castrola a w wyszukiwarce castrola znajdziesz odpowiedni olej do Twojego auta.

http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?categoryId=9033152&contentId=7060743


Zastosowanie    Zalecenia    Pojemność (ltr)
Silnik (DT)    Zalecany    Magnatec Professional A5 5W-30 (a, e)    6.6
Dobry    Edge 5W-30
Dopuszczalny    MAGNATEC 5W-40


Częstotliwość wymian oleju
Silnik
Miesiące max.    12
Km max.    24000

Słyszałem że w GB  do Jaguarów leją oleje Millers (podobno dużo lepsze od Motula i Castrola)

Offline kogutki

  • JCPF Club Member
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 9.005
  • free milk for free cats
Odp: Jaki olej do silnika
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 24, 2011, 21:24:52 pm »
To prawda, ze Jaguar poleca Castrol. Ale te "polecenie" powstaja na podstawy umow handlowych. Tak samo kiedys
do X300 nie bylo tylko "polecany" ale takze "wymagany" (!!) opony pirelli. Jaguar zadbal o to, ze w homologaci
aut bylo tylko opon Pirelli, jak miales opon innej marki to nie bylo mowa o badanie technicznej. Wtedy dopiero po
kilka lat europejski urzad konkurencji to odchylal.

Wybor oleju (w sensie producenta) to czysta filozofia. Mowi sie, ze olej Fordowski (i tym samym Jaguarowski, wiec
taki jak kupisz w ASO z napisem "Jaguar") to brandowany Castrol (Fordowski nieco taniej, Jaguarowski nieco drozej),
a surowiec przeciesz wszedzie taki sam ... Mimo tego znam (bardzo szanowany) mechanik specjalizowany w kotach
ktory mowi ze uzywa do wszystkich aut wylacznie Mobil, bo po Castolu sa inny oznaki zuzycie. To jest cytat i zadna
reklama, osobiscie mysle ze o ile kupisz olej oryginalny to nic ci nie grozi. Najwaznieszy ze bylo 5W-30 i ze producent
spelnia norm.

Offline wrojag

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.351
Odp: Jaki olej do silnika
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 24, 2011, 22:20:20 pm »
Pewnie masz rację surowiec podobny, a może nawet ten sam, ale zalecenia producenta to nie tylko umowa marketingowa pomiędzy koncernami to także odpowiedzialność po stronie producenta samochodu w przypadku stosowania się do tych zaleceń (np. w okresie gwarancji).
Osobiście słyszałem bardzo dużo dobrego o olejach Millers (ostatnio reklamę tego oleju widziałem na terenówce Małysza), ale do końca gwarancji do mojego kota leje Castrola i ewentualne problemy "z udowodnieniem że nie jestem wielbłądem" w przypadku awarii mam z głowy (niestety widziałem w serwisach kilka XF-ów czekających na wymianę silnika)

Offline gt500m

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 81
  • S Type 2.7 D
Odp: Jaki olej do silnika
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 25, 2011, 08:11:47 am »
Witam
I choć lista olejów się zapełniła to jednak są między wami dylematy i różne opinie na ten temat,co jest najlepsze.
Zaskoczyła mnie informacja kolegi wrojag jako by olej Castrol był przyczyną wymiany silników w XF o których wspomina,tak czy inaczej mam pełny obraz możliwości i wyboru za który serdecznie dziękuję.
A tak na marginesie,ponieważ wiele jest zdań podzielonych,w tej kwestii,to czy przy tym przebiegu 112 000 km
powinienem zmienić również olej w tylnym moście i oczywiście na jaki i w jakiej ilości?
Jeszcze raz dziękuję za pomoc.Pozdrawiam.

Offline wrojag

  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.351
Odp: Jaki olej do silnika
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 25, 2011, 12:52:52 pm »
Upsss chyba zostałem żle zrozumiany, nie twierdzę że Castrol był przyczyną awarii silnika w XF tylko że widziałem XF-y czekające w ASO na nowy motor.
W przypadku stosowania się do zaleceń producenta w okresie gwarancji wymiana jest pokrywana przez jaguara, lejąc Castola  unikam ewentualnego konfliktu.

Offline gt500m

  • Starszy Forumowicz
  • **
  • Wiadomości: 81
  • S Type 2.7 D
Odp: Jaki olej do silnika
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 25, 2011, 15:36:56 pm »
Nic się nie dzieje to nie podpisanie umowy czy kontraktu,jednak tak też można było zinterpretować ten wątek,w którym mowa była oczywiście o oleju Castrol.Muszę przyznać że w jednym z poprzednich moich samochodów od nowości stosowałem olej Mobil i kiedy przyszedł termin wymiany paska rozrządu a ja miałem okazję stanąć nad klawiaturą,to i serwisanci byli w podziwie czystości w każdym calu tego silnika.
Jednak źródło zakupu z pewnością też ma swoje zalety,bo jak wiemy oszukanym można stać się łatwo.
Kolega Kogutki słusznie przytoczył skłonności swojego znanego mechanika odnośnie tej marki oleju,a ja przypomniałem sobie o jej zaletach.Mam nadzieję że przez te parę lat nie straciła na jakości.
A co z tym olejem w moście?
Macie jakieś sugestie?