Autor Wątek: Czy skrzynia mogła sie uszkodzić po uderzeniu na paringu  (Przeczytany 5579 razy)

Adam1979

  • Gość
Czy skrzynia mogła sie uszkodzić po uderzeniu na paringu
« dnia: Wrzesień 09, 2011, 13:53:15 pm »
Witam
Trzy dni temu miałem pecha w mojego Jaguar S-Type  zaparkowanego uderzył dziadek który nie wyrobił sie na zakręcie. Uderzył w tył pojazdu uszkadzając tylny lewy błotnik i zderzak (jednocześnie przepychając samochod o jakieś 3 metry - skrzynia w ustawieniu P)i teraz moje pytanie po uderzeniu samochod nadaje sie do jazdy to znaczy można nim jeździć ale zauważyłem że cieżko(wręcz tragicznie) przełaczają mu się biegi czy od uderzenia w zaparkowany samochod z automatyczną skrzynią biegów mogło się uszkodzić coś w skrzyni?
Pytam ponieważ niedługo zgłaszam szkode do ubezpieczyciela i niewiem czy to przypadek czy faktycznie coś stało sie ze skrzynią i jak to ewentualnie uzasadnić?

moryc25

  • Gość
Odp: Czy skrzynia mogła sie uszkodzić po uderzeniu na paringu
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 09, 2011, 14:21:17 pm »
Blokada parkingowa (pozycja P wybieraka biegów) jest układem mechanicznym typu zapadka na zębach promieniowych lub osiowych, który blokuje wylotowe elementy skrzyni jak wałki lub kosze i w konsekwencji powoduje że koła napędzane są zupełnie zablokowane. Uderzenie w to może jak najbardziej uszkodzić skrzynie biegów.

Offline Michal_C

  • JCP Art - Master
  • Forumowicz Daimler
  • *****
  • Wiadomości: 1.357
  • Moja obecna
Odp: Czy skrzynia mogła sie uszkodzić po uderzeniu na paringu
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 09, 2011, 15:20:53 pm »
Tak jak napisal moryc, nic dodac nic ujac. Nawet w instrukcji samochodu jest napisane, ze nawet minimalne (kilkanascie, kilkadziesiat cm) poruszenie samochodu moze spowodowac awarie skrzyni. Przyklad w mojej instrukcji: nawet na lawecie ma byc na N, bo mimo pasow samochod sie moze kolysac przod-tyl a to juz obciazenie znaczne dla blokady.
IF IGNORANCE IS BLISS, WHY AREN'T THERE MORE HAPPY PEOPLE?

Adam1979

  • Gość
Odp: Czy skrzynia mogła sie uszkodzić po uderzeniu na paringu
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 11, 2011, 14:20:30 pm »
Dzięki zobaczymy teraz jak ubezpieczyciel podejdzie do sprawy . Napiszę co i jak